1. Предмет, завдання і зміст курсу, його зв’язок з іншими дисциплінами

Успішне виконання завдань, які стоять перед землевпорядкуванням, багато в чому залежить від правильного розв’язання питань організації і планування землевпорядних робіт. 

Землевпорядне виробництво України відображає різні сторони діяльності землевпорядних органів влади із проектними організаціями по з землевпорядкування. Воно включає структуру управління виробництвом, питання нормування, планування, організації виконання землевпорядних робіт за видами і стадіями тощо.

Важливе місце при вивчені дисципліни «Організація землевпорядних робіт» відводиться таким питанням, як організація робіт спеціалістів виробничого складу проектних організацій по землевпорядкуванню, наукова організація праці в землевпорядкуванні, організація виконання робіт по довгостроковому прогнозуванню використання земельних ресурсів, вишукувальних роботах для цілей землевпорядкування.

Предметом вивчення курсу «Організація землевпорядних робіт» є землевпорядне виробництво. Головне завдання цього курсу – навчити студента організації землевпорядних робіт на всіх етапах виробничого процесу.

Наукова дисципліна «Організація землевпорядних робіт», спираючись на положення економічної науки, вивчає наукові методи організації і планування виробничої діяльності в галузі землеустрою.

Оволодіння науковими методами організації, управління і планування робіт із землеустрою немислиме без знань економічних законів розвитку суспільства, тому курс тісно пов’язаний з теорією економічних вчень, економікою і організацією сільськогосподарського виробництва, управлінням виробництва та іншими економічними дисциплінами. Особливо тісний зв’язок організація і управління землевпорядним виробництвом має із землевпорядним проектуванням, яке науково обґрунтовує можливості та способи такої організації території, яка сприяє найбільш ефективному використанню земельних ресурсів з метою отримання максимуму сільськогосподарської продукції з кожного гектара землі за мінімально необхідних затрат праці і засобів на її виробництво, не знижуючи родючості грунту.

Практичне здійснення землевпорядних дій пов’язане із заходами щодо прогнозування та планування використання земель як у межах адміністративно-територіальних одиниць, на базі яких розробляють проекти землевпорядкування окремих сільськогосподарських підприємств, так і окремих землеволодінь та землекористувань. Організація землевпорядних робіт пов’язана з дисципліною «Земельний кадастр», що охоплює систему земельно-кадастрових робіт, які встановлюють процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містять сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Будь-яка організація виробництва базується на об’єктивних знаннях про землю як головний засіб виробництва в сільському господарстві і просторовий базис розміщення й розвитку всіх галузей народного господарства.

Дотримання принципів раціонального використання та охорони земель, гарантування законності виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками зумовлює необхідність певного зв’язку організації і управління землевпорядним виробництвом із земельним правом.

Даний курс має зв’язок і з іншими дисциплінами землевпорядного профілю, які сприяють правильному розв’язанню питань організації і управління землевпорядним виробництвом. 

Розв’язання питань організації і планування робіт із землевпорядкування неможливе без знань геодезії та геодезичних робіт при землевпорядкуванні, які обґрунтовують вибір способів і точності виконання польових та камеральних робіт по зйомці місцевості, обстеженню території і перенесенню проектів землевпорядкування в натуру.