Розподіл земляних мас. Визначення об"ємів робіт на ділянках.
1. Загальна методика розподілу земляних мас
Залізничне земляне полотно складається з насипів і виїмок, які чергуються
Сумарний обсяг грунту всіх насипів і виїмок становить профільну кубатуру (профыльний об"єм) земляного полотна / V проф. /.
Сума об'ємів грунту, що розробляється у виїмках, резервах і кар'єрах , являє собою робочу кубатуру (робочий об"єм).
В даній частині курсового проекту необхідно визначити долю насипів та виїмок: куди переміщаємо грунт з виїмок та звідки беремо грунт для спорудження насипів.
При розподілі земляних мас з метою скорочення робочої кубатури слід максимально (по можливості повністю) використовувати грунт, одержаний при розробці виїмок, для зведення насипів. В цьому випадку робоча кубатура мінімальна.
Сутність розподілу земляних мас - так обрати способи виробництва робіт, щоб значення робочої кубатури було найменшим
Для раціонального розподілу земляних мас користуємося побудованою кривою об"ємів (кривою розподілу земляних мас). На ній легко виділити ділянки з поздовжнім переміщенням грунту , тобто ділянки, на яких грунт з виїмок використовується для відсипки суміжних насипів.
При нестачі грунту у виїмці і неекономічному його переміщення з виїмки в насип грунт для зведення насипу використовують із кар'єрів і резервів. При надлишку грунту в виїмках або непридатності його для зведення насипів (перезволоження і т. д) виконується їх розробка з переміщенням вийнятого ґрунту у відвал або укладкою в кавальєр.
Розподіл земляних мас виконується в такій послідовності:
1) попередньо розбивають поздовжній профіль на окремі робочі ділянки (масиви виїмок і насипів), для кожної з яких вирішується питання розподілу земляних мас;
2) виділяють ділянки з поздовжнім переміщенням грунту (за допомогою кривої розподілу), та поперечним
3) визначають середню дальність поздовжнього переміщення грунту (графічно на кривій об"ємів) та поперечного (за розрахунковими формулами)
4) порівняння можливих варіантів по методам робіт і дальності возки грунту, вибір оптимального способу робіт і остаточний розподіл земляних мас.