ПОРАДИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ
Далеко позаду лишилася хвилююча вступна кампанія. Тепер ви студенти! Нові труднощі, які у вас виникають пов’язані із незвичною формою навчання, збільшенням обсягів самостійного опрацювання матеріалу та проблемами у налагодженні нових контактів. Крім того, перед вами, як студентами постає необхідність самим планувати свій час, як робочий, так й дозвілля, пристосовуватись до нового розпорядку дня, умов проживання. Подані нижче поради допоможуть вам пережити адаптаційний період.
9. ПІДЛІТОК ТА ПРОТИПРАВНА ПОВЕДІНКА
«НАШІ ПРАВА ЗАКІНЧУЮТЬСЯ ТАМ, ДЕ ПОЧИНАЮТЬСЯ ПРАВА ІНШОЇ ЛЮДИНИ»...
Отже, порушуючи права інших осіб та норми, що закріплені законодавчо, ми скоюємо правопорушення, яке може тягти за собою відповідальність. У залежності від того, які протиправні дії були вчинені та які наслідки такі дії за собою потягли, буде наставати адміністративна, цивільно-правова або кримінальна відповідальність.
Адміністративна відповідальність настає, якщо ти:
- порушив /-ла правила безпеки дорожнього руху;
- вживаєш алкоголь або палиш у громадських місцях;
- виготовляєш, зберігаєш, перевозиш, пересилаєш наркотичні засоби або психотропні речовини без мети збуту в невеликих розмірах, навіть для власних потреб;
- поцупив /-ла щось недороге в супермаркеті, кафе чи кінотеатрі або у когось з громадян, що є дрібним викраденням чужого майна;
- здійснюєш дрібне хуліганство: вживаєш ненормативну лексику в громадських місцях, образливо чіпляєшся до громадян;
- здійснюєш злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського;
- вчиняєш інші адміністративні правопорушення, що передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Май на увазі, що адміністративна відповідальність настає з 16 років. Якщо тобі не виповнилось 16 років, то до відповідальності будуть притягнуті твої батьки, або особи які їх замінюють.
Цивільно-правова відповідальність:
Одночасно з адміністративною чи кримінальною відповідальністю може наставати і цивільно-правова відповідальність.
Підставами для цивільно-правової відповідальності є наявність будь-якої майнової або моральної шкоди. Наприклад, розбите скло, зламана парта, зіпсований одяг, нанесення тілесних ушкоджень тощо, як наслідок, матиме відшкодування спричинених збитків.
Кримінальна відповідальність:
Підставою притягнення тебе до кримінальної відповідальності є вчинення суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, що передбачено Кримінальним кодексом України.
Існують обставини, що обтяжують відповідальність, зокрема такими обставинами є: скоєння злочину у групі; скоєння злочину в стані алкогольного сп’яніння (або у стані, викликаному вживанням наркотичних чи інших одурманюючих засобів); скоєння злочину щодо беззахисної особи або щодо вагітної жінки тощо.
Що робити, ЯКЩО ТЕБЕ ЗАТРИМУЄ ПОЛІЦІЯ?
Шановний друже /подруго!! Якщо тобі немає 18років, ти маєш певні права, про які важливо пам’ятати під час спілкування з поліцейськими. Дозволь надати декілька порад, що допоможуть тобі підготуватись до такої ситуації та поводитися відповідно до закону.
- У спілкуванні з поліцейським поводься спокійно і чемно. Як кажуть експерти, саме перші хвилини спілкування мають найбільше значення для подальшого розвитку ситуації. Ніколи не відповідай грубо, стримуй емоції. Не варто боятись поліцейського. Пам’ятай, поліцейський є представником держави, і ти маєш виконувати його законні вимоги.
- Постійно інформуй близьких та друзів усіма можливими засобами про місце свого знаходження. Це дозволить встановити, де ти, якщо з тобою перерветься зв'язок. Май напоготові мобільний, щоб у разі потреби написати близьким коротке повідомлення (наприклад, «Я затриманий / затримана поліцією!»).
- Одразу повідом поліцейського про те, що ти є неповнолітньою особою (тобі немає 18-ти років). Також добре мати при собі будь-який документ, що може засвідчити твою особу (свідоцтво про народження, учнівський квиток, паспорт тощо). В деяких випадках це дозволить уникнути затримання для встановлення твоєї особи.
- Уразі необхідності - наполегливо вимагай надання тобі медичної допомоги. Поліцейський зобов'язаний викликати до тебе бригаду «швидкої допомоги». Лікар, крім надання допомоги, має зафіксувати завдані тобі тілесні ушкодження (навіть незначні) і твої пояснення, яким чином ти ці тілесні ушкодження отримав /-ла.
- Під час твого затримання поліцейський зобов'язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред'явити на твою вимогу службове посвідчення та службовий жетон, на якому зазначено особистий номер поліцейського, до речі, якщо поліцейський у формі - табличка з прізвищем і жетон повинні знаходитися на форменому одязі. Поліцейський повинен надати тобі можливість роздивитися і номер жетона, і службове посвідчення, але не випускаючи його зі своїх рук. Пам'ятай, що тобі мають чіткою та зрозумілою для тебе мовою назвати причину затримання, а також пояснити, яке правопорушення ти вчинив /-ла, або у вчиненні якого злочину тебе підозрюють. Ти маєш право відмовитися йти до поліцейського відділку без офіційного оголошення підстави затримання.
- Вимагай, щоб поліцейський невідкладно повідомив про твоє затримання одного з батьків або осіб, які їх замінюють. Крім того, ти маєш право особисто повідомити по телефону батьків чи близьких родичів, інших осіб про своє затримання і місце перебування. МАЙ НА УВАЗІ! Неповідомлення твоїх батьків, або осіб, які їх замінюють, про твоє затримання - грубе порушення з боку поліцейських!
- Пам'ятай, у випадку твого затримання, ти маєш право на отримання безоплатної правової допомоги та послуг адвоката. Поліцейський має негайно повідомити Центр надання безоплатної правової допомоги про твоє затримання і впродовж 1 години до тебе має прибути адвокат. Ще до початку першого допиту чи інших процесуальних дій ти маєш право на конфіденційне побачення з адвокатом.
- Вимагай, щоб під час твого допиту були присутні один з батьків або інший законний представник та адвокат, їх присутність є обов'язковою умовою при твоєму допиті.
- Відповідно до ст. 63 Конституції України, ти маєш право зберігати мовчання та не надавати показів або пояснень щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів. Радимо скористатись даним правом до того, як ти узгодиш позицію захисту зі своїм адвокатом.
- Важливо запам'ятати час затримання. Відповідно до ст. 209 Кримінального процесуального кодексу України, особа є затриманою з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд із уповноваженою службовою особою чи в приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою. Отже, це означає, що час твого затримання починається не з моменту, коли ти опинився /-лась у поліцейському відділку, а з моменту, коли поліцейський силою або через підкорення наказу змусив залишатися поряд із ним. Точний час затримання має бути зафіксований у протоколі затримання, пам'ятай про це.
- Дуже важливо зафіксувати час прибуття і виходу з поліцейського відділку. У черговому журналі, який знаходиться у чергового при вході, має бути зазначена дата, час твого прибуття, а також вказано, до кого ти йдеш. Додатково має бути зафіксовано дату та час твого виходу з поліцейського відділку. Правильність зазначеної інформації підтверджується твоїм підписом.
- Вимагай, щоб одразу після твого прибуття до поліції був складений протокол про твоє затримання. У протоколі обов'язково мають бути зазначені дата, час та підстави затримання. Будь уважним до цього документу, він є дуже важливим. Якщо до тебе було застосовано заходи примусу, такі як: фізична сила, спеціальні засоби (кайданки, кийки тощо), вогнепальна зброя - вкажи про це у протоколі затримання. Не підписуй протокол, якщо є незаповнені поля. Якщо ти маєш будь-які зауваження або якщо в ньому зазначена будь-яка інформація, що не відповідає дійсності, обов'язково вкажи про це в протоколі. Твої зауваження можуть стати дуже корисними для тебе, наприклад, у суді.
- Не тримай руки у кишені, це може викликати підозру про те, що там знаходяться небезпечні предмети, якими ти можеш завдати шкоду собі або оточуючим.
- Ніколи не бери на себе провину за дії, які ти не вчиняв /-ла. Нічого не підписуй за відсутності дорослих, яким довіряєш, або адвоката.