8. ЯК ПОКРАЩИТИ СВОЮ ПАМ’ЯТЬ ТА УВАГУ?

 

     Готовність до запам’ятовування. Запитайте себе: “Що я хочу побачити, почути?”. Дайте собі установку: “Мені треба це запам’ятати. Я запам’ятаю цей матеріал надовго”. Інтерес – це ціль. Пам’ять пов’язана з необхідністю використання інформації. Запитайте себе: “Чи потрібна мені ця інформація? Для мене це важливо? Так! Я це запам’ятаю”?

   Обсяг пам’яті. Пам’ять здатна утримувати в середньому 7 одиниць інформації (плюс-мінус 2, залежно від складності матеріалу). Отже, треба відокремити головну інформацію у блоки.

  Пам’ять – феномен розумової діяльності. Чим більше пам’ять пов’язана з мисленням, тим краще запам’ятовується матеріал. Запам’ятовувати треба за допомогою думок, порівнянь, асоціацій.

   Послідовність – здатність збереження інформації в пам’яті. Картини, образи, думки відтворюються в пам’яті у тому ж порядку, як вони запам’ятовувалися. Не робіть марної роботи! Не вчіть по частках, стовпчиках. Вчіть вірші, тексти в цілому.

   Образи пам’яті повинні відстоятись. Намагання одночасно запам’ятати різну інформацію веде до її втрати. Наступні образи пам’яті гальмують попередні. Що робити? Дайте пам’яті відстоятись, відкласти інформацію. Для цього треба робити перерви.

     Підсилення інформації. Добре запам’ятовується інформація, яка одержується за допомогою різних раціональних шляхів, емоційно. Ми запам’ятовуємо: 10% прочитаного, 20% почутого, 30% побаченого, 50% почутого і побаченого одночасно, 70% обговореного, 80% пережитого й переробленого самостійно, 95% того, чого навчили інших.

   Повторення. Це ще було відомо латинянам. Але повторювати теж треба вміти. Більша кількість інформації губиться одразу ж після відтворення. Будуйте тактику повторення за такою схемою: повторення – зразу ж, через 5–7 хв, через 20 хв, через 60 хв, через 9 годин, через 24 години, через 2 тижні, через декілька місяців. Повторення – це не читання безліч разів. Ні в якому разі! Це переказ прочитаного своїми словами. 

    ПАМ’ЯТАЙТЕ, що пам’ять – основа всіх психічних процесів і досвіду людини.

               РЕКОМЕНДАЦІЇ СТУДЕНТАМ ЩОДО САМООРГАНІЗАЦІЇ УВАГИ

 

 

Правило перше. Заздалегідь плануйте свій час так, щоб під час занять ніщо не відволікало Вас (візити товаришів, телефонні дзвінки).

Правило друге. Розпочинаючи роботу, попередньо організуйте своє робоче місце (воно повинно бути належним чином обладнано).

Правило третє. Розпочинаючи заняття, максимально мобілізуйте свою волю, намагайтесь перестати думати про те, що займало ваші думки перед цим. Кращий спосіб – попередній перегляд матеріалу, складання плану майбутньої роботи.

Правило четверте. Стійкість уваги залежить від того, наскільки добре ви розумієте вивчений матеріал (розуміння у великій мірі ґрунтується на знанні попереднього матеріалу). Тому, приступаючи до вивчення нової теми, попередньо прогляньте попередній розділ, полистайте конспект. Якщо ж цей матеріал з будь-якої причини вами взагалі не вивчався, починайте з ліквідації існуючих прогалин.

Правило п’яте. Якщо зосередити увагу заважають хвилювання, тривога, побічні думки, то займіться конспектуванням. Із-за безперервності цей процес робить неможливим часті і довгі відключення уваги. Приблизно такий же ефект дає і читання вголос. Після того, як ви зумієте (пощастить) зосередити увагу, можна читати про себе.

Правило шосте. Читайте новий матеріал так, щоб він глибоко осмислювався. Але при цьому пам’ятайте, що занадто уповільнений темп сприяє частим відключенням уваги на побічні об’єкти.

Правило сьоме. Намагайтесь чергувати читання з обдумуванням і переказуванням рішення задач, придумуванням власних прикладів, так як це допомагає уникнути психічного стану монотонності, при якому стійкість уваги знижується. Зміна навчальних завдань не повинна бути надто частою: це призводить до зайвої метушні, поверхового сприйняття навчального матеріалу.

Правило восьме. Контролюйте, вгамовуйте мимовільне переключення уваги на сторонні предмети, об’єкти, викликане як зовнішнім подразненням (стук дверей, звуки автомобільного клаксона, чиїсь голоси тощо), так і внутрішнім (розумові асоціації). Усвідомивши, що виникло мимовільне переключення уваги, намагайтесь вольовим зусиллям знову направити його в потрібне русло.

Правило дев’яте. Якщо в процесі читання ви несподівано усвідомили, що на якийсь час “відключились”, заставте себе зараз же повернутися до того місця, де виникло відключення. Визначити його доволі легко: весь попередній текст при повторному читанні буде сприйматися як незнайомий. Звичайно, читати без таких повернень означало б даремно витрачати час, займатися самообманом. Обов’язкові повернення не тільки забезпечать засвоєння матеріалу, але і будуть сприяти підвищенню загальної стійкості уваги.

Правило десяте. Не забувайте про гігієну розумової праці, нормальне освітлення і температуру.

Успіхів вам  на шляху до самовдосконалення!!!