2. Ворота і двері, їх види й конструктивні вирішення.

Для пропускання наземного транспорту в зовнішніх стінах промислових будівель роблять ворота. Їх розташування і кількість визначають з урахуванням специфіки технологічного процесу, характеру об’ємно-розпланувального вирішення будівель.

Розміри воріт визначають з умови забезпечення пропускання транспортних засобів, які обслуговують технологічний процес. Величина їх повинна перевищувати габарити транспорту у навантаженому стані за шириною не менше на 600 мм і за висотою на 200 мм.

Розміри прорізів воріт кратні модулю 600 мм. Установлено такі типові розміри воріт: 2,4х2,5; 3х3,3,6х3; 3,6х3,6; 3,6х4,2 і 4,8х5,4 м. В окремих цехах, що випускають великорозмірні види продукції, ворота можуть мати розміри до кількох десятків метрів. Зовні будівлі перед воротами передбачають пандуси з нахилом 1:10.

Рис.15.4. Конструкції віконного заповнення із склопрофіліту:

а – переріз склопрофіліту; б – схеми заповнення прорізів; в – загальний вигляд і деталі кріплення склопанелей; 1 – гумова насадка; 2 – мастика; 3 – гвинт; 4 – склопрофіліт; 5 – злив; 6 – смуга 30х4 мм; 7 – стулка, що відчиняється; 8 – склопанель; 9 – ущільнювач; 10 – кутик; 11 – швелер; 12 – смолене клоччя; 13 – розчин

Щоб уникнути великих тепловтрат опалюваних будівель і появи в них протягів, ворота обладнують повітротепловими завісами.

За конструктивним вирішенням ворота, можуть бути двостулкові, розсувні, підйомні, відкотні та ін. (рис.15.5). Полотна двостулкових і розсувних воріт можуть бути металевими і металодерев’яними. Обв’язку виконують з металевих профілів. Часто в полотнах воріт роблять двері для пропускання людей.

Рис.15.5. Основні види воріт промислових будівель:

а – двостулкові; б, в – розсувні; г – підйомні; д – підйомно-поворотні; е – відкатні

Рами воріт, що обрамляють проріз, можуть бути збірними й монолітними залізобетонними. У межах колон, між якими розташовані ворота, фундаментну балку не укладають.

Доцільне влаштування воріт хитного типу. Полотна таких воріт роблять із гуми або прозорого пружного пластика, що натягується на раму. У цьому разі транспорт пропускається без затримки, а також до мінімуму скорочуються тепловтрати.

Двері промислових будівель роблять одно- і двопільними, двостулковими й відкатними. За матеріалом дверні полотна бувають ме-талеві, дерев'яні й скляні. Номінальні розміри прорізів такі: ширина 1; 1,5; і 2м і висота 1,8; 2; 2,3 і 2,4 м. Ширину і розташування їх визначають розрахунком з урахуванням створення безпеки евакуації людей із приміщень і будівлі в цілому. Біля зовнішніх дверей роблять тамбур и, глибина яких на 0,4-0,5 більша від ширини дверного полотна.

Дверні прорізи обрамляють коробками. Дерев’яні коробки кріплять у прорізах цвяхами і йоржами, які забивають у дерев’яні пробки. Коробки стальних полотен виготовляють з кутиків 75х75 мм, а полотна штампують із стальних листів 2 мм завтовшки. Обрамлення прорізів при скляних дверях виконують з алюмінієвих профілів з пластмасовими наличниками. Скляні двері роблять хитного типу.