2. Вічна мерзлота

Райони півночі Європи, Азії та Північної Америки складаються з порід, у яких міститься лід. Ці породи не підлягають сезонному відтаванню і мають середню температуру мінус 1- мінус 2° С. Це райони вічної мерзлоти.

Вічна мерзлота являє собою товщу гірських порід, у якій протягом невизначено довгого часу підтримується від'ємна температура, що обумовлює присутність у ній льоду, який цементує частинки порід.

Але навіть у районах вічної мерзлоти зустрічаються породи, у яких незалежно від їх температури циркулює вода, а також ґрунти з додатною температурою, їх називають таликовими або таликами. Вони утворюються під ріками, озерами, в місцях інтенсивного виходу підземних вод.

Залежно від розташування таликів відносно мерзлих порід вони бувають наскрізні та замкнені.

Гірські породи, розташовані в областях вічної мерзлоти, які щорічно розтають влітку і замерзають взимку, складають діяльний шар. Його потужність залежно від географічного розташування району та складу порід змінюється від 20-30 см і до 3-4 м. В районах Півночі потужність діяльного шару зменшується. Найбільша потужність характерна для пісків, найменша – для торфу. Наприклад, на південь від 55° північної довготи, потужність діяльного шару досягає: у пісках 3-4 м, у глинистих породах 1,8-2,5 м, у торфі 0,7-1 м, а на узбережжі Льодовитого океану – у пісках 1,2-1,6 м, у глинистих породах 0,7-1 м, у торфі – 0,2-0,4 м.

Багаторічна мерзлота становить значну перепону для пересування підземних вод і тому практично розглядається як водотривкий шар. Але на ряді ділянок підземні води циркулюють у товщі багаторічної мерзлоти, для них шляхами є прошарки та прожилки талих порід серед мерзлої товщі. В зоні багаторічної мерзлоти виділяють надмерзлотні, міжмерзлотні та підмерзлотні води.

Класифікація вічної мерзлоти

1.      У плані:

а) суцільна (поширена на значній території);

б) з таликами (розчленована таликами на території різноманітної площини);

в) острівна (у вигляді островів серед необмежених просторів талих порід).

2.      У вертикальному розрізі:

а) безперервна (на всій глибині у мерзлому стані);

б) шарувата (складається з чергування вічномерзлих і талих порід).

3.      По відношенню до зимового промерзання:

а) зливна (взимку її поверхня щорічно зливається із шаром зимового промерзання) (рис. 6.21);

б) незливна (зливання не буває або буває не кожний рік) (рис. 6.21).

4.      За температурним режимом:

а) діяльний шар;

б) вічномерзла товща (температура коливається від 0 до мінус 8 °С); підмерзлотна товща.

5.      За фізичним станом:

а) монолітна (в рихлих породах частинки зцементовані льодом); суха (уламки порід незцементовані у моноліт внаслідок відсутності вологи);

б) пластична (буває у глинистих породах, які мають температуру від 0,1 до – 0,7°С, але за зовнішнім виглядом не відрізняються від талих).