1. Порядок підготовки мензульного планшету

Для мензульного знімання застосовують планшет – мензульну дошку з наклеєним на неї аркушем креслярського паперу формату А – 1. Порядок наклеювання паперу на мензульну дошку:

  1. Щоб зменшити деформацію паперу її наклеюють на лист алюмінію або фанери розмірами з мензульну дошку.
  2. Кожна бригада прибиває свій планшет до мензульної дошки мідними або дерев‘яними цвяхами.
  3. Для наклеювання паперу використовують яєчний білок. Його необхідно збовтати, подаюти рівномірно на мензулу. Лист паперу кладуть на середину, притискаючи від центру до країв.Приклеївши креслярський папір, планшет вкладають в чохол, затягуючи ременями і в такому положенні тримають 1–3 доби для поступової просушки. Сушити на сонці не можна. Після побудови на планшеті дециметрової сітки, рамки трапеції, нанесення на планшет по координатам пунктів геодезичного обґрунтування на планшет наклеюють рубашку – лист щільного креслярського паперу.

Для планів масштабу 1:500 будують координатну сітку розміром 50х50 см.

Сітку будують за допомогою лінійки Дробишева або ЛБЛ. Порядок побудови сітки:

  1. Відступив від 1 краю – проведіть лінію, ділять цю лінію на відрізки по 10 см.
  2. Будують великий квадрат 50х50, ділять його на менші зі сторонами 10х10 см.

Розходження довжин сторін квадратів сітки з їх теоретичними розмірами не повинно перебільшувати 0,2 мм.

Розходження діагоналей сітки з їх теоретичними розмірами не повинно перебільшувати 0,2 мм.

Перед зйомкою планшет орієнтують. Для цього ребро бусолі прикладають до лінії координатної сітки. Прийнятої за напрямок меридіану і обертають планшет по азимуту до тих пір, поки північний кінець стрілки не співпаде з нульовим діаметром. Якщо на планшеті нанесені два напрямки, наприклад аb і аc, які відповідають напрямкам AB і AC на місцевості, то орієнтувати планшет можливо по цим напрямкам. Для цього центрують планшет точкою а над точкою А місцевості, прикладаючи до лінії аb планшету скошену сторону лінійки кіпрегеля, відпускають закріплювальний гвинт планшету і, обертаючи його по азимуту, наводять вертикальну нитку зорової труби на віху, що знаходиться в точці В місцевості. Точки місцевості на планшеті наносять головним чином прямою або зворотною засічкою, а також полярним способом. Для прикладу уявимо, що на планшеті нанесені дві точки m і p, що відповідають точкам M і P на місцевості і необхідно нанести точку N на планшет.

Планшет оцифровується. На планшет наносяться точки зйомочного обґрунтування у кількості не менше 3 точок на 1 планшет. Дані точки слугують основою для подальшого згущення зйомочного обґрунтування до кількості, яка б задовольнила вимоги інструкції на даній ділянці навчального полігону розташовані такі опорові точки:

Порядковий номер

Назва або тип опорової точки

Планові координати

Висота Н (м)

Х (м)

У (м)

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

 

 

 

5

 

 

 

 

6