3. Перевірка і юстування мензульного комплекту
1. 3. Перевірка і юстування мензульного комплекту
Перед початком робіт в мензульному зніманні необхідно виконати перевірки.
Перевірками геодезичних приладів називається комплекс робіт по визначенню відповідності приладу до математичних законів на основі яких він був побудований.
Юстуванням геодезичних приладів називається виправлення несправностей приладу до тих математичних законів за якими він був побудований.
Гвинти, що закріплюють окремі деталі мензульної підставки, які з’єднують мензульну підставку з дошкою і штативом, під’ємні і навідні повинні обертатися плавно і без зусиль.
Надійність роботи всіх гвинтів і кріплень перевіряється оглядом.
Усунення нестійкого положення мензули:
1. шатається головка штативу – необхідно підтягнути гайки, що закріплюють ніжки в головці штативу;
2. качаються металічні наконечники ніжок штативу – необхідно закріпити наконечники;
3. при опусканні одного з під’ємних гвинтів становим гвинтом не закріплюється дошка на підп’ятниках – необхідно зняти дошку і підставку зі штативу і на основному гвинті підставки відвернути ковпачок і підвернути циліндричну гайку.
Повірками виявляють окремі недоліки і усувають їх або направляють мензулу для виправлення в майстернях.
Повірки мензули слідуючи:
1. В мензульній дошці не повинно бути залізних або стальних цвяхів, шурупів або інших деталей які впливають на показники магнітної стрілки. Повірку проводять за допомогою бусолі на планшеті з побудованою дециметровою сіткою. Бусоль прикладають в різних місцях планшету до дицеметрової сітки і фіксують показники стрілки; при показниках які відрізняються не більше ніж на ± 0,2º роблять висновок, що залізних деталей немає.
2. Верхня поверхня мензульної дошки повинна бути площиною. Повірку проводять за допомогою скошеної сторони вивіреної лінійки кіпрегеля, прикладаючи ребро лінійки по різним напрямкам дошки. Проміжки між лінійкою і дошкою допускаються не більше ніж 0,2 мм.
3. Мензула повинна бути стійка. Після установки мензули на точці на дошку ставлять кіпрегель і хрест сітки ниток кіпрегеля наводять на довільну точку; вертикально натискуючи на край дошки і роблячи бокові натискання і відпускання на борт дошки, слідкують за поверненням хреста сітки ниток на точку яку спостерігають. Якщо хрест сітки ниток після вертикального або азимутального натискання не повертається на точку яку спостерігають, то встановлюють причини і усувають їх.
4. Верхня площина мензульної дошки повинна бути перпендикулярна до вертикальної осі обертання приладу. На дошку ставлять кіпрегель з рівнем і, маніпулюючи під'ємними гвинтами підставки, приводять дошку в горизонтальне положення. Потім обертають її навколо вертикальної осі мензули. Якщо булька при цьому відхилиться більше ніж на дві поділки, то умова в приладі не виконана. Виправлення похибки проводить механік.
5.Стрілка бусолі повинна бути добре намагнічена та достатньо чутлива. По одному з кінців стрілки роблять відлік, а потім до стрілки підносять залізний предмет. Стрілка після відхилення (при віддалені предмета) повинна повернутися на попереднє місце і заспокоїтися Якщо відлік зміниться на величину більше 0º, 3 то стрілку необхідно намагнітити. Для цього стрілку кладуть горизонтально і різними полюсами двох магнітів декілька раз одночасно проводять від середини до країв стрілки; магніти розташовують під гострим кутом до площини стрілки.
6.Стрілка бусолі повинна бути врівноваженою. Бусоль встановлюють горизонтально. Кінці стрілки повинні лежати в одній площині з градусним кільцем. Якщо один з кінців при піднятий, то врівноваження проводять на стрілці муфтою.
Для кіпрегеля КА-2 виконуються таки перевірки:
- Скошене ребро лінійки кіпрегеля повинна бути прямою лінією, а нижня поверхня – її площиною.
- Вісь циліндричного рівня на лінійці кіпрегеля повинна бути паралельна її нижній площині.
- Візірна вісь повинна бути перпендикулярна до вісі обертання візирної труби кіпрегеля.
- Вісь обертання зорової труби повинна бути паралельна нижній площині лінійки кіпрегеля.
- Вертикальна нить сітки зорової труби кіпрегеля повинна знаходитись колімаційній площині.
- Колімаційна площина зорової труби повинна проходити через скошене ребро лінійки кіпрегеля або бути йому паралельною.
- Допоміжна лінійка кіпрегеля при будь – якій відстані від головної лінійки повинна бути паралельна головній.
- Вісь циліндричного рівня закріпленого на зоровій трубі повинна бути паралельна візірній вісі.
- Вісь реверсійного рівня встановлена на кожусі вертикального круга повинна бути паралельна візірній вісі труби.
- Місце нуля вертикального круга повинна бути постійним або рівним 90 у кіпрегеля КА-2.
Розглянемо основні перевірки кіпрігеля КА-2.
Перша перевірка. Вісь циліндричного рівня на широкій лінійці має бути паралельною нижній площині лінійки.
Виконання. Кіпрегель встановлюють на середину мензули і за напрямком двох піднімальних гвинтів підставки. Одночасно повертають їх в різні сторони і приводять бульбашку рівня на середину та за скошеним ребром лінійки накреслюють лінію. Повертають кіпрегель на 180° і прикладають скошений край лінійки до викресленої лінії. Якщо бульбашка рівня відхилилась не більше одного ділення, то умова виконана. В інших випадках виконують виправлення.
Виправлення. На половину дуги відхилення повертають бульбашку рівня до середини при допомозі виправних гвинтів рівня. Перевірку повторюють знову.
Друга перевірка. Місце нуля (MO) вертикального круга KA- 2 має дорівнювати 90°.
Виконання. На місцевості вибирають чітко видиму точку (хрест церкви, громовідвід заводської труби, антену т. ін.) і наводять на вибрану точку так, щоб продовження основної кривої H було дотичною до верха громовідводу заводської труби, на рисунку продовження показано пунктирною лінією (рис.8).
3а допомогою навідного гвинта вертикального круга приводять бульбашку рівня вертикального круга на середину і беруть відлік при КП з лімба вертикального круга. Переводять трубу кіпрегеля через зеніт і знову наводять її на ту ж саму точку і беруть відлік при КЛ. Місце нуля кіпрегеля обчислюють за формулою
Якщо місце нуля має відхилення від 90° не більше 1' в ту чи іншу сторону, то умова виконана. Коли це відхилення більше 1', то приводять MO до 90°.
Для того, щоб визначити MO кіпрегеля КА-2 необхідно навчитися знімати відліки з вертикального круга. Вибирають віддалену точку, наприклад громовідвід заводської труби. Зорову трубу кіпрегеля наводять так, щоб громовідвід був справа посрібленої пластинки, а продовження основної кривої було дотичною до верха громовідводу (рис. 98). Приводять бульбашку циліндричного рівня 9 на трубі за допомогою мікрометерного гвинта 7. На рис. 98 відлік з вертикального круга буде 89°34'. Як бачимо, на вертикальному крузі градуси підписані, а мінути беруть на око тому, що одне мале ділення відповідає 10'.
Приведення MO до 90°.
Спочатку обчислюють вірний відлік за будь-якою формулою
КЛо = КЛ - (MO - 90 ), (2)
або
КПо = КП - (MO - 90 ). (3)
Встановлюють правильний відлік на вертикальному крузі за допомогою навідного гвинта рівня вертикального круга. В цьому випадку бульбашка рівня зійде з середини. Повертають бульбашку на середину за допомогою виправних гвинтів циліндричного рівня вертикального круга.
Визначають MO заново. Коли заново визначене MO за своїм відхиленням перевищує 1', то приведення його до 90 ° слід зробити заново.
Висновок про придатність мензульного комплекту до проведення знімання:
Мензульний комплект КА-2 №______,______ р. випуску до проведення знімання_________________________________________________________.