1. Тема 1.3: Класифікація пристроїв МПТ (мікропроцесорної техніки)

Тема 1.3: Класифікація пристроїв МПТ (мікропроцесорної техніки)

Пристрої, що оперують з двійковою (дискретною) інформацією, підрозділяються на два класи: комбінаційні і послідовнісні (часові).

Комбінаційні пристрої характеризуються відсутністю пам'яті. Сигнали на їх виходах у будь-який момент часу однозначно визначаються поєднанням сигналів на входах і не залежать від попередніх станів. Схемними ознаками таких пристроїв служить відсутність ланцюгів зворотного зв'язку, тобто замкнутих петель, для проходження сигналів з виходів на входи. Комбінаційні пристрої характеризуються великою різноманітністю, проте серед них можна виділити ряд типових, таких, що найчастіше зустрічаються на практиці. До них відносяться суматори, дешифратори, шифратори, перетворювачі кодів, мультиплексори, демультиплексори, схеми порівняння код та інші.

Цифрові пристрої з пам'яттю відносяться до класу послідовнісних пристроїв в яких значення вихідних сигналів визначаються як значеннями вхідних сигналів в даний момент часу, так і передісторією зміни вхідних сигналів. Для цих пристроїв характерним є те, що при одних і тиx же значеннях вхідних сигналів вихідні сигнали можуть мати різні значення. До основних типів таких пристроїв відносяться тригери і більш складні пристрої, що реалізовуються на їх основі: регістри, лічильники, розподільники, запам'ятовуючі пристрої та ін.

 

Комбінаційні пристрої

Можна виділити окремий тип комбінаційних пристроїв - арифметичні пристрої: суматор, напівсуматор, АЛП (арифметично-логічний пристрій).

Арифметико-логічний пристрій (АЛП) призначений для виконання арифметичних, логічних та інших операцій обробки даних над операндами, які представляють собою двійкові числа з фіксованою та рухомою комою, двійково-десяткові числа, команди, адреси, алфавітно-цифрові коди.

 

Д/з пошукати в конспектах з Дискретної математики та ОЕМЕ знайомі слова (наприклад шифратор та дешифратор).