Теоретичний метеріал до теми 6
3. Формування залізобетонних виробів.
Формування виробів є однією з найважливіших технологічних: переробок, яка передбачає складання форм, установлення арматури, укладання бетонної суміші у форму та ущільнення. Для виготовлення залізобетонних виробів застосовують дерев'яні, металеві, залізобетонні та металозалізобетонні форми.
Перед укладанням у форму арматурного каркаса та бетонної суміші форму очищують, збирають і змазують спеціальними мастилами. Мастило має повністю виключити зчеплення бетону з формою, добре утримуватися на поверхні форми під час всіх технологічних операцій, забезпечувати можливість його механізованого нанесення (розпилюванням) і не повинно псувати зовнішній вигляд виробу.
Формують вироби, установивши в форми арматурний каркас. Укладають бетон у форму за допомогою бункерів, бетонороздавачів чи бетоноукладачів. Бункери з бетонною сумішшю транспортують до постів формування й розвантажують у підготовлену форму чи відсік касети. У бетонороздавачах бункери встановлюють на самохідній рамі, яка пересувається над виробом, що формується. Бетоноукладачі видають суміш у форму і розрівнюють ЇЇ. Суміш укладають так, щоб висота падіння в горизонтально розміщену форму не перевищувала 1 м.
Основний спосіб ущільнення бетонної суміші в процесі виробництва збірного залізобетону — вібрування. Для виготовлення окремих видів застосовують вібрування, центрифугування, пресування, штампування, вакуумування. Іноді використовують одночасно два способи, наприклад ущільнюють бетонну суміш вібропрокатуванням (вібрування + прокатування), віброштампуванням чи вібровакуумуванням.
Віброущільнення бетонної суміші виконують переносними та стаціонарними вібромеханізмами.
Переносні вібромеханізми використовують здебільшого під час формування великорозмірних масивних виробів на стендах.
На заводах, які працюють за потоково-агрегатною та конвеєрною схемами, застосовують віброплощадки (рис 1. Це плоский стіл, який через пружинні опори чи спеціальні амортизатори спирається на нерухомі опори чи раму (станину). У нижній частині до столу жорстко прикріплено вібровал з розміщеними на ньому ексцентриками. Коли вал обертається від електродвигуна, ексцентрики збуджують вимушені коливання столу віброплощадки, які передаються далі формі з бетонною сумішшю, внаслідок чого суміш ущільнюється.