7. Підрахунок об’ємів земляних робіт при розробці котлованів, траншей.

Об’єм земляних робіт підраховують за проектом котловану, складеним відповідно до розмірів фундаментів, відміток закладення фундаментів і дна котловану, плану ділянки в горизонталях і прийнятої крутизни укосів.

Ширина по дну котлована для стрічкових фундаментів, заглиблених нижче основних відміток дна котловану підземної частини будівлі, повинна прийматися:

– при ритті з укосами — рівній ширині фундаментів баз додавання на розширення;

– при ритті з кріпленнями — рівній ширині фундаментів з розширенням з кожного боку на 0,15 м;

– при ритті з шпунтовою огорожею — рівній ширині фундаментів з розширенням з кожного боку по 0,20 м;

– при ритті з укосами для ізольованих фундаментів рівній ширині фундаментів з розширенням для проходу з кожного боку не менше 0,5 м, за наявності кріплень не менше 0,8 м.

Крутизна укосу залежить від глибини та виду грунту (ДБН. А.33.2-2-2009пункт 10.2.16).

Крутизну укосів, котлованів і траншей в глинистих ґрунтах, пе­резволожених дощовими, сніговими (талими) і іншими водами, слід зменшувати проти вказаної в таблиці до крутизни 1:1 (45°).

Крутизна укосів траншей для трубопроводів, що прокладаються в скельних ґрунтах, встановлюється проектом залежно від способів роз­робки ґрунтів і оберігання трубопроводу від пошкодження при опус­канні труб або стержнів.

Згідно до Настанов з проектування котлованів ДСТУ Н Б В.2.1 -32:2014 маємо:

 Проектування котлованів

Розміри дна котловану в плані повинні без перешкоди забезпечувати виконання робіт з підготовки основи та улаштування фундаментів та/чи підземної частини об'єкта.

Розміри виїмок і котлованів повинні прийматися такими, щоб забезпечити розміщення конструкцій і виконання робіт (у т.ч. механізованих) з влаштування паль, монтажу фундаментів, влаштування ізоляції, водопонижения і водовідливу і інших робіт, що виконуються у виїмці або кот­ловані, а також можливість переміщення людей у пазухах.

Розміри котловану в плані повинні призначатися за проектними габаритами фундаменту з врахуванням огороджувальної конструкції котловану і кріплення чи кута природного укосу ґрунту, конструкції опалубки фундаменту, способів водовідведення і спорудження фундаменту.

У робочих кресленнях котловану мають бути дані про розташування в межах котловану надземних, підземних споруд і комунікацій, вказані горизонти підземних, межових і високих вод, а також фактичний і прогнозований горизонти води.

Для виїмок допускається не розробляти проектні рішення, якщо їх глибина не перевищує 1 м і для їх зведення не вимагається захисних заходів.

Кути укосів стінок котлованів і насипів слід приймати за розрахунком, але не менше кута природного укосу ґрунту.

Допускається виконувати з укосом частину стінки котловану, що знаходиться вище 1,75 м від дна виїмки, або захищати її бордюрними брусами і кріпленням.

ОБЧИСЛЕННЯ ОБ'ЄМІВ ЗЕМЛЯНОГО ПОЛОТНА виконують за формулами інженера Ф.Ф,Мурзо та Вінклера. (повторити матеріал з дисципліни "Будівництво залізниць".

ОБЧИСЛЕННЯ ОБ'ЄМУ КОТЛОВАНУ:

1. Об'єм котловану з вертикальними стінками визначається як добуток площі дна котловану S, м2 на його проєктну глибину h,м :

2. Об'єм котловану у вигляді зрізаної піраміди:

3. Обсяг земляних робіт у котлованах складної конфігурації  визначають за формулою: