Урок: структура, вимоги, типи
1. Урок: структура, вимоги, типи
У професійній педагогіці обґрунтовано такі вимоги-характеристики уроку як форми організації процесу виробничого навчання:
1. Чіткість цілей і завдань. Кожний урок має чітку цільову настанову і для майстра, і для учнів, яка визначає, що нового додасться до практичних знань і умінь учнів, з чим вони будуть лише ознайомлені, що буде відпрацьовано ґрунтовно.
2. Визначеність (відносна завершеність) змісту. Цю вимогу розглядають з двох боків. По-перше, зміст уроку визначає певний завершений ступінь у розв'язанні загального комплексу навчально-виховних завдань виробничого навчання і відповідно у вивченні матеріалу певної теми. По-друге, одночасно завершеність змісту уроку має відносних характер, бо кожний урок є невід'ємною ланкою в системі уроків з певної теми, спирається на попередню підготовку учнів і враховує дальшу перспективу навчання.
3. Керівна роль майстра виробничого навчання. Майстер визначає зміст і організацію уроку, формує в учнів первісну орієнтовну основу їхніх дій, керує ними в процесі виконання вправ і самостійної роботи, приймає й оцінює виконання навчально-виробничих завдань.
4. Постійність і однорідність складу учнів. Це дає змогу орієнтуватися на загальний рівень групи, визначати загальні підходи до побудови навчального процесу і забезпечувати фронтальне просування всіх учнів групи в оволодінні професією.
5. Обмеженість і визначеність у часі. Ця вимога пов'язана з розумінням уроку як частина завдання, що має певний завершений характер. 7. Регулярність проведення занять забезпечує планомірність оволодіння професією.
Організаційна чіткість передбачає:
- своєчасну і якісну підготовку навчально-матеріальної бази;
- своєчасний і організований початок завершення робочого дня;
- оперативне розв'язання майстром усіх організаційно-виробничих питань;
- дотримання протягом усього робочого дня трудової дисципліни; старанність і активність учнів;
- чіткість дій майстра і вихованців.
Організація і методика проведення уроків в навчальній майстерні залежить від специфіки мети навчання на різних його етапах. З більшості професій виробниче навчання в майстернях проводиться за професійно-комплексною системою. Умовно процес виробничого навчання ділять на операційний період і період виконання комплексних робіт.
Урок - динамічна форма організації навчального процесу певного складу учнів під керівництвом майстра виробничого навчання, яка включає зміст форми, методи і засоби навчання для вирішення завдань (задач) освіти, виховання і розвитку учнів в процесі навчання. Це педагогічний витвір а тому він повинен відрізнятися цілісністю, внутрішнім взаємозв'язком всіх структурних елементів, єдиною логікою діяльності педагога і учнів.
Сьогодні урок залишається основною формою організації навчальної діяльності, тому що відображає цілісний процес навчання в органічному поєднанні з іншими традиційними формами організації навчальної роботи: позаурочна діяльність учнів, виробнича практика і стажування, проведення конкурсів, дослідницька діяльність тощо. Але, з іншого боку, цілісність уроку характеризується взаємообумовленістю цілей, змістом навчання, методів та засобів його реалізації. Урок необхідно розглядати не як статичну форму занять, а як варіативну форму організації процесу цілеспрямованої взаємодії спілкування педагога і учнів.
Сучасний урок відрізняється від традиційного цілями, змістом, методами та засобами реалізації, рівнем активізації діяльності учнів, структурою, темпами, насиченістю ТЗН тощо. Найбільш загальна характеристика сучасного уроку - це показник самостійності і активності учнів. Чим меншу активність під час уроку виявляє педагог і чим більше спонукає він учнів до активності, тим інтенсивнішим стає професійний розвиток учня. Навчання не може уникнути репродуктивності, проте вона має бути раціональною,а частка її використання повинна поступово зменшуватися на всіх етапах навчання.
Основними елементами сучасного уроку виробничого навчання мають бути практична діяльність учнів, аналіз практики, дослідження і пошук. Сучасний урок є майстернею аналізу та обробки інформації, яка привноситься учасниками навчального процесу з різних джерел інформаційного простору (література, телебачення, комп'ютерні мережі, спілкування).
Сучасний урок - це технологічний урок (відео, комп'ютер, факс, мультимедійні системи) для економії навчального часу при ефективній підготовці майбутніх фахівців. Ефективність сучасного уроку залежить від багатьох причин, тому що являє собою складну процесуальну психолого-педагогічну систему. Але головне полягає у ретельності осмислення мети кожного уроку, до тих пір, доки педагог, готуючись до уроку, не буде чітко уявляти, чому він конкретно повинен навчити, з чого почати і продовжувати розвивати і виховувати своїх учнів, говорити про реалізацію задач навчання не доводиться.
Основною організаційною формою навчання в ДПТНЗ є урок.
Урок - форма організації навчання, за якої заняття проводить учитель з групою учнів постійного складу, одного віку і рівня підготовки впродовж певного часу й відповідно до розкладу.
Урок має такі особливості:
- є завершеною та обмеженою в часі частиною навчального процесу, під час якого розв'язуються певні навчально-виховні завдання;
- кожен урок включається в розклад і регламентується в часі та за обсягом навчального матеріалу;
- на відміну від інших форм організації навчання є постійною формою, що забезпечує систематичне засвоєння учнями знань, умінь і навичок;
- відвідування уроків обов'язкове для всіх учнів, тому вони вивчають систему знань, поділених поурочно, в певній логіці;
- є гнучкою формою організації навчання, яка дає змогу використовувати різні методи, організовувати фронтальну, групову та індивідуальну навчальну діяльність учнів;
- спільна діяльність учителя й учнів, а також спілкування великої сталої групи учнів створює можливості для згуртування колективу дітей;
- сприяє формуванню пізнавальних якостей особистості (активності, самостійності, інтересу до знань), а також розумовому розвитку учнів.
У дидактиці існує кілька підходів до класифікації уроків залежно від узятих за основу ознак. За способами проведення виокремлюють урок, лекції, уроки-бесіди, уроки-диспути, уроки самостійної роботи учнів та ін. За етапами навчальної діяльності - вступні уроки, уроки первинного ознайомлення з матеріалом, уроки формування понять, виведення законів і правил, уроки застосування знань на практиці, уроки повторення й узагальнення матеріалу, контрольні уроки.
Урок являється основною організаційною формою, тому що на уроці можна застосовувати всі форми навчально-виробничої діяльності учнів, а саме:
- фронтально - групова;
- бригадна;
- індивідуальна.
Вибір тієї чи іншої форми залежить від періоду навчання, теми програми яка вивчається та матеріально – технічної бази навчального майстерні.
Фронтально – групова форма - створює найбільш сприятливі умови для систематичного виконання програми і безперервного керівництва майстра навчальною діяльністю учнів. При цій формі організації праці, всі учні на уроці вивчають однакову тему, виконують однакові навчально-виробничі завдання - здійснюють однакові вправи у виконанні прийомів та операції для формування умінь і навичок.Застосовується при вивченні операційних тем
Бригадна – група поділяється на декілька бригад. Кожна бригада виконує окреме завдання. Така форма організації застосовується при виконання робіт комплексного характеру. Якщо недостатньо обладнання для вивчення той чи іншої теми, або вправи - бригади виконують завдання згідно графіку переміщень по робочим місцям. Така форма сприяє у учнів почуття відповідальності, активність, дисциплінованість, самостійність, формує вміння застосовувати професійні знання.
Індивідуальна форма - застосовується коли учні виконують різні навчально-виробничі завдання. Це може бути при виконанні комплексних чи перевірочних робіт - для перевірки засвоєння учнями умінь та навичок. Іноді майстер застосовує змішану форму організації праці (учні поєднуються в бригади).
Основні вимоги до уроку виробничого навчання.
- Конкретність та чіткість мети занять.
- Єдність навчальних, виховних та розвиваючих завдань.
- Різноманітність методів та засобів навчання.
- Обмеженість та конкретність щодо часу.
- Визначеність навчального матеріалу за об'ємом та послідовність вивчення.
- Раціональна побудова структури уроку, що забезпечувала б свідомість та активність учнів.
- Забезпечення зв'язку з матеріалом попередніх уроків теоретичного та виробничого навчання.
- Підготовка матеріально-технічним забезпеченням.
- Правильний підбір та забезпечення навчально-виробничими завданнями.
- Керівна роль майстра в/н в навчально-виховному процесі.
Головна мета майстра в/н - забезпечення засвоєння учнями необхідними професійними знаннями, вміннями та навичками. При цьому основні завдання його – розкрити учням ціль навчання;
- підготовка їх до роботи;
- керівництво роботою учнів, виховувати їх під час роботи;
- забезпечити матеріально-технічні умови для навчання учнів;
- узагальнення та оцінювання успішності учнів.
Сутність діяльності майстра виробничого навчання на уроках є: інструктування, регулювання та направлення, керування і контроль за процесом навчання.
У структурі уроку виробничого навчання важливе місце посідає інструктаж, який при груповій формі навчання може бути вступним, поточним і заключним.