Лекція №1. Предмет і завдання економіки. Економічні проблеми в будівництві. Поняття капітального будівництва.
3. Учасники капітального будівництва.
У системі капітального будівництва учасниками інвестиційного процесу виступають організації (юридичні особи), які відповідно до виконаних функцій іменуються: інвестор, замовник, забудовник, підрядник (субпідрядник) та проектувальник.
Інвестор – суб’єкт інвестиційної діяльності, що здійснює із власних або позичених коштів фінансування будівництва об’єкта. Інвестор має юридичне право на абсолютне розпорядження результатами інвестицій. Інвестор визначає сферу капітальних вкладень; розробляє умови контрактів на будівництво об’єктів; приймає рішення відносно організаційних форм будівництва з метою визначення проектувальника, підрядників, постачальників, шляхом об’яви торгів або особистих пропозицій. Інвестор може виступати в ролі замовника, кредитора, покупця будівельної продукції, а також виконувати функції забудовника.
Замовник – юридична та фізична особа, яка взяла на себе функції організатора та керівника будівництва об’єкта, починаючи від розробки техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) і закінчуючи введенням об’єкта в дію.
Забудовник – юридична та фізична особа, що володіє правом на земельну ділянку під забудову. Він є землевласником.
Підрядник (генеральний підрядник, субпідрядник) – будівельна фірма, яка здійснює за договором підряду або контрактом будівництво об’єкта. Генеральний підрядник несе відповідальність перед замовником за будівництво об’єкта відповідно до умов договору, проекту, вимог будівельних норм та правил, обговореної вартості, належної якості та визначення тривалості будівництва.
Проектувальник – проектна або проектно-вишукувальна та науково-дослідна фірма, яка здійснює за договором або контрактом із замовником розробку проектно-кошторисної документації об’єкта будівництва.
Таким чином, в інвестиційному процесі створення об’єкта беруть участь декілька, по суті незалежних організацій, які мають різні цільові завдання при досягненні економічного ефекту (отриманні прибутку).
Основною метою інвестора та замовника є спорудження об’єкта та введення його в експлуатацію за умови мінімізації капітальних вкладень у найкоротші строки, щоб якнайшвидше отримати продукцію .
Головним завданням підрядника є максимум рентабельності будівельно-монтажних робіт. Цієї мети можна досягти двома способами: шляхом підвищення розцінок на будівельномонтажні роботи, тобто збільшення вартості об’єкта або шляхом науково-технічного прогресу.