4. Технологія кладки стін з цегли

4.4. Кладка стін з облицюванням

Поверхні фасадних стін, вестибулів, сходових кліток, переходів та ін. виконують з облицюванням. Її здійснюють одночасно при зведенні конструкцій або по раніше виконаній кладці.

Облицювання одночасно з кладкою ведуть, застосовуючи лицьовий (лицювальна цегла), керамічний камінь з різним розцвіченням і фактурною поверхнею, керамічною плиткою із заставною полицею (Г-подібна плитка), приставною плиткою, плитками з природного каменя і декоративного бетону та ін.

Широке застосування знаходить облицювання фасадів лицьовою цеглою і керамічним каменем. Такий вид облицювання передбачає укладання лицювального виробу в стіну як верстові ряди, що відносяться до фасаду, з перев'язкою з масивом кладки стіни. Цю кладку виконують за багаторядною або ланцюговою системою перев'язки швів.                                                                                                                      

Спосіб облицювання лицьовою цеглою передбачає умову, при якій тичкові ряди, що перев'язують облицювання з кладкою, розташовують не рідше ніж через п'ять ложкових рядів при виконанні кладки із звичайної цегли , через три ряди – у кладці в три цеглини і через два ряди – у кладці з керамічних каменів. Керамічні камені, використовувані при облицюванні, перев'язують з основним масивом тичковими рядами, через шість рядів кладки із звичайної цегли  і через три ряди кладки з керамічних каменів.

Облицювання раніше викладених стін виконують плитками невеликого розміру на розчині і великих плитах з анкерним кріпленням до масиву кладки. Приставну керамічну плитку установлюють порядно  після  усадки кладки.

Плити з великого природного або штучного каменя при облицюванні частини фасаду будинку і внутрішнього інтер'єра кріплять за допомогою заставної арматури або інших металевих кріплень.

У даний час застосовують три найбільш перспективні технічні рішення зовнішніх стін з використанням цегли:

  • цегельні стіни з використанням ефективних теплоізоляційних матеріалів (мінераловатних плит, пінополістиролу чи пінополіуретану) для зовнішньої або внутрішньої  теплоізоляції з теплопровідністю 0,04-0,06 Вт/м-К;
  • стіни з комбінованою кладкою з дрібноштучних конструкційних і  теплоефективних матеріалів, у яких зовнішня частина (облицювання) виконана з лицьової цегли або інших захисно-декоративних матеріалів, виробів і фасадних систем, а внутрішня частина – з теплоефективних дрібноштучних будівельних виробів з теплопровідністю 0,15-0,25 Вт/м-К;
  • монолітні або збірні панельні стіни з облицюванням лицьовою цеглою з розміщенням усередині ефективного утеплювача.

Вибір технічного рішення для того чи іншого типу будинків, умов експлуатації залежить від наявності матеріалів місцевого виробництва, техніко-економічного обґрунтування прийнятих конструктивно-технологічних рішень, поінформованості замовників і проектувальників.