Земляні роботи. Види земляних споруд
3. Укладання, ущільнення та зворотне засипання ґрунту
Укладання та ущільнення ґрунту виконують у процесі планування, зведення різних насипів, зворотної засипки траншей та пазух фундаментів, улаштування основ під підлоги тощо. Завдяки ущільненню ґрунтів досягається збільшення несучої здатності, міцності, зниження водопроникності, зменшення його стискання. Збільшенню щільності ґрунту під час ущільнення сприяє взаємне переміщення твердої та рідкої фаз і повітря, що міститься в порах ґрунту. Однак щільність в міру ущільнення ґрунту зростає до певної межі, після чого подальше ущільнення не впливає на несучу здатність ґрунту. Так, коефіцієнт ущільнення ґрунту (відношення проектної щільності ґрунту до максимальної), рівний 0,95...0,98, є нормативним під час зведення відповідальних споруд.
Ґрунти в насипах ущільнюють шарами однакової товщини. Для цього відсипаний ґрунт вирівнюють бульдозерами чи грейдерами. Товщину розрівнюваних шарів визначають залежно від умов виконання робіт, виду ґрунту та можливості застосування ущільнювальних машин Потрібного ступеня ущільнення ґрунту з найменшими витратами досягають, коли вологість ґрунту оптимальна, тому сухі ґрунти підлягають зволоженню, а перезволожені — осушенню Перед розробленням або ущільненням ґрунт зволожують поливними машинами або вручну гумовими шлангами, підключеними до водопроводу.
Укладання ґрунту та його ущільнення здійснюють по захватках (картах), розміри яких мають забезпечити потрібний фронт робіт та не допустити висихання підготовленого для ущільнення ґрунту Наприклад, для влаштування насипів із ґрунтів, доставлених автосамоскидами, майданчик розбивають на три карти: на першій розвантажують ґрунт, на другій — розрівнюють його, на третій — ущільнюють.
Ущільнюють ґрунт укочуванням, трамбуванням та вібруванням. Зв’язні та грудкуваті ґрунти ущільнюють кулачковими катками , які передають на ґрунт тиск, що значно перевищує границю його міцності. Такими машинами масою до 5 т ущільнюють шар ґрунту 10...20 см завтовшки за 8...18 проходів катка по одному сліду, а важкими (масою 25...30 т) — шар 50...65 см завтовшки за 4... 10 проходів по одному сліду.
Катками па пневмоколісному ходу (причіпними та самохідними) ущільнюють піщані та глинисті ґрунти. Через більшу тривалість дії навантаження від стискання шин забезпечується добра якість ущільнення. Катками середньої маси (до 10 т) ущільнюють шари 10...25 см завтовшки за 2... 10 проходів катка по одному сліду, катками більшої маси (до 45 т) — шар 25...50 см завтовшки за таку саму кількість проходів катка по одному сліду.
Кулачковими катками та катками на пневмоколісному ходу ґрунт ущільнюють послідовними замкненими проходами катка по всій площі насипу з перекриттям кожного проходу на 0,2...0,3 м . Важливо, щоб перший прохід катка забезпечив потрібну рівність поверхні шару ґрунту, яка зберігається при наступних проходах. Тому перші проходи здійснюють на 1 — 2-й швидкості трактора, а інші — на 3 - 4-й.
Закінчивши укочування всієї площі, процес повторюють стільки разів, скільки проектом передбачено проходів катка по одному сліду для досягнення потрібної щільності.
Катки з гладкими металевими вальцями придатні для ущільнення зв’язних ґрунтів шаром до 15 см. Такими катками доречно виконувати ущільнення, коли верхній шар насипу є основою під фундаменти чи під’їзні шляхи, а також при засипанні верхньої частини пазух у стиснених умовах Нижні шари пазухи 15...20 см завтовшки навколо фундаменту ущільнюють пневматичними та електричними трамбівками.
Трамбувальними плитами масою 2...7 т, підвішеними на стрілі кранів чи екскаваторів, ущільнюють піщані та глинисті ґрунти, якщо товщина відсипаного шару 0,4...1 м і кількість ударів 1...5.Недоліком цього способу є підвищене зношування крана чи екскаватора.
Вібраційними катками ущільнюють піщані ґрунти шарами 0,4...0,5 м при збуджувальній силі 180...280 кН. Для досягнення потрібної щільності кількість проходів по одному сліду беруть від 2 до 6.
Ґрунт ущільнюють за круговою схемою або човниковим способом.
Заздалегідь насичені водою піски ущільнюють глибинними вібраторами, змонтованими на рамі у вигляді пакетів та підвішеними на стрілі крана.
Зворотне засипання пазух між стінками підвалу та укосами котловану виконують після влаштування перекриття над підвалом та гідроізоляції стін. Для цього використовують лишки ґрунту, утворені під час риття котловану, переміщуючи їх бульдозером. Засипання здійснюють шарами 20...30 см з наступним ущільненням пневматичними чи електричними трамбівками, а також підвісними плитами.
Ґрунт пазух глибоких підвальних частин промислових споруд засипають та ущільнюють одноразово з двох боків споруди після зведення стін. Спочатку ґрунт подають та рівняють бульдозерами з одного боку цієї споруди (рис. IV. 17, а), а потім, під час ущільнення цього шару ґрунту, подають та рівняють з іншого боку споруди.
Зворотне засипання котловану при складних у плані фундаментах виконують зразу після зведення підземної частини споруди (зняття опалубки та гідроізоляції поверхонь підземних конструкцій), до початку робіт по наземній частині. При цьому створюються найбільш сприятливі умови для механізації робіт та застосування великогабаритних машин.
Взагалі ґрунт подають екскаватором, оснащеним грейфером, а рівняють мікробульдозером. Ущільнюють ґрунт концентрованими смугами за допомогою підвісних плит у межах робочої картини, визначеної підземними конструкціями
Ґрунт ущільнюють також віброплитами або віброзанурювачами. Насамперед виконують роботи в межах ділянки зі зниженими позначками, щоб отримати загальний рівень, а потім уже проводять роботи по всьому котловану.
Зворотне засипання траншей здійснюють після перевірки правильності укладання трубопроводів. Траншеї засипають у два прийоми спочатку присипають трубопроводи вручну на висоту 0,2 м, потім засипають бульдозером
Кріплення видаляють в міру засипання. Одночасно можна знімати по вертикалі не більше трьох дощок. У сипких ґрунтах кріплення розбирають по одній дошці, переставляючи розпірки. Якщо видалення кріплень викликає небезпеку (в пливунах, поблизу фундаментів існуючих споруд тощо), їх залишають у ґрунті або розбирають частково
Магістральні трубопроводи та фундаменти засипають відповідно до будівельних норм і правил. Ґрунт завозять автосамоскидами з безпосередньою подачею його в траншеї або використовують найближчі відвали, з яких ґрунт переміщують бульдозерами чи різними траншеєзакидачами.
Ущільнення ґрунту поза населеними пунктами взагалі не здійснюють, а лишки ґрунту укладають валиком по осі траншеї. У міських умовах, на заводських майданчиках та в місцях переїздів зворотне засипання траншей виконують з пошаровим ущільненням пневмо- чи електротрамбівками. Контролюють щільність ґрунту відбором проб, щільномірами ДорНИИ та приладами з використанням радіоактивних ізотопів.