ПОРАДИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ
Сайт: | Дистанційне навчання КФКСумДУ |
Курс: | Віртуальний кабінет психологічної служби КФК СумДУ |
Книга: | ПОРАДИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ |
Надруковано: | Guest user |
Дата: | субота 19 квітня 2025 12:57 PM |
Опис
Шановні педагоги! Вітаємо вас на даній сторінці! Тут ви можете знайти для себе багато корисних порад та рекомендацій щодо спілкування з дітьми, вирішення проблемних ситуацій під час освітньої діяльності. Для того, щоб ознайомитись з темами розділу та швидко віднайти потрібну інформацію на початку розділу подано його зміст.
1. ПОРАДИ ЩОДО ПІДТРИМКИ ДИСЦИПЛІНИ ПІД ЧАС ЗАНЯТТЯ
- поводьтеся так, щоб здобувачі освіти відчували, що ви керуєте освітнім процесом, при цьому всіляко стимулюйте їхню активність;
- не відволікайтеся на незначні порушення, моралізування, заняття має свої чіткі завдання, це не арена для з'ясування стосунків;
- дотримуйтеся доброзичливого тону, будьте уважні до студента, надавайте необхідну підтримку, відзначайте успіхи, створюйте життєрадісний, оптимістичний настрій у групі;
- надавайте здобувачам освіти можливість частіше працювати в групах - це може бути стимулом до зайнятості кожного, хорошого настрою і поведінки;
- створюйте умови, щоб важкі, слабкі діти мали можливість відчути себе лідерами;
- не принижуйте здобувачів освіти, не припускайте образ, сарказму - гнів, дратливість, імпульсивність не сприяють зміцненню дисципліни й авторитету викладача;
- не виявляйте антипатії та не припускайте появи “улюблених” студентів - це створює зайві проблеми, ускладнює стосунки в колективі;умійте керувати емоціями, знайте ціну кожному слову. пам’ятаючи народу мудрість: “у ножа одне лезо, а в слова їх сотні”, - не можна вимагати від дитини того, що під силу дорослому, будьте терплячими;
- виявляйте почуття гумору. можна посміятися і над собою, не вважайте себе досконалістю. але не можна висміювати учнів. дітям імпонує веселий, спритний, оптимістичний учитель.
2. СТРАТЕГІЇ ТА ТЕХНІКИ ФОРМУВАННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ЗНАЧУЩОСТІ (СПРОМОЖНОСТІ)
СТРАТЕГІЯ 1
Мета стратегії: Формуйте віру в успіх. Допоможіть студентам повірити, що успіх можливий
ТЕХНІКА 1. ПІДКРЕСЛЮЙТЕ НАЙМЕНШІ УСПІХИ В НАВЧАННІ
Хвалити у процесі виконання складного завдання, а не чекати результату. Коли ми чекаємо кінцевого результату, то обов’язково порівнюємо з нормою, з тим, що і як повинно бути, порівнюємо з іншими. Людина негативно сприймає порівняння. Це неприродно. Природно – сприймати студента таким, який він є.
ТЕХНІКА 2. ГОВОРІТЬ НАВІТЬ ПРО НЕЗНАЧНІ ДОСЯГНЕННЯ
Говоріть про досягнення студента, навіть незначні. Ця техніка є особливо важливою для студентів зі страхом невдач.
ТЕХНІКА 3. ДЕМОНСТРУЙТЕ ВІРУ В СТУДЕНТА
Ефективні фрази: «Ти зможеш», «З твоїми здібностями ти зможеш краще». Не говорити: «Для тебе і це результат» ( навіть якщо це так).
ТЕХНІКА 4. ВИЗНАВАЙТЕ СКЛАДНІСТЬ СВОЇХ ЗАВДАНЬ
Техніка особливо ефективна для студентів із страхом невдач. Техніка реалізується висловлюваннями типу : «Я знаю, що це складно, але впевнений, що ти зможеш», «Завдання непросте, складне»…Не говорити, що завдання просте.
СТРАТЕГІЯ 2
Мета: Концентруйте увагу студентів на минулих успіхах
Успіх породжує успіх. Метою стратегії є підкреслення минулих досягнень дитини, щоб сприяти продовженню успіху.
ТЕХНІКА 1. АНАЛІЗ МИНУЛОГО ДОСВІДУ
Психологи вважають, що успіх визначається 5-факторами: вірою у власні сили і здібності, кількістю зусиль, допомогою інших, складністю завдання, везінням. Два перші фактори є найголовнішими. Завдання вчителя: допомогти учням зрозуміти, що два перших фактори – головні складові успіху. Корисними, у зв’язку з цим є бесіди, делегування посильних завдань, які закріплюють успіх.
ТЕХНІКА 2. ПОВТОРЮЙТЕ І ЗАКРІПЛЮЙТЕ УСПІХ
Дорослі, зокрема господині, полюбляють готувати такі святкові блюда, які ім. вдаються. Діти надають перевагу завданням, виконання яких є успішним. Техніка ефективна у ситуаціях опрацювання складних тем та по відношенню до студентів зі страхом невдач. Доречно потренуватися на посильних завданнях до вироблення навичок.
СТРАТЕГІЯ 3
Мета: Визнання досягнень студентів
Стратегія спрямована на групу учнів, які досить повільно просуваються на шляху до власних досягнень.
ТЕХНІКА 1. АПЛОДИСМЕНТИ
Назва техніки не означає, що треба плескати в долоні. Аплодисменти повинні бути особливими: без оцінок, порівнянь, без очікувань на майбутнє. Техніку застосовувати потрібно опираючись на принцип «Тут і зараз». Практично це вимагає від викладача вміння описувати ситуацію і місце в ній учня.
Ситуація: Аня - сором’язлива, тримається обособлено у групі. На уроці фізкультури активно включається в гру. Реакція викладача: «Аня, я бачу, що сьогодні завдяки тобі, команда грає по новому!»
ТЕХНІКА 2. НАГОРОДИ І МЕДАЛІ
Техніка передбачає застосування різноманітних нагород, які б засвідчували активність, винахідливість, вихованість учня протягом певного часу ( дня, тижня, місця тощо). Нагороди можна використовувати і по відношенню до негативних проявів поведінки, якщо останні вимагали винахідливості, сміливості. Н-д, «золота медаль» за сміливість і винахідливість при спробі втекти з уроку.
ТЕХНІКА 3. САМОВИЗНАЧЕННЯ
Студенти більш орієнтовані на визнання з боку інших і очікують цього. Добре було б навчити учнів хвалити себе за власні досягнення і здобутки протягом дня, тижня, місяця.
3. ПОЗИТИВНЕ СПРИЙНЯТТЯ ПЕДАГОГА
Привабливі фрази для спілкування:
– «Добрий ранок!»;
– «Вітаю»;
– «Я ціную Вашу допомогу»;
– «Розкажіть мені про це»;
– «Чим можу допомогти?».
Поведінка привабливої особистості:
– посмішка;
– вміння вислухати;
– притримування дверей;
– підняття великого пальця (знак «все добре») або «дай п*ять» ;
– надсилання вітальних листівок;
– чекання на повернення.
Приємне фізичне оточення:
– свіжа фарба;
– живі рослини;
– чисті стіни;
– комфортні меблі;
– привабливо оформлений стіл;
– свіже повітря.
Привабливі думки (звернення до себе):
– «Робити помилки – це нормально»;
– «Я поклала ключі не на своє місце»;
– «Я можу навчитися це робити»;
– «Іноді мені потрібно подумати, що робити».
Непривабливі фрази для спілкування:
– «Стережіться!»;
– «Це не спрацює!»;
– «Непогано, як для дівчиська»;
– «Мені однаково, що ви робите»;
– «Ти не зможеш це зробити»;
– «Тому що я сказала, що буде саме так!».
Поведінка непривабливої особистості:
– часто поглядає на свій годинник;
– позіхає;
– не закриває за собою двері;
– глузує;
– забуває про важливі дати;
– штовхається.
Неприємне фізичне оточення:
– темні коридори; – відсутність рослин;
– графіті;
– розламані старі меблі;
– розкидана їжа; – погане повітря.
Непривабливі думки (звернення до себе):
– «Чому я така (такий) дурний?»;
– «Я знову загубила свої ключі.»;
– «Я ніколи не знаю, що робити!»; – «Я так повільно мислю, щоб це вловити».
4. ВПЕВНЕНІСТЬ
- Вранці докладіть максимум зусиль, щоб вийти із дому в найкращому настрої. В обід можете глянути на своє відображення в дзеркалі, щоб перевірити, чи все в порядку, і востаннє – перед сном, коли вмиваєтеся. Це допоможе вам не думати весь день про те, як ви виглядаєте.
- Не зациклюйтеся на своїх фізичних вадах. Вони є в усіх. Адже більшість оточуючих або не помічають ваших недоліків, або не здогадуються про їхнє існування. Чим менше ви думаєте про них, тим краще ви себе почуваєте.
- Пам’ятайте, що люди не помічають речі, очевидні для вас. Ви почуваєте, що жахливо червонієте, коли приходиться говорити в оточенні людей. Для них же ваше обличчя лише приємно порожевіло. Доти, поки ви самі не привернете увагу інших до того, що вас бентежить, ніхто вас цим бентежити не буде.
- Не будьте занадто критичні до інших. Якщо ви постійно відзначаєте недоліки інших людей, і такий критицизм став вашою звичкою, від неї треба рятуватися негайно. Інакше ви будете увесь час думати, що і ваші зовнішність і одяг – відмінна мішень для критики. Впевненості це не додає.
- Пам’ятайте, що люди більше всього люблять слухачів. Вам зовсім не обов’язково «видавати» каскад дотепних реплік, щоб викликати до себе прихильність. Слухайте уважно інших, вони будуть обожнювати вас.
- Будьте щирим. Ви не розумієте, про що мова йде? Ви не знаєте, що означають назви окремих страв у меню? Так і скажіть про це. На вас справляють враження життєрадісність, успіх, чарівність інших? Зізнайтеся в цьому. Намагаючись бути холодним і незворушним, ви тільки відштовхуєте людей.
- Знайдіть когось в оточенні, з ким ви можете розділити свої хвилювання. І тоді ви не будете самотнім на вечірці, боязкою, самотньою душею серед колег, окремо сидячим батьком на шкільних зборах.
- Не намагайтеся усунути боязкість за допомогою алкоголю. На дні пляшки нічого немає. Якщо напідпитку ви розкуті й чарівно веселі, то без алкоголю ви можете бути ще приємнішим для оточуючих.
- Пам’ятайте, що сором’язливість може зробити деяких людей агресивними. Якщо хтось з вами розмовляє різко, не думайте, що винні ви. Можливо, для такої людини це єдиний, хоча і не кращий, спосіб побороти зніяковілість. І остерігайтеся самі користуватися подібним методом самоствердження.
- Знайте, що найгірше, що з вами може відбутися, це те, що ви виставите себе в «невигідному світлі». Якщо таке відбудеться, то й тут оточуючі відноситимуться до вас із симпатією: ви ж дали їм можливість відчути перевагу.