Електронні автогенератори

Site: Дистанційне навчання КФКСумДУ
Course: Діагностика та налагодження засобів автоматизації
Book: Електронні автогенератори
Printed by: Guest user
Date: Saturday, 19 April 2025, 12:54 PM

Description

  1. Електронні автогенератори поняття та класифікація
  2. Коливні характеристики автогенераторів
  3. Умови самозбудження
  4. Основні параметри автогенераторів

1. Електронні автогенератори поняття та класифікація

Електронний генератор – це пристрій, який перетворює електричну енергію джерела постійного струму в енергію незатухаючих електричних коливань необхідної форми, частоти і потужності.

За принципом роботи розрізняють генератори із самозбудженням (автогенератори) і генератори з зовнішнім збудженням, які по суті є підсилювачами потужності високої частоти. Електронні автогенератори розділяють на автогенератори синусоїдальних (гармонічних) коливань і автогенератори коливань несинусоїдальної форми, які прийнято називати релаксаційними (імпульсними ) автогенераторами.

Будучи першоджерелом електричних коливань, генератори з самозбудженням широко використовуються в радіопередаючих і радіоприймальних (супергетеродинних) пристроях, у вимірювальній апаратурі, в електронних обчислювальних машинах, в пристроях телеметрії і т.д.. Нижче показано класифікацію генераторів за діапазоном частот.

Тип генератора

Діапазон частот

Низькочастотні

Від 0,01 Гц до 100 кГц

Високочастотні

Від 100 кГц до 100 МГц

Зверхвисокочастотні

Від 100 МГц і вище

       Найбільш розповсюджені схеми автогенераторів містять підсилювальний елемент і коливальну систему, пов’язані між собою колом позитивного зворотного зв’язку.

Для побудови автогенератора синусоїдальних коливань зазвичай використовуються два типи підсилювальних схем – резонансні підсилювачі і підсилювачі на резисторах. Автогенератори, виконані на основі схеми резонансного підсилювача, часто називають автогенераторами типу LC, а автогенератори, побудовані на основі схеми підсилювача на резисторах, - автогенераторами типу RC. Перші використовуються на високих частотах, інші – на низьких.

В якості підсилювальних елементів схем автогенераторів, які використовуються в пристроях електронної автоматики і обчислювальної техніки, найбільш широко застосовуються транзистори і тунельні діоди.

2. Коливні характеристики автогенераторів

Рисунок 1 - Залежність струму колектора від амплітуди гармонічного

вхідного сигналу

 

Розглянемо залежність струму колектора від амплітуди гармонічного вхідного сигналу (рис. 1). При малих значеннях амплітуди (1) коливання відбуваються в околі робочої точки “О” в межах лінійної ділянки зображеної на рисунку прохідної характеристики. Форма змінної компоненти колекторного струму  Ік  повторює форму вхідної напруги  Uвх  і їх амплітуди пропорційні одна одній. При більшій величині вхідної напруги (2) нижня частина кривої  Ік(t) вже зазнає нелінійні спотворення і пропорційність між  Ік   та Uвх   зникає. При дуже великих амплітудах (3) нелінійні обмеження струму  Ік спостерігаються як в нижній, так і у верхній частинах кривої Ік(t).

Рисунок 2 – Коливальна характеристика автогенератора

 

Але якщо ми маємо справу з транзистором навантаженим коливним контуром, який настроєний на частоту вхідного сигналу, то цей контур реагуватиме лише на першу гармоніку струму Ік(t), тоді як всі вищі гармоніки будуть проходити через контур не утворюючи на ньому істотного спаду напруги. Тому напруга на контурі буде гармонічною, незважаючи на те, що струм, який через нього протікає, має форму далеку від синусоїдальної. Очевидно, що при нелінійних спотвореннях амплітуда напруги на контурі UКт не буде вже пропорційною до амплітуди вхідної напруги Uвх=UБт - в міру її збільшення зріст UКт  буде сповільнюватися і виходити на насичення. Подібна залежність зображена на рисунку 2 і має назву коливної характеристики. Співвідношення  UКт/UБт  є не що інше, як коефіцієнт підсилення  , який тепер залежить в же від

величини вхідної напруги: він зменшується в міру збільшення UБт.

При наявності зворотного зв’язку напруга, що повертається на вхід транзистора UБт=βUКт . Тому на рисунку 2 можна провести лінію зворотного зв’язку, що являє собою пряму, яка проходить через початок координат. Її нахил визначається величиною зворотного зв’язку: чим більше  β, тим більш похило іде ця лінія.

В областях коливної характеристики, в яких крутість ходу січної до кривої UКт=f(UБт)  (а це є не що інше як коефіцієнт підсилення k) більша за крутість прямої зворотного зв’язку  1/β (тобто k>1/β), умова самозбудження буде виконаною і амплітуда коливань зростатиме. Праворуч від точки А крутість січної менша за крутість лінії зворотного зв’язку ( k<1/β ) і амплітуда коливань буде зменшуватися. Лише у точці А, де виконується умова =1, амплітуда коливань не буде ані зростати, ані зменшуватися, тобто зберігатиметься незмінною. Досягнувши точки А коливання припинять свій зріст і залишатимуться незмінними за амплітудою.

Такий режим є стійким. Якщо амплітуда коливань з якихось причин зросте, вона потрапить у область праворуч від точки А і почне зменшуватися, поки не повернеться у точку А. Якщо ж амплітуда коливань зменшиться, вона опиниться у області, де  k>1/β, і буде зростати, аж поки не досягне точки А.

3. Умови самозбудження

Принцип роботи генераторів коливань базується на реалізації умови самозбудження підсилювача з додатнім зворотнім зв’язком, структурну схему якого показано на рисунку 3.

 

Рисунок 3 - Структурна схема генератора коливань

 

 Для комплексних значень вхідних і вихідних напруг підсилювача запишемо:

 

Uвих = КUвх, а Uвх = βUвих = Uзв.з,

 

де К, β– комплексні значення коефіцієнта підсилення та передаточного коефіцієнта відповідно підсилювача та ланки зворотного зв’язку. Як відомо, коефіцієнт підсилення за напругою підсилювача з додатним зворотним зв’язком визначається виразом:

                                                                                                               (1)

 Перехід підсилювача в режим генерування коливань (КП = ∞) забезпечується умовою:     Кβ =1         або             Кеβ=1.                    (2)

  

                              Рисунок 4 -  Умови роботи генератора коливань

 

Це рівняння називають умовою самозбудження генератора коливань. Ця умова поділяється на умову балансу амплітуд (Кβ=1) і на умову балансу фаз (φ = -ψ + 2π), які визначають стабільну роботу генератора коливань (рис. 4).

4. Основні параметри автогенераторів

Автогенератор гармонійних коливань (як, втім, і коливань будь-якої форми і частоти) можна представити загальною структурною схемою (рис. 5), що складається з нелінійного резонансного підсилювача з комплексним коефіцієнтом підсилення      К=К/(jω) і ланцюзі позитивного зворотнього зв’язку (ЗЗ) з комплексним коефіцієнтом передачі по напрузі β=β(jω). У представленій схемі відмічені комплексні амплітуди наступних напруг:

вхідної - Uвx = Uвх (jω);

вихідної  - Uвиx = U вих (jω);

зворотного зв'язку - Uзз = Uзз (jω). 

 

Рисунок 5 - Узагальнена структурна схема автогенератора

 

Вираз для напруги зворотного зв'язку на будь-якій частоті генерації ЗЗ запишемо у вигляді:

 Uзз = Uвх = βUвих                                   (1)

 Тоді вихідна напруга U вих = КUвх, або з урахуванням (1):

 U вих = КβUвх                                          (2)

 Як випливає зі співвідношення (2), автогенератор буде працювати в стаціонарному режимі за умови, що:

      Кβ = 1                                                  (3)

 Якщо ж Кβ> 1, то амплітуда вихідних коливань буде безперервно зростати, що визначає необхідну умову самозбудження генератора.

В теорії автогенераторів вираз (3) прийнято представляти у вигляді двох рівностей:

      Кβ = Кзз = 1;                                  (4)

        фк + фβ = 2πn,                              (5)

 де Кзз - коефіцієнт посилення підсилювача зі зворотним зв'язком;

параметр n = 0, 1, 2, 3 ....

 Співвідношення (4) визначає умова балансу амплітуд в автогенераторі. З нього випливає, що в стаціонарному режимі на генерується частоті коефіцієнт посилення підсилювача зі зворотним зв'язком Кзз дорівнює одиниці.

Рівність (5) характеризує умова балансу фаз. Воно показує, що в стаціонарному режимі сумарні фазові зрушення сигналу на частоті генерації, створювані підсилювачем і ланцюгом позитивного ЗЗ, повинні бути рівні (або кратні) 2π. Слід зазначити, що тільки умова балансу фаз дозволяє визначити частоту генеруючих коливань.

У схемах автогенераторів гармонійних коливань, які працюють в стаціонарному режимі, співвідношення (4) і (5) виконуються на одній фіксованій частоті ωр, яка є резонансною для вузькополосної коливальної системи. При роботі автогенератора негармонійних коливань умови (4) і (5) повинні виконуватися для деякої смуги частот.

Найбільш часто в автогенераторах гармонійних коливань в якості вузькополосних коливальних систем використовуються резонансні LC-контури і частотно-залежні (фазуючі) RС-ланцюги. Автогенератори гармонійних коливань із згаданими резонансними контурами називають LC-генераторами, а з фазуючими   RС-ланцюгами - RC-генераторами. LC-генератори здатні виробляти коливання досить високої частоти (більше 100 кГц), а RС-генератори використовуються для створення гармонійних коливань низькочастотного діапазону (від десятків кГц до одиниць Гц).