Теоретичний матеріал. Економічні ресурси та ресурсний потенціал підприємства
Сайт: | Дистанційне навчання КФКСумДУ |
Курс: | Економіка підприємств_631 |
Книга: | Теоретичний матеріал. Економічні ресурси та ресурсний потенціал підприємства |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | субота 19 квітня 2025 15:01 PM |
1. Поняття та склад економічних ресурсів підприємства
Поняття "фактор виробництва" походить від латинського "factor", але земля і засоби виробництва самі не мають фізичної продуктивності.
Продукуючою силою є лише праця, в тому числі підприємницька, тому землю, засоби виробництва, науку, інформацію та інші речові (матеріальні) фактори доцільно називати ресурсами.
Ресурси:
від франц. ressource – цінність, запас, джерело засобів;
від лат. resurgo – підіймаюсь, виникаю знову.
Економічні ресурси підприємства - це сукупність засобів, за допомогою яких суб'єкт господарювання може досягти мети й одержати очікуваний результат.
У теорії і господарській практиці сформувалося досить чітке уявлення про склад економічних ресурсів підприємства.
До складу економічних ресурсів звичайно включають:
- трудові ресурси;
- фінансові ресурси;
- матеріальні ресурси, які складаються з основних фондів (засобів) і оборотних засобів;
- нематеріальні ресурси;
- інформаційні ресурси.
1.Трудові ресурси характеризують потенційну робочу силу підприємства як частину трудових ресурсів країни. Трудові ресурси є головним ресурсом будь-якого підприємства, від кваліфікації і продуктивності праці яких залежать багато в чому результати господарської діяльності, досягнення поставлених цілей, здатність підприємства вигравати в конкурентній боротьбі. Людські ресурси надають руху матеріально-речовим елементам виробництва, створюють продукт, вартість і додану вартість у формі прибутку. Відмінність людських ресурсів від інших видів ресурсів фірми полягає в тому, що кожен найманий робітник може відмовитися від запропонованих йому умов і вимагати зміни умов праці і модифікації неприйнятних, з його точки зору, робіт, перенавчання іншим професіям і спеціальностям, може, нарешті, звільнитися з підприємства за власним бажанням.
2.Фінансові ресурси – це кошти, які формуються при утворенні підприємства і поповнюються в результаті господарської діяльності за рахунок продажу товарів, виконання робіт і надання послуг, а також шляхом залучення зовнішніх джерел фінансування.
Усі джерела коштів, які використовуються для формування фінансових ресурсів, можна поділити на дві групи:
- власні - формуються в момент створення підприємства, а також у процесі його діяльності (статутний капітал, нерозподілений прибуток, амортизаційні відрахування та ін.);
- позикові - формуються в процесі діяльності підприємства (банківські довгострокові і короткострокові кредити; облігаційні і необлігаційні позики; товарні чи комерційні кредити та ін.).
3.Матеріальні ресурси – включають основні фонди й оборотні засоби підприємства.
Основні фонди – частина майна підприємства, використовувана як засоби праці при виробництві продукції (виконанні робіт, наданні послуг) або для управлінських потреб протягом періоду, що перевищує 365 днів, і вартість яких поступово зменшується у зв'язку з фізичним чи моральним зносом.
Оборотні засоби – частина майна підприємства, яка включає матеріальні і грошові засоби, авансована і використовувана як предмети праці при виробництві продукції (виконанні робіт, наданні послуг), що одноразово бере участь у виробничому процесі і повністю переносить свою вартість на готову продукцію (роботи, послуги).
Оборотні засоби забезпечують безперервність і ритмічність усіх процесів, які відбуваються на підприємствах: постачання, виробництва, збуту, фінансування.
Кругообіг оборотних засобів проходить чотири основні стадії:
- грошова – на цій стадії кошти направляються для фінансування необхідних матеріальних оборотних активів (виробничі запаси, товари, незавершене виробництво тощо).
- виробнича – на цій стадії відбувається якісна зміна предметів праці в готову продукцію, тобто здійснюється безпосередньо процес виробництва.
- товарна – стадія перебування оборотних активів у предметах праці і готової продукції.
- розрахункова – стадія перетворення оборотних активів з товарної в грошову форму.
4. Нематеріальні активи – частина майна підприємства, яка характеризує об'єкти інтелектуальної власності й інші аналогічні права, що належать підприємству.
В умовах ринкової економіки усе більше підприємств у складі своїх активів має нематеріальні активи, до яких належать патенти, комп'ютерні програми, різні ліцензії, сертифікати на право здійснення діяльності чи користування яким-небудь майном, винаходи, ноу-хау, права власності на землю тощо.
5. Інформаційні ресурси – сукупність внутрішньої і зовнішньої інформації, яка необхідна керівництву підприємства, а також усім його службам і підрозділам для досягнення поставленої мети й очікуваних результатів.
Внутрішня інформація формується в процесі здійснення господарської діяльності. Вона поділяється на: оперативну інформацію, облікову і планову. Основними джерелами внутрішньої інформації є дані управлінського і фінансового обліку підприємства, а також матеріали оперативного диспетчерського обліку.
Зовнішня інформація надходить на підприємство з різних джерел, у т.ч. із законодавчих актів, постанов і рішень державних та місцевих органів влади, судових та інших органів правової системи, даних статистичних органів, газет, журналів, матеріалів науково-дослідних установ, вищих навчальних закладів та ін.
2. Сутність ресурсного потенціалу підприємства
Ресурсний потенціал підприємства – це сукупність матеріальних, нематеріальних, трудових, фінансових ресурсів, включаючи здатність робітників підприємства ефективно використовувати названі ресурси для виконання місії, досягнення поточних та стратегічних цілей підприємства.
Ресурсний потенціал підприємства можна охарактеризувати чотирма основними критеріями:
- реальними можливостями підприємства в той чи іншій сфері діяльності (включаючи і нереалізовані можливості);
- обсягом ресурсів як залучених, так і тільки підготовлених до використання у виробництві;
- здатністю кадрів (менеджерів) використовувати ресурси, вміння розпоряджатися ресурсами підприємства;
- формою підприємництва та відповідною організаційною структурою підприємництва.
Рівень наявного на підприємстві ресурсного потенціалу визначається обсягом і якістю накопичених ресурсів, вся сукупність яких підрозділяється на наступні види:
- технічні ресурси (виробниче обладнання, матеріали тощо);
- технологічні ресурси (технології і їх динамічність, наявність конкурентноздатних ідей, наукові розробки тощо);
- кадрові ресурси (кваліфікаційний і демографічний склади працівників тощо);
- просторові ресурси (характер виробничих приміщень і території підприємства, можливість розширення виробництва тощо);
- ресурси організаційної структури управління (характер і гнучкість системи управління, швидкість проходження управлінських впливів тощо);
- інформаційні ресурси (інформація про внутрішні можливості підприємства і про зовнішнє середовище);
- фінансові ресурси (стан активів, рівень ліквідності, можливість і обсяги одержання кредитів тощо).