КОНСПЕКТ (Регулювання оподаткування)

Сайт: Дистанційне навчання КФКСумДУ
Курс: Основи обліку і оподаткування
Книга: КОНСПЕКТ (Регулювання оподаткування)
Надруковано: Гість-користувач
Дата: понеділок 21 квітня 2025 11:20 AM

1. Податковий облік

Податковий облік – це система збору, реєстрації, узагальнення, зберігання та передачі інформації для визначення податкової бази з податків на основі даних первинних документів, згрупованих відповідно з порядком, передбаченим діючим податковим законодавством. Як правило, податковий облік здійснюється шляхом суцільного, безперервного та документального обліку господарських операцій, пов’язаних з визначенням податкової бази з конкретного податку.

Податковий облік ведеться з метою формування повної та достовірної інформації про господарські операції, що були проведені платником протягом звітного періоду з метою оподаткування, а також забезпечення інформацією внутрішніх та зовнішніх користувачів для контролю за вірністю нарахування, повнотою та своєчасністю перерахування податків.

Ведення податкового обліку забезпечує можливість мати повне уявлення про всі операції, пов'язані з діяльністю платника податку, і про його фінансове становище. Ці операції повинні бути відбиті таким чином, щоб можна було простежити їхній початок, хід і закінчення Обов’язковість ведення податкового обліку, що випливає з класичних принципів побудови системи оподаткування в цілому:

1) Принцип гармонізації бухгалтерського та податкового обліку

2) Принцип правової взаємоузгодженості систем бухгалтерського та податкового обліку

3) Принцип прозорості та стабільності

4) Принцип послідовності та регулярності застосування норм і правил

5) Принцип документування

6) Вартісне вимірювання

7) Принцип збалансованості інтересів платників податків і держави.


Податкове законодавство України грунтується на таких принципах згідно ст 4 ПКУ:

=  загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені податки та збори,

=  рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації

=  невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства;

= презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків

=  фіскальна достатність - встановлення податків та зборів з урахуванням необхідності досягнення збалансованості витрат бюджету з його надходженнями;

=  соціальна справедливість - установлення податків та зборів відповідно до платоспроможності платників податків;

=  економічність оподаткування - установлення податків та зборів, обсяг надходжень від сплати яких до бюджету значно перевищує витрати на їх адміністрування;

нейтральність оподаткування - установлення податків та зборів у спосіб, який не впливає на збільшення або зменшення конкурентоздатності платника податків;

=  стабільність - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду,

=  рівномірність та зручність сплати - установлення строків сплати податків та зборів, виходячи із необхідності забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджетів

єдиний підхід до встановлення податків та зборів - визначення на законодавчому рівні усіх обов'язкових елементів податку.

2. Податкова система України


Податкова система - це сукупність податків, зборів, інших обов'язкових платежів і внесків до бюджету і державних цільових фондів, які діють у встановленому законом порядку.

Податкова політика — це діяльність держави у сфері встанов­лення, правового регламентування та організації стягнення пода­тків і платежів. Вона реалізується через систему податків, подат­кових ставок і пільг. Метою податкової політики є формування державного бюджету за одночасного стимулювання ділової акти­вності підприємців.

Податки в руках одних є засобом стабілізації та економічного прогресу, в інших— процесом саморуйнування. Ось чому, про­водячи податкову політику, враховують п'ять основних критері­їв, які забезпечують оптимальний вплив податкової політики на інтереси платників податків і держави:

— фіскальної достатності;

— економічної ефективності;

— соціальної справедливості;

— стабільності;

— гнучкості.


Соціально-економічні наслідки функціонування податкової системи

3. Податковий кодекс України

Податковий кодекс України – це цілісний, гармонійно пов’язаний та комплексний документ, який забезпечить досягнення балансу інтересів держави і платників податків, конкурентоспроможність вітчизняної податкової системи.


Головним завданням Податкового кодексу є побудова сучасної, справедливої фіскальної політики, що забезпечує загальний характер оподаткування, рівність усіх платників податків перед законом, досягнення стратегічних цілей сталого розвитку в оновленій системі  державного регулювання економіки відповідно до Програми економічних реформа найближчі роки.

Згідно статті 1 ПКУ, Податковий  кодекс   України   регулює   відносини,   що виникаютьу сфері справляння податків і зборів,  зокрема:

= визначає вичерпний перелік податків та зборів,  що справляються в  Україні;

= визначає порядок адміністрування податків та зборів;

= визначає платників податків та зборів,  їх права та обов'язки;

= визначає компетенцію контролюючих органів, повноваження і  обов'язки  їх  посадових  осіб  під  час здійснення податкового контролю;

= встановлює відповідальність  за  порушення   податкового законодавства.

ПКУ складається із 19 розділів.

Перший та другий розділи присвячений загальним положення.

У наступних розділах детально розглядається суть та принципи оподаткування  чинними в Україні податками та зборами.

   Головним завданням Податкового кодексу є побудова сучасної, справедливої фіскальної політики, що забезпечує загальний характер оподаткування, рівність усіх платників податків перед законом, досягнення стратегічних цілей сталого розвитку в оновленій системі  державного регулювання економіки відповідно до Програми економічних реформа найближчі роки.

Згідно статті 1 ПКУ, Податковий  кодекс   України   регулює   відносини,   що виникають у сфері справляння податків і зборів,  зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів,  що справляються в  Україні, та  порядок їх адміністрування,  платників податків та зборів,  їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і  обов'язки  їх  посадових  осіб  під  час здійснення податкового 
контролю, а  також  відповідальність  за  порушення   податкового законодавства.
  Правила    оподаткування    товарів   або   послуг,   що переміщуються  через  митний  кордон  України,  визначаються   цим Кодексом,   крім   оподаткування  ввізним (імпортним)  митом  або вивізним (експортним) митом,  які встановлюються  Митним кодексом України та іншими законами з питань митної справи. Цей  Кодекс  не  регулює  питання  погашення  податкових зобов'язань або  стягнення  податкового  боргу  з  осіб,  на  яких поширюються  судові  процедури,   та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
 ПКУ складається із 19 розділів, перший та другий розділи присвячений загальним положення, у наступних розділах детально розглядається суть та принципи оподаткування  діючими в Україні податками та зборами.