КОНСПЕКТ: Детермінований та стохастичний аналіз
Сайт: | Дистанційне навчання КФКСумДУ |
Курс: | Економічний аналіз |
Книга: | КОНСПЕКТ: Детермінований та стохастичний аналіз |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | понеділок 21 квітня 2025 00:34 AM |
1. Системи виміру впливу факторів у детермінованому аналізі
Визначення величини впливу окремих факторів на приріст результативних показників — це одне із методологічних питань в аналізі.
Елімінування - прийом аналізу усунення, виключення впливу всіх, крім одного, факторів на величину результативного показника. Цей прийом виходить з умовного визнання того, що всі фактори змінюються незалежно один від одного: спочатку змінюється один, а всі інші залишаються без зміни; потім змінюються два; потім три і т.д. за незмінних інших. Це дає змогу визначити вплив кожного фактора на величину досліджуваного показника окремо.
МЕТОДИ ЕЛІМІНУВАННЯ:
1. Метод ланцюгової підстановки. Його застосовують для розрахунку впливу факторів в усіх типах детермінованих факторних моделей: в адитивних, мультиплікативних, кратних і змішаних (комбінованих). Цей спосіб дає змогу визначати вплив окремих факторів на зміну величини результативного показника шляхом поступової заміни базисної величини кожного факторного показника в обсязі результативного показника на фактичну величину у звітному періоді. З цією метою визначають ряд умовних величин результативного показника, які враховують зміну одного, потім двох, трьох І наступ них факторів, допускаючи, що інші не змінюються. Порівняння величини результативного показника до і після зміни рівня того чи іншого фактора дає змогу елімінувати вплив усіх факторів, крім одного, і визначити його вплив на приріст результативного показника.
2. Метод абсолютних різниць застосовують для розрахунку впливу факторів на приріст результативного показника в детермінованому аналізі, але тільки в мультиплікативних моделях та мультиплікативно-адитивного типу. І хоча використання його обмежене, завдяки його простоті він широко застосовується в економічному аналізі.
Застосовуючи його, величину впливу факторів розраховують помноженням абсолютного приросту значення досліджуваного фактора на базовий рівень факторів, які стоять справа від нього, і на поточний рівень факторів, розташованих зліва від нього в моделі.
За допомогою способу абсолютних різниць одержують ті самі результати, що й за допомогою способу ланцюгової підстановки. При цьому також необхідно пильнувати, щоб алгебраїчна сума приросту результативного показника за рахунок окремих факторі» дорівнювала його загальному приросту.
3. Метод відносних різниць застосовують для виміру впливу факторів на приріст результативного показника тільки в мультиплікативних моделях. При цьому використовують відносний приріст факторних показників, виражений коефіцієнтом або процентом.
За цим правилом для розрахунку впливу першого фактора необхідно помножити базову величину результативного показника на відносно приріст першого фактора, вираженого десятковим дробом.
Спосіб відносних різниць зручно застосовувати тоді, коли потрібно розраховувати вплив великого комплексу факторів (8— 10 і більше). На відміну від попередніх способів тут значно скорочується число обчислювальних процедур, що зумовлює його перевагу.
4. Метод пропорційного поділу використовують тоді, коли мають справу з адитивними моделями і моделями кратно-адитивного типу. У моделях кратно-адитивного виду спершу необхідно за методом ланцюгової підстановки визначити, наскільки змінився результативний показник за рахунок числівника і знаменника, а потім за способом пропорційного поділу зробити обрахунок впливу факторів другого порядку за наведеними вище алгоритмами.
5. Інтегральний метод застосовують для виміру впливу факторів у мультиплікативних, кратних і кратно-адитивних моделях. Застосування цього способу дає змогу отримати точніші результати розрахунку впливу факторів порівняно з методами ланцюгової підстановки, абсолютних і відносних різниць, оскільки додатковий приріст результативного показника від взаємодії факторів приєднується не до останнього фактора, а ділиться порівну між ними.
Балансовий спосіб — це спеціальний прийом зіставлення взаємозв'язаних показників господарської діяльності. Використання балансового способу є доцільним, коли зв'язок між окремими показниками відображено у формі балансу, тобто рівних підсумків, отриманих у результаті низки різноманітних зіставлень цих показників.
Оскільки першим історичним прикладом узгодження великої кількості показників господарської діяльності за допомогою встановлення рівності двох підсумків цих показників був бухгалтерський баланс, цей спосіб аналізу отримав назву балансового. За його використання рівність підсумків (баланс) є підтвердженням того, що в аналізі враховано всі взаємозв'язані фактори й відповідні економічні показники, а зв'язок між ними визначено правильно.
2. Способи виміру впливу факторів у стохастичному аналізі
Прийоми кореляційного аналізу застосовують для виміру впливу факторів у стохастичному аналізі, коли взаємозв'язок показників неповний, імовірнісний.
Розрізняють парну і множинну кореляції.
= Парна кореляція — це зв'язок між двома показниками, один з яких є факторним, а другий — результативним.
= Множинна кореляція виникає від взаємодії кількох факторів і результативного показника.
Необхідні умови застосування кореляційного аналізу такі.
1. Наявність достатньо великого числа спостережень за величиною досліджуваних факторів і результативних показників (у динаміці або за поточний рік за сукупністю однорідних об'єктів).
2. Досліджувані фактори належить вимірювати кількісно і відображати в тих чи інших джерелах інформації.
Застосування кореляційного аналізу дає змогу вирішити такі завдання:
1) визначити зміну результативного показника під впливом одного або кількох факторів (в абсолютному вимірі), тобто дізнатися, на скільки одиниць змінюється величина результативного показника при зміні факторного на одну одиницю;
2) встановити відносний ступінь залежності результативного показника від кожного фактора.
Етапи кореляційного аналізу:
На першому етапі визначають фактори, які справляють вплив на результативний показник, і відбирають найсуттєвіші для кореляційного аналізу. Відбір факторів для кореляційного аналізу є дуже важливим для економічного аналізу. Від того, наскільки правильно зроблено відбір факторів, залежить точність висновків за підсумками аналізів.
При цьому необхідно дотримувати таких правил:
• фактори мають перебувати в причинно-наслідковому зв’язку з результативним показником;
• необхідно відбирати найбільш значущі фактори, котрі справляють відчутний вплив на результативний показник;
• фактори мають бути вимірними кількісно, тобто мати одиницю виміру, а інформація про них має міститися в обліку або звітності;
• у кореляційну модель лінійного типу не рекомендують включати фактори, зв'язок котрих з результативним показником має криволінійний характер;
• не рекомендують включати в кореляційну модель взаємопов'язані фактори (якщо парний коефіцієнт кореляції двох факторів більший від 0,85, то, за правилами кореляційного аналізу, один із них необхідно виключити, інакше це призведе до викривлення результатів аналізу);
• не бажано включати в кореляційну модель фактори, зв'язок котрих із результативним показником має функціональний характер.
Велику допомогу у відборі факторів для кореляційної моделі надають аналітичні угруповання, спосіб порівняння паралельних і динамічних рядів, лінійні графіки. За їхньою допомогою можна визначити наявність, напрям і форму залежності показників, що вивчаються.
На другому етапі збирають вихідну інформацію про кожний факторний і результативний показник. її можна перевірити на точність, однорідність і відповідність закону нормального розподілу.
Передовсім необхідно переконатися у достовірності інформації, наскільки вона відповідає об'єктивній дійсності. Використання недостовірної, неточної інформації призводить до неправильних результатів аналізу і до неправильних висновків.
Одна з умов кореляційного аналізу — однорідність інформації відносно розподілу її близько до середнього рівня.
Якщо в сукупності є групи об'єктів, котрі значно відрізняються від середнього рівня, то це вказує на неоднорідність початкової інформації. Критеріями однорідності інформації слугують середньоквадратичне відхилення і коефіцієнт варіації, які розраховують за кожним факторним і результативним показником.