Підготовка майстра виробничого навчання до занять
Сайт: | Дистанційне навчання КФКСумДУ |
Курс: | Теорія і методика професійного навчання |
Книга: | Підготовка майстра виробничого навчання до занять |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | понеділок 21 квітня 2025 00:45 AM |
1. Стадії підготовки майстра до занять
Для успішного проведення занять майстрові виробничого навчання важливо добре підготуватися до них. Майстер повинен зовсім чітко уявляти собі, коли, чому і як учити.
Розподіл навчальних годин на виробниче навчання по півріччях і тижням передбачений у навчальному плані. Навчальна програма, складена відповідно вимогам кваліфікаційної характеристики, встановлює обсяг навчального матеріалу, що підлягає вивченню, розподіл його по темах і годинах на вивчення кожної теми. У кожній темі програми зазначено, яким прийомам і способам роботи, яким технологічним операціям потрібно навчити учнів.
Кваліфікаційна характеристика вказує, яким вимогам у відношенні теоретичних знань і виробничих умінь повинен задовольняти молодий робітник, що закінчив професійно-технічне училище по тій або іншій кваліфікації. На питання, як учити, можна одержати відповідь у методичних посібниках.
Дуже часто, коли мова йде про підготовку майстра до заняття, мають на увазі лише підготовку до майбутнього уроку виробничого навчання або продумування, планування і своєчасне забезпечення всього необхідного для одного навчального дня. Така точка зору помилкова. Не можна правильно підготуватися до окремого урока або робочого дня, не підготувавшись до проходження всієї теми. З іншого боку, підготовка до теми та уроку може бути успішної тільки тоді, коли вона підкріплена постійною роботою майстра над навчальною програмою.
Підготовку майстер починає ще до початку нового навчального року. Природно, що її зміст різний для досвідченого і початківця педагогів. Однак цей етап роботи є обов’язковим для кожного майстра незалежно від його досвіду.
Сучасне виробництво пред’являє до робітника нові вимоги. Відбуваються зміни в кваліфікаційних характеристиках, навчальних планах і програмах виробничого навчання, з’являються нові передові прийоми і способи роботи, видаються нові підручники і навчальні посібники. Все це повинен враховувати майстер при підготовці до занять.
Підготовка майстра до занять включає наступні стадії
До учбового року та півріччя |
До вивчення чергової теми програми |
До чергового уроку |
Вивчення кваліфікаційної характеристики та навчальних програм |
Аналіз матеріалу теми і розподіл її на уроки |
Визначення мети та змісту занять |
Підготовка матеріально – технічної бази |
Визначення певного змісту і кількості навчальних робіт, необхідних для виконання учнями в процесі вивчення теми |
Підготовка матеріально – технічної бази |
Розробка переліку навчально-виробничих робіт |
Підготовка учбово-матеріальної бази (для виконання групою навчальних робіт за данною темою) |
Методична підготовка |
Складання плану виробничого навчання групи |
Методична підготовка до вивчення з учнями данної теми |
Складання плану занять та конспекту уроку |
2. Підготовка майстра до навчального року (півріччя)
Підготовка майстра до навчального року (півріччя)
Готуючись до навчального року (півріччя), майстер вивчає кваліфікаційну характеристику, навчальні плани і програми виробничого навчання, спеціальної технології або технології основ виробництва по даній професії, знайомиться з програмами з інших предметів (загальноосвітні, матеріалознавство, креслення, електротехніка й ін.).
Вивчаючи навчальні програми, майстер уважно знайомиться з переліком включених тем і їхнім змістом, що дає їм можливість ясно представити мету вивчення кожної теми, встановити зв’язок попереднього навчального матеріалу з наступним, визначити і підготувати навчальні роботи, устаткування, пристосування, інструменти і матеріали, необхідні для проведення заняття.
Підготовка майстра до вивчення чергової теми програми
Підготовка майстра до чергової теми навчальної програми складається з наступного : майстер аналізує зміст навчального матеріалу теми, розподіляє його по уроках (заняттям) і намічає задачі кожного уроку; визначає зміст і кількість навчальних робіт, що повинні бути виконані учнями при вивченні теми; готує учбово-матеріальну базу для виконання навчальною групою робіт з данної теми. Багато тем навчальних програм включають кілька видів робіт; у таких випадках навчальний матеріал теми розбивають на підтеми.
Щоб якісно і повно провести вивчення чергової теми, майстер ретельно вивчає не тільки тему навчальної програми по виробничому навчанню, але і відповідні теми по спецтехтехнології. Майстрові слід уточнити, що учні вивчили за спеціальною технологією й іншими предметами для того, щоб використовувати отримані знання на уроках теоретичного навчання. Крім того, майстрові треба так розподілити матеріал теми по навчальних днях, щоб завантаження учнів по днях було рівномірним, щоб не було такого положення, коли в окремі дні учням дається, багато нового матеріалу, що підлягає засвоєнню, а в інші дні, навпаки, занадто мало.
Продумуючи питання методики проведення заняття по темі, майстер встановлює:
- який навчальний матеріал буде розподілений по навчальних днях;
- які прийоми, способи і різновиди роботи варто вивчити з учнями, як і де застосувати міжпредметні зв’язки;
- яким робочим інструментом треба навчити користуватися; послідовність вивчення прийомів роботи;
- які способи і прийоми контроля будуть вивчатися, якими інструментами і приладами при цьому користуватися;
- коли (у якій частині урока) проводити вступні заняття, індивідуальний інструктаж учнів і заключні заняття;
- як роз’яснити учням порядок виконання задач у початковій і кінцевій стадіях вивчення теми, домогтися самостійності учнів;
- які особливості технологічного процесу варто передбачити, щоб учні виконували задачі якісно, а їхні готові роботи відповідали всім технічним вимогам;
- які заходи щодо організації роботи і техніки безпеки варто роз’яснити учням;
- яку виховну роботу необхідно провести, як погоджувати її з досліджуваним матеріалом.
Розподіливши навчальний матеріал по днях, майстер продумує організацію вивчення всієї теми, готує основний і допоміжний матеріал і заготівлі по окремих підтемах, спеціальні інструменти, пристосування, учбово-наочні посібники; креслення, технологічної або інструкційної карти; передбачає додаткову роботу учнів на день, з огляду на їхню працездатність і успішність.
При підготовці до чергової теми майстер ретельно вивчає технічну літературу, що висвітлює останні досягнення в області техніки, технології, наукової організації роботи і досвіду новаторів виробництва. Особлива увага при цьому звертається на добір передових методів роботи, раціональних прийомів і способів роботи новаторів базового підприємства, з якими майстер повинен ознайомити учнів.
3. Алгоритм підготовки майстра виробничого навчання до уроку
Алгоритм підготовки майстра виробничого навчання до уроку:
ü аналіз майстром результатів попереднього заняття, на основі якого уточнюється зміст, тема і мета наступного уроку. Тема визначає загальну назву тієї частини навчального матеріалу, який буде вивчатися на уроці («що вивчається»), а мета – «для чого вивчається», «чого необхідно досягти»;
ü визначення структури уроку та приблизного часу на проведення кожного його елемента. І структура, і розподіл часу напряму залежать від періоду навчання, від місця даного уроку в темі програми. Так, при вивченні «операційних» тем складовою структурною частиною уроків, як правило, є спеціальні тренувальні вправи в опрацюванні та закріпленні трудових операцій і прийомів. При проведенні уроків, де основою є виконання навчально-виробничих робіт комплексного характеру, цей структурний елемент, як правило, відсутній;
ü ознайомлення з навчально-методичною літературою, педагогічним досвідом, інноваціями сучасного виробництва за темою уроку;
ü підготовка до показу нових операцій і прийомів професійної діяльності за темою уроку;
ü визначення конкретних навчально-виробничих робіт за темою уроку з урахуванням індивідуальних особливостей, рівня підготовленості учнів.
Підготовка заготовок, матеріалів, інструментів, пристосувань, перевірка справності обладнання, якості матеріалів та заготовок;
ü розробка критеріїв оцінювання робіт, виконуваних учнів за темою уроку;
ü розробка таблиць типових помилок, яких припускаються учні в процесі самостійної роботи, та методів їх попередження і усунення;
ü вибір форм, методів і прийомів проведення структурних елементів уроку; які трудові прийоми, в якій послідовності продемонструвати; які, коли і як використати наочні та технічні засоби; як організувати самостійну роботу учнів; на які моменти звернути особливу увагу в процесі поточного інструктування; як проконтролювати якість учнівської роботи тощо;
ü визначення завдань для домашньої роботи учнів, їх диференціація за рівнем складності;
ü заключним етапом підготовки до уроку є складання плану уроку – робочого документа його проведення.