Роль майстра виробничого навчання у освітній системі: вимоги, обов’язки

Сайт: Дистанційне навчання КФКСумДУ
Курс: Теорія і методика професійного навчання
Книга: Роль майстра виробничого навчання у освітній системі: вимоги, обов’язки
Надруковано: Гість-користувач
Дата: понеділок 21 квітня 2025 00:31 AM

1. Роль майстра виробничого навчання

Значна роль в організації освітнього процесу та якості формування фахової компетентності майбутніх кваліфікованих робітників належить майстрам виробничого навчання. Діяльність майстра виробничого навчання має певні особливості, які виявляються в подвійному предметі праці, адже він одночасно постає в ролі і педагога, і фахівця виробництва. Кваліфікація педагогічних кадрів у професійних навчальних закладах не завжди відповідає вимогам. Багато майстрів виробничого навчання не мають педагогічної освіти, приходять в освітні установи, попередньо попрацювавши фахівцями на підприємствах різного профілю. Потрапляючи в систему початкової професійної освіти, вони освоюють професію педагога, в основному, покладаючись на свою інтуїцію й самоосвіту. Специфіка діяльності майстра виробничого навчання потребує сформованих професій но важливих якостей і компетенцій, що дають змогу якісно організовувати професійно-практичну підготовку майбутніх кваліфікованих робітників. На сьогодні, з урахуванням розвитку технологічних процесів, майстер виробничого навчання повинен знати галузь виробництва та володіти знаннями педагогіки і психології. Діяльність майстра виробничого навчання має певні особливості, які проявляються в подвійному предмет праці: він постає в ролі майстра-педагога і одночасно в ролі майстра-професіонала в напрямі основної спеціальності. Крім того, у сучасному закладі освіти майстер виступає також і як менеджер, організатор навчально-виробничої діяльності своїх вихованців. Тому підвищення вимог до підготовки кваліфікованих робітників сьогодні означає наявність не менш високих вимог до рівня кваліфікації педагогічних працівників, які виховують майбутніх робітників, тобто до майстрів виробничого навчання. Щоб отримати на виході з освітнього закладу кваліфікованого фахівця, необхідно, щоб рівень професійної компетентності, зокрема педагогічної, майстрів, які працюють з учнями, був досить високим. Крім того, треба враховувати, що закономірним стає збільшення попиту на висококваліфікованих спеціалістів-універсалів, які мають не тільки спеціалізовану професійну підготовку, але й успішно оволодівають навичками підприємницької та управлінської діяльності.

Система професійно педагогічної освіти спрямовується на підготовку педагога з високим рівнем професійної компетентності, що ґрунтується на новітніх досягненнях психолого-педагогічних наук, сучасних спеціальних знаннях певної галузі виробництва; з високим рівнем педагогічної компетентності, критичного мислення, здатності застосовувати наукові надбання на практиці; здатності запроваджувати цінності демократичної, правової держави.

 

2. Завдання та обов’язки

Майстер виробничого навчання зобов'язаний:

  1. Працювати сумлінно, дотримуватися режиму роботи, виконувати вимоги Статуту навчального закладу і Правил внутрішнього розпорядку, дотримуватися дисципліни праці та інструкцій з охорони праці.
  2. У своїй роботі використовувати ефективні форми, методи, засоби навчання.
  3. Вивчати індивідуальні особливості учнів, дбати про розвиток їх здібностей та талантів.
  4. Сприяти підготовці учнів до самостійного трудового життя, д праці в нових соціально-економічних умовах.
  5. Проводити індивідуальну, позакласну роботу з учнями, залучати їх до роботи в гуртках, секціях.
  6. Настановленням і особистим прикладом стверджувати повагу до принципів загальнолюдської моралі, правди, справедливості, гуманізму, доброти, патріотизму, працелюбства.
  7. Виховувати в учнів повагу до педагогів, батьків, жінок, культурно-національних, духовних, історичних цінностей України, дбайливого ставлення до навколишнього середовища.
  8. Виявляти педагогічний такт у спілкуванні з учнями, бути вимогливим, об’єктивним, дбати про збереження контингенту.
  9. Вимагати від учнів дотримання правил внутрішнього розпорядку.
  10. Постійно підвищувати свій професійний рівень, педагогічну майстерність, загальну культуру. Відвідувати теоретичні заняття в закріпленій групі. Погоджувати зміст вступних інструктажів виробничого навчання з навчальним матеріалом спеціальних та загально-технічних предметів. Проводити відкриті уроки відповідно до плану роботи.
  11. Знати і виконувати вимоги з охорони праці, передбачені відповідними нормативами та інструкціями, вимагати цього від учнів.
  12. Берегти обладнання, інвентар, матеріали, навчальні посібники тощо, виховувати в учнів ощадливе ставлення до майна навчального закладу.
  13. На високому технічному та методичному рівні проводити практичні заняття відповідно до навчальних планів і планів виробничого навчання. Безпосередньо відповідати за якість виробничого навчання. Формувати в учнів професійні знання, вміння, навички відповідно вимогам кваліфікаційних характеристик.
  14. Забезпечувати необхідні умови для продуктивної праці, своєчасну підготовку до занять: обладнання, техніки, матеріалів, інструментів, технологічної оснастки, інструкційної та технологічної документації, навчальних зразків  продукції.
  15. Не допускати учнів до уроку виробничого навчання без передбаченого спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального та колективного захисту.
  16. Брати участь в роботі педагогічної і методичної рад.
  17. Брати участь у профорієнтації молоді. Проводити активну роботу по комплектуванню контингенту навчального закладу. Разом із старшим майстром та заступником директора з НВР, проводити роботу по працевлаштуванню випускників.
  18. Контролювати  успішність та вести облік відвідування занять учнями.
  19. Дбати про дотримання учнями режиму дня, правил особистої та суспільної гігієни, вимог безпечної поведінки. Забезпечувати в навчальних приміщеннях умови, які відповідають санітарно-гігієнічним вимогам.
  20. Контролювати виконання учнями фізкультурно-оздоровчих заходів впродовж навчального дня.
  21. Організовувати учнівський колектив для участі в фізкультурно-оздоровчих та спортивно-масових заходах навчального закладу.

3. Права майстра виробничого навчання

Майстер виробничого навчання має право:

  1. На працю відповідно освіти та професійної підготовки.
  2. Працювати за сумісництвом відповідно до законодавства України.
  3. На захист професійної честі, гідності.
  4. На вільний вибір форм, методів, засобів навчання, виявлення педагогічної ініціативи.
  5. На індивідуальну педагогічну діяльність.
  6. На участь у громадському самоврядуванні.
  7. На користування подовженою оплачуваною відпусткою.
  8. На підвищення кваліфікації, перепідготовку.
  9. Вносити пропозиції по удосконаленню навчально - виробничого процесу.
  10. Одержувати повну інформацію щодо умов праці при прийнятті на роботу.
  11. На безпечні умови праці та санітарно-побутові умови на  робочому місці, які відповідають нормативним актам з охорони праці.
  12. На відмову від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація небезпечна для його життя і здоров'я або для життя і здоров’я людей, які його оточують та навколишнього природного середовища.
  13. На звільнення з роботи за власним бажанням, якщо власник не виконує законодавство про охорону праці.
  14. На обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків і професійних захворювань.
  15. На заохочення, передбачені чинним законодавством за зразкове виконання своїх обов'язків, тривалу і бездоганну роботу, новаторство в праці й за інші досягнення в роботі.
  16. На нагородження державними нагородами та на присвоєння почесних звань, відзначення державними преміями, знаками, грамотами, іншими видами морального і матеріального заохочення за досягнення високих результатів у навчанні й вихованні.

4. Відповідальність майстра виробничого навчання

Відповідальність

Майстер виробничого навчання відповідає:

  1. За безпечне проведення навчально-виробничого процесу.
  2. За нещасні випадки з учнями, які трапилися під час занять при порушенні норм і правил з охорони праці.
  3. За стан, правильну експлуатацію обладнання та приладів, які установлені в закріпленій за ним майстерні.
  4. За якісне засвоєння учнями практичних умінь та навичок.
  5. За якісне і своєчасне ведення облікової, звітної та плануючої учбової документації.
  6. За виконання вимог чинної посадової інструкції. Педагогічні працівники професійно – технічних навчальних закладів несуть дисциплінарну, адміністративну, кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

  Повинен знати

Майстер виробничого навчання повинен знати:

  1. Професію та методику навчання, дисципліни психолого-педагогічного циклу: педагогіку, психологію, методику виробничого навчання та ін.
  2. Навчальні плани та програми з відповідної професії, форми, методи, засоби навчально – виробничого процесу, вимоги до матеріально-технічного оснащення навчальних майстерень.
  3. Соціальні, культурні, інші умови навчання і виховання.
  4. Конституцію України, Закони України: "Про освіту", "Про професійно-технічну освіту", інші законодавчі і нормативно – правові акти та документи з питань навчання і виховання, Закон України "Про охорону праці", інші законодавчі і нормативні документи з реєстру Державних нормативних актів з охорони праці (ДНАОП), акти з охорони праці, додержання яких входить до його службових обов'язків.
  5. Державну мову, відповідно до чинного законодавства «Про мову» в Україні.

5. Кваліфікаційні вимоги

  • Майстром виробничого навчання в ПТНЗ та установах ПТО можуть бути особи, які мають відповідну професійну освіту та професійно - педагогічну підготовку, моральні якості і фізичний стан яких дає змогу виконувати обов'язки педагогічного працівника.
  • Для визначення відповідності майстра виробничого навчання обійнятій посаді, рівня його кваліфікації проводиться атестація. Періодичність обов'язкової атестації та порядок її проведення встановлюється обласним управління освіти і науки.
  • Майстру виробничого навчання залежно від рівня кваліфікації та стажу педагогічної роботи присвоюються педагогічні звання: «майстер виробничого навчання І категорії», «майстер виробничого навчання ІІ категорії».
  • Педагогічне звання «майстер виробничого навчання І категорії» може присвоюватись майстрам виробничого навчання, яким встановлено найвищий тарифний розряд, та які мають стаж безпосередньої педагогічної робота не менше 8 років і, як правило, вищу освіту.
  • Педагогічне звання «майстер виробничого навчання ІІ категорії» - майстрам виробничого навчання, яким встановлено вищий тарифний розряд, та які мають стаж безпосередньої педагогічної роботи не менше 5 років.
  • Зазначені педагогічні звання присвоюються педагогічним працівникам, які досягли високого професіоналізму  роботі, систематично використовують сучасні педагогічні технології, беруть активну участь в їх поширенні, надають практичну допомогу у становленні молодих педагогів, постійно працюють над своїм фаховим самовдосконаленням. Рішення атестаційної комісії є підставою для присвоєння педагогічному працівникові відповідної категорії.