Теоретичний матеріал до теми 6

Сайт: Дистанційне навчання КФКСумДУ
Курс: Маркетинг
Книга: Теоретичний матеріал до теми 6
Надруковано: Гість-користувач
Дата: понеділок 21 квітня 2025 11:21 AM

Опис

1. Характеристика й обсяг ринку організацій

2. Класифікація місцевих і глобальних ринків

3. Процес закупівель організаціями покупцями

4. Планування процесу закупівлі для потреб організації

5. Онлайн-закупівля на ринках організацій

1. Характеристика й обсяг ринку організацій

           Розуміння структури ринку і поведінки споживачів - необхідна передумо­ва ефективного промислового маркетингу. Промисловий маркетинг - це маркетинг продуктів і послуг, покупцями яких виступають підприємства та організації, що використовують їх для виробництва інших, власного викорис­тання чи перепродажу некінцевим споживачам. Продукти і послуги, які обер­аються на ринку організацій, призначені також для подальшого перероблен­ня чи технологічного використання з метою виробництва продуктів і послуг кінцевим споживачам, які, у свою чергу, обертаються на споживчому ринку. Для позначення цього поняття часто використовують термін В2В (busі-ness-tо- busіness). Більшість випускників українських вишів одержують робочі місця у компаніях, що беруть участь у промисловому маркетингу, тому важли­во зрозуміти особливості та поведінку організацій-покупців.

          Організації-покупці - це виробники, гуртово-роздрібні торговці, дер­жавні установи, некомерційні організації, які купують продукти і послуги для власного використання або перепродажу. Наприклад, усі ці організації вико­ристовують комп’ютери і телефонні послуги. Водночас виробники закупову­ють сировину й комплектуючі вироби для виробництва кінцевих продуктів, що надходять у продаж. Гуртово-роздрібні продавці перепродають придбані продукти, не піддаючи їх переробленню. Такі організації-споживачі закуповують і орендують основне устаткування, сировину, запчастини, ділові послуги. Насправді, через те що вони часто дістають сировину й запчастини, обробляють їх і продають оновлений виріб кілька разів перш ніж він буде придбаний останнім споживачем, обсяг закупівлі організацій-споживачів більший, ніж у кінцевих споживачів.

Організації-покупці функціонують на ринках чотирьох типів: ринку то­варів промислового призначення, ринку торговельних посередників, ринку державних установ і ринку некомерційних організацій (рисунок 6-1).

Рисунок 6-1 Тип і кількість організацій-покупців (об'єктів ЄДРПОУ) в Україні

        Ринки товарів промислового призначення

        Нині понад 1,02 млн підприємств працюють на ринку організацій в Ук­раїні. Як показано на рисунку 6-1, промислові підприємства діють на ринку товарів промислового призначення (сільське господарство, мислив­ство, лісове й рибне господарство, добувна й обробна промисловість, виробни­цтво і розподілення електроенергії, газу й води, будівництво, транспорт і зв’язок), продають матеріальні вироби і становлять 39,6% усіх підприємств.

        Зростає значущість послуг. Ринок послуг надає, наприклад, поради юрис­та, здійснює ремонт автомобілів, хімчистку тощо. Разом із фінансами, страху­ванням, бізнес-структурами нерухомості, транспортуванням, комунікаціями, комунальними послугами цю сферу становить близько 16% усіх підприємств, або понад 160 тис. Докладніше про маркетинг послуг йтиметься далі.

         На ринку організацій продаж і закупівля товарів виробничого призначен­ня здійснюються між підприємствами та організаціями, зокрема, між торго­вельними, транспортними, будівельними, а також банками, страховими й інвестиційними компаніями, громадськими та некомерційними організація­ми. До основної групи учасників ринку організацій належать підприємства, які купують для власних потреб, перепродають або здають в оренду товари промислового призначення.

           На ринку товарів промислового призначення об’єднуються підприємства трьох категорій - добувні, обробні та виробничі. Матеріальний потік прямує від добувних підприємств на обробні, а від них - на виробничі потужності. Частина товарів рухається у зворотному напрямку від обробних до видобув­них. Найбільше серед споживачів промислових підприємств, до яких нале­жать шахти, рудники, гірничозбагачувальиі комбінати, металургійні, машино- будівельні, будівельні, транспортні та інші підприємства. Вони виробляють продукти і послуги, а також купують деякі з них для власного використання.2

           Ринки торговельних посередників

           Гуртово-роздрібні торговці, що купують і перепродають товари знову без будь-якого додаткового оброблення, - це посередники.

           Посередники можуть торгувати товарами одного виробника (замкнутий асортимент), подібними товарами різних виробників (насичений асорти­мент), продавати товари кількох видів, пов’язаних між собою (різноманіт­ний асортимент), а також не зв’язаними між собою товарами (змішаний асортимент).

            В Україні майже 390 тис. роздрібних і гуртових продавців. Трохи згодом ви дізнаєтесь як виробники використовують гуртово-роздрібних про­давців у своїх стратегіях розподілу і каналах, через які товари досягають кін­цевого споживача. А зараз ми дізнаємось про організації, які виступа­ють у ролі ринкових посередників, наголошуючи на тому: 1) як вони прийма­ють рішення про закупівлю та 2) з якими товарами працюють.

           Ринки державних установ

           Урядові покупці - уряд, державні установи і органи місцевого самовря­дування, які купують продукти та послуги для здійснення своїх функцій. 

           Ринки некомерційних організацій

           До некомерційних організацій належать, зокрема, неурядові громад­ські організації, приватні освітні та медичні заклади тощо, тобто установи, основне фінансування яких не здійснюється державою.

           Ці організації надають суспільству різні послуги і можуть отримувати від держави дотації. Більшість некомерційних організацій обмежені в коштах і за­куповують продукти не для отримання прибутку, а для надання відповідних послуг.

            Глобальні ринки організацій

            Промислові, посередницькі, урядові й ринки некомерційних організацій існують також у глобальному масштабі. Міжнародна торговельна статисти­ка свідчить, що найбільша частина експорту в розвинених країнах орієнтова­на на промислових клієнтів, а не на кінцевих споживачів. Світова торгівля втягує виробників, посередників, урядові й некомерційні організації в това­рообмін, що охоплює усю земну кулю.

2. Класифікація місцевих і глобальних ринків

           Ринок організацій-покупців складається з великої кількості різних за типом, видом діяльності та розміром організацій, тому він потребує упоряд­кування. За допомогою такого упорядкування учасники ринку організацій можуть краще вивчити сферу своєї діяльності, повніше зрозуміти потреби споживачів і адаптуватись до ринкового середовища. У найзагальнішому ви­гляді упорядкування здійснюється за допомогою класифікації видів еконо­мічної діяльності. Отримавши знання про вид економічної діяльності, ком­панії набагато легше визначитися з товарною пропозицією і ціновими рішен­нями для неї.

           В умовах глобалізації класифікація видів економічної діяльності також стає стандартною для багатьох країн світу. Наприклад, у Північноамерикан­ській угоді про безмитну торгівлю (NАFТА) запроваджено єдину для США, Канади і Мексики Північноамериканську систему класифікації промисловос­ті (NAICS)

          В Україні на базі європейської класифікації видів економічної діяльності (NАСЕ) створено та запроваджено Класифікацію видів економічної діяльності (КВЕД), яка входить до складу системи національних класифікаторів і використовується для систематизації і групування продукції під­приємств. КВЕД побудовано за ієрархічною системою кодування із застосу­ванням літерно-цифрового коду. Літерні позначення секцій і підсекцій - це рубрикатор, цифрове кодування використовується для розділів, груп, класів та підкласів (рисунок 6-2).

Рисунок 6-2. Приклад структури гуртової торгівлі за класифікацією видів економічної діяльності України

(секція G - Торгівля, ремонт автомобілів, побутових виробів і предметів особистого споживання)

3. Процес закупівель організаціями-покупцями

        Організації відмінні від людей, тому і закупівля організації відрізняється від покупки товарів для себе або своєї родини. Звичайно, в обох випадках мета ку­півлі - задовольнити нестачу або потребу. Але унікальні потреби людини і потреби організації мають певні обмеження, викликані тим, яким чином і хто приймає рішення про купівлю. Розуміння характеристик закупівлі організацій важливе у проектуванні ефективних програм маркетингу на ринку організацій.
         Купівельна поведінка організацій - це процес прийняття рішення, за допомогою якого організації встановлюють потреби в товарах, а також визна­чають, оцінюють і вибирають певні марки товарів і їхніх постачальників. Клю­чові характеристики закупівель організаціями наведено на рисунку 6-3.
Рисунок 6-3 Основні характеристики купівельної поведінки організації
          Характеристика попиту
          Споживчий попит на продукти і послуги визначається їх ціною, якістю, спо­живчими перевагами й витратами на післяпродажне обслуговування. Як фор­мується попит на промислові товари? Він - похідний, вторинний, тобто зале­жить від попиту на споживчі товари й послуги.  Попит на продукцію промислового призна­чення часто ґрунтується на очікуваному майбутньому споживанні кінцевого продукту, виготовленого за допомогою цього устаткування.

         

          Обсяг замовлення чи закупівлі

           Закупівлі, які здійснюють організації, значно більші за своїми обсягами, ніж покупки кінцевих споживачів, а вартість одиничної закупівлі організації часто становить десятки тисяч, а то й мільйони гривень (доларів, євро).

           Процедура закупівлі часто формалізована і складна. Нерідко використо­вуються тендери (конкурси постачальників). Якщо йдеться про закупівлю вартістю понад певну суму, наприклад, 10 тис. гри, то політикою компанії мо­же вимагатись аналіз не менше трьох альтернативних пропозицій товару від різних постачальників. Коли замовлення потребує ще більших коштів (нап­риклад, 100 тис. гри), то прийняття купівельного рішення вимагає аналізу і схвалення віце-президента або навіть президента компанії. Розуміння того, як розмір замовлення впливає на прийняття рішення про закупівлю, має велике значення для виявлення осіб, на яких повинен бути здійснений мар­кетинговий вплив. Це важливо і для визначення часу, необхідного для укла­дання угоди про закупівлю.

             Кількість потенційних клієнтів

             Компанії, що продають споживчі продукти і послуги, намагаються залучи­ти тисячі або мільйони осіб чи родин. Порівняно з ними компанії, що продають свої товари організаціям, часто обмежуються набагато меншою кількістю споживачів. Прогнозований попит, обсяг замовлення на постачання і кількість по­тенційних клієнтів відіграють значну роль у комерційному успіху на ринку організацій.

              Цілі закупівель для потреб організацій

              Організації закуповують продукти і послуги з однієї головної причини - забезпечити досягнення своїх цілей. Для комерційних організацій мета закупівлі полягає, як правило, у прирості прибутку за рахунок скорочення витрат, збільшення доходів від продажу та частки ринку.

              Некомерційні організації та державні установи мають відповідати потре­бам тих соціальних груп, які вони обслуговують.

              Закупівельні критерії організацій

              Під час здійснення закупівлі організація-покупець визначає ключові кри­терії покупки, за якими аналізує пропозиції потенційних постачальників. Закупівельна критерії організацій - це характеристики продуктів і послуг постачальника та його можливостей. Ці критерії мають ту саму мету, що й критерії, які використовуються споживачами. Найчастіше експерти виділяють сім критеріїв закупівлі:

1) ціна;

2) якість;

3) графік постачань;

4) технічні можливості;

5) гарантії та порядок розгляду претензій;

6) якість виконання попередніх угод (репутація па ринку);

7) ви­робничі потужності й устаткування.

              Організації, що купують продукти і послуги на глобальному ринку, часто доповнюють перелік закупівельних критеріїв вимогами щодо відповідності якості продукції стандартам якості ISO.

            Багато організацій-покупців сьогодні перетворюють свої критерії за­купівлі на визначені вимоги, які повідомляють майбутнім постачальникам. Ця практика називається зворотним маркетингом і спрямована на побудову тривалих відносин організацій-покупців із постачальниками, зав­дяки яким взаємодія продавців і покупців стає більш узгодженою. Багато виробників у всьому світі використовують систему постачань «точно в строк» (JIT - just-in-time), що скорочує час забезпечення вироб­ників запчастинами до кількох днів або годин. Використання постачальниками системи «точно в строк» стає важливим критерієм закупівлі, а в деяких випадках навіть неодмінною умовою.

           Відносини між покупцем і продавцем та партнерство з постачальником

          Відмінності у поведінці кінцевого покупця і покупця-організації обумов­люються природою їхніх відносин із постачальниками. Зокрема, закупівля організаціями - це часто складні та тривалі переговори про умови поста­чань, що стосуються форми доставки, ціни, технічних специфікацій, га­рантій і порядку задоволення претензій. Такі переговори можуть тривати довго. 

          На ринку організацій часто практикується укладання договорів про купівлю-продаж на принципах взаємності. У цьому випадку дві організації до­мовляються брати товари одна в одної. Взаємна закупівля не схвалюється державними органами, тому що це обмежує нормальне функціонування вільного ринку, а саме вільний вибір можливих постачальників. У такий спосіб компанії намагаються отримати гарантії збуту своєї продукції та зміц­нити зв’язки з партнерами.

          Незважаючи на законність взаємної закупівлі, подумайте, чи перспектив­но це за умов сучасного ринку?

          На ринках організацій переважають довгострокові угоди.

          У деяких випадках на основі відносин між продавцем і покупцем виникає постійне партнерство, а саме коли покупець і його постачальник уклада­ють взаємовигідні угоди, ставлячи перед собою спільну мету - зниження (підвищення) вартості або цінності продуктів і послуг, що поставляються кінцевому споживачеві.

           Закупівельний центр: міжфункціональна група.  Для звичайних закупівель на невелику суму рішення про закупівлю часто приймається одним менеджером із закупівлі. Але у більшості випадків у про­цесі закупівлі беруть участь кілька людей в організації. Члени цієї групи, що має назву закупівельний центр, ставлять перед собою загальні цілі, ділять ризики і збирають всю необхідну інформацію, щоб прийняти оптимальне рішення про закупівлю. Закупівельний центр - це тимчасове утворення, яке перестає існувати після здіснення закупівель.
          На ринку державних установ закупівлі здійснюють державні органи та органи місцевого самоврядування, відмінна риса закупівель цих організацій - формальний контроль за ними з точки зору цільової та раціональної витрати бюджетних коштів. Цей контроль здійснюється контрольно-ревізійною комі­сією, а в ширшому розумінні - Верховною Радою. Для контролю за закупівля­ми, фінансованими з державного бюджету, працює Рахункова палата. 
          Багато установ самостійно розпоряджаються основною масою своїх за­купівель. Адміністративні органи, фонди, відділи освіти, управління авто­шляхів, залізниці, університети, лікарні купують самостійно і дотримуються свого способу здійснення закупівель.
          Значущість закупівельного центру визначається розумінням структури, сфери діяльності, технічних і ділових функцій певного підприємства, а також поведінки організацій-споживачів. Дослідженням встановлено чотири запи­тання, відповівши на які можна з’ясувати, як відбуваються закупівлі на під­приємстві:
  1. Які особи в закупівельному центрі відповідають за придбання продукту або послуги?
  2. У чому виявляється відносний вплив кожного члена трупи на загальну думку?
  3. Якими закупівельними критеріями керується кожен член закупівельно­го центру?
  4. Що примушує кожного члена групи обрати саме цю компанію, продукти і послуги, а також продавців?

          Уникнути відповідей на ці запитання неможливо, особливо під час роботи із промисловими компаніями, посередниками та урядами за кордоном. 

         Склад закупівельного центру

          Склад закупівельного центру залежить від складності й важливості рішен­ня про закупівлю та специфікацій товарів. Хоча безпосередньо покупець або менеджер із закупівлі - це майже завжди члени закупівельного центру, персо­нал інших відділів також включається у процес залежно від того, що має ку­пуватися. Під час придбання устаткування на мільйон гривень президент ком­панії або менеджер із виробництва, ймовірно, стануть членами закупівельного центру через вартість покупки. Для ключових складників, які включатиме кінцевий вироблений продукт, у міжфункціональну групу осіб, напевне, увій­де додатковий персонал - експерти з різних відділів: від дослідження та роз­роблення до монтажу та контролю якості. Під час купівлі нового офісного устат­кування слід покликати досвідченого секретаря, який використовуватиме це устаткування. Крім того, залишається головне питання щодо визначення складу та ієрархії закупівельного центру - де знайти людей, які впливають на рішення про закупівлю і, врешті-решт, насправді його приймають.

           Розподіл ролей у закупівельному центрі

          У складі закупівельного центру визначено п’ять основних ролей, які можуть виконувати учасники.  Причому іноді одна й та сама особа може ви­конувати дві або більше ролей.

  1. Користувачі - це люди в організації, які на практиці використовують продукт або послугу.
  2. Спеціалісти - це люди, які чітко розуміють якість товару, впливають на рішення про закупівлю, допомагаючи визначити специфікації для това­ру. 
  3. Покупці мають формальні повноваження та обов’язок вибрати постачаль­ника та проводити переговори щодо термінів виконання й умов договору.
  4. Радники мають формальні або неформальні повноваження, щоб вибрати або схвалити постачальника, з яким буде укладено угоду.
  5. Координатори управляють потоком інформації у закупівельному центрі.

            Купівельні категорії і закупівельний центр.

            Кількість людей у за­купівельному центрі залежить від певних ситуацій, що виникають під час купівлі. Дослідники, котрі вивчали закупівлі на ринку організацій, виокремлюють три типи ситуацій, що також називаються купівельними кате­горіями. Ці категорії змінюються від звичайного повторного замовлення до нової закупівлі. Між ними існує ще повторне замовлення із модифікацією. Кілька прикладів полегшать розуміння різниці між цими поняттями.

  1. Повторна закупівля без змін. Покупець або менеджер із закупівель регу­лярно замовляє в одного з постачальників один і той самий товар, який уже використовується у компанії. Таке замовлення можливе без пого­дження зі споживачем або суб’єктом впливу. Повторне замовлення час­то має місце під час закупівлі сировини, витратних матеріалів, запчастин, деталей та інших промислових товарів організацією-покупцем для виго­товлення своєї продукції.
  2. Повторна закупівля з модифікацією. Це ситуація, за якої користувачі, а також особи, які впливають на рішення і приймають його, прагнуть внес­ти зміни у технічні характеристики товару, ціну, графік і умови поста­чань або замінити постачальника. Як правило, товар практично не відріз­няється від попереднього, але прийняття рішення потребує створення закупівельного центру і включення до його складу фахівців, які не спів­працюють із відділом постачання на регулярній основі.
  3. Нова закупівля. Під час здійснення нової закупівлі організація стає по­купцем продукту або послуги вперше. Це призводить до збільшення ри­зику, тому закупівельний центр розширюється до участі в ньому всіх зацікавлених у прийнятті рішення про закупівлю.
      На рисунку 6-4 видно, як купівельні категорії впливають на прийняття рішень закупівельним центром.Залежно від категорії' змінюються маркетингові стратегії збуту, бо думка персоналу (купівля, розроблення, виробництво) часто залежить як від купі­вельної категорії, так і від стадії закупівлі. Якщо для підприємства це нова покупка, ви маєте бути готові стати консультантом, працювати з технічним персоналом і чекати, що рішення вироблятиметься довго. Якщо ж компанія вже купувала у вас продукт або послугу (повторна закупівля або повторна з модифікацією), вам належить під час зустрічі з агентом із закупівлі зробити наголос на оптимальну ціну і надійну доставку. 

Рисунок 6-4 Як купівельні категорії впливають на поведінку закупівельного центру  

 

4. Планування процесу закупівлі для потреб організації

         Купівельна поведінка організації-покупця зводиться до відповіді на два запитання:

1) яка необхідність придбання продукту або послуги;

2) який про­дукт або послуга на ринку необхідні для організації.

        Процес прийняття рішень про купівлю споживачем та організацією-покупцем має подібні й відмінні риси. Для кращого розуміння природи купівельної поведінки організації-покупця порівняємо її з поведінкою споживача.

        Етапи прийняття рішення про закупівлю

 Рисунок 6-5. Порівняння етапів здійснення купівлі споживачем та організацією

         Як показано на рисунку 6-5, п’ять етапів, які долає студент для покупки комп’ютера, аналогічні п’яти етапам, що їх проходить ор­ганізація під час закупівлі моніторів. Але, наприклад, коли виробник комп’юте­рів купує у постачальника монітори, у закупівлі бере участь більша кількість людей, можливості постачальника мають більше значення, а поведінка після укладання угоди здається несуттєвою. Прийняття рішення про закупівлю моніторів - це лише приклад поведінки організації-покупця. Розглянемо де­тально рішення для значно складнішого товару - автоматизованої системи тех­нічного спостереження.

         Закупівля системи відеоспостереження

          На сьогодні системи відеоспостереження часто розцінюються як один із ключів до фабрики майбутнього. Головні складники автоматизованих систем - це їх оптика, прості та надійні джерела живлення, фотоапарат, процесор, відео і комп’ютерне програмне забезпечення. Системи відеоспостереження пере­важно використовуються для інспекції продукту. Вони також стають важли­вою складовою циклу зворотного зв’язку управління виробничими процесами. Системи відеоспостереження, що продаються в ціновому діапазоні при­близно 125 тис. грн, здебільшого надаються виробникам комплексного устат­кування, які об’єднують їх у великі індустріальні системи автоматизації, що продаються за ціною 1-1,5 млн грн.

          Пошук продуктивних комплектуючих для автоматизованого відеоспостере­ження спричиняє постійний розвиток технологій і нових розробок, які задо­вольнять потреби користувачів. Закупівля автоматизованого відеоспостере­ження і систем - це часто нова закупівля, бо багато систем відеоспостереження мають унікальну архітектуру, і заміна системи потребує значної перебудови. Відстежимо п’ять стадій закупівлі, які, наприклад, компанія Industrial Auto­mation Division of Siemens або інші великі компанії пройшли б під час закупівлі, виробництва та встановлення окремих частин і систем автоматизованого віде­оспостереження.

           Усвідомлення проблеми. Фахівці з продажу весь час обговорюють із керівництвом організацій-споживачів автоматизованого устаткування (на приклад, American National Can, Ford Motor Company, Grumman Aircraft, а так багатьох азіатських і європейських компаній) можливості нових індустріальних проектів автоматизації. Вони також тримають ці компанії на техно­логіях, продуктах і послугах від Siemens. Коли компанія, якій потрібна авто­матизована система відеоспостереження, виробляє проект, вигідний для Siemens, інженери компанії починають працювати із компанією, щоб обрати систему відповідно до потреб замовника. Після того, як контракт виграно, персонал компанії визначає, яка частина необхідних комплектуючих повинна бути закуплена на стороні. Таким чином, компанія, яка щойно виступала у ролі продавця і продала комплексне рішення з відеоспостереження, сама стає покупцем необхідних комплектуючих та устаткування, яке, у свою чергу, не­обхідне, щоб виконати її зобов’язання продавця.

            Пошук інформації. Компанії, як Siemens, використовують звичайний спосіб для визначення зовнішніх постачальників компонентів і систем. Для стандартних складників - з’єднувачі, схеми управління, резистори і конденса­тори - агент із закупівель, який консультує компанію, використовує базу да­них, що містить інформацію про сотні постачальників і тисячі одиниць про­дукції. Попередньо проводяться переговори щодо всієї продукції про ціну, якість, час доставки. Також товар може бути оцінений за допомогою викорис­тання комплексного оцінювання дизайну, якості, витривалості, ремонтопри­датності, що скорочує витрати часу та ризик під час закупівлі.

            Щодо ключових компонентів, таких як нова оптика, фотоапарати, джерела живлення, то тут компанія значною мірою залежить від своїх інженерів. Ця інформація часто може бути отримана з ділових журналів - технічних, інду­стріальних або з міжнародної торгівлі, - де йдеться про останні новинки. У де­яких випадках представники постачальника можуть запросити закупівельний центр Siemens внести свої пропозиції щодо потрібного товару. Така група час­то складається з інженера проекту, кількох дизайнерів, системних і виробни­чих інженерів та агента із закупівель.

            Оцінювання варіантів. Щоб вибрати постачальників, використовуються такі критерії закупівлі:

  • відповідність товарів вимогам якості, встановленим у договорі на постачання;
  • дотримання терміну та умов постачання;
  • прийнятна ціна, сервіс упродовж договірного періоду тощо.

        Зазвичай, два або три поста­чальники товарів вибирають зі списку кваліфікованих компаній, яким довіря­ють, постачання замовлених товарів. Такий список постачальників складається у компанії за результатами попередніх закупівель, а також на основі порад інженерів-конструкторів. Але певні виняткові або основні товари можуть бути одер­жані від єдиного постачальника після всебічного оцінювання закупівельним центром.

         Компаніям, обраним зі списку постачальників, надсилають запит від аген­та із закупівель, в якому вказують бажану кількість товару, терміни поставки і специфікації компонентів або систем. Відповіді постачальників очікують протягом, як правило, 30 днів, після чого у разі позитивного рішення питання організації-покупці укладають з ними договір.

          Рішення про купівлю. На відміну від швидкого рішення про купівлю на споживчому ринку, на промисловому ринку період від визначення поста­чальника до оформлення заявки-вимоги про доставку товару може тривати кілька тижнів або навіть місяців. Уже після того, як пропозиції ціни компо­нентів і систем подані, вартість визначається шляхом подальших переговорів, які стосуються умов роботи і доставки. Іноді значну увагу доводиться приді­ляти умовам гарантій, компенсацій і розкладу виплат. Крім того, рішення про закупівлю ускладнюється тим, що договори можуть укладатися із двома або більше постачальниками однакового товару чи з різними постачальниками суміжної продукції. Така практика можлива, коли виконуються складні за­вдання. Зазвичай постачальники, яких не обрали, прагнуть з’ясувати причи­ну відмови.

          Поведінка після закупівлі. Як і під час прийняття рішення про купівлю на споживчому ринку, відбувається післяпродажне оцінювання рішення про за­купівлю організацією-покупцем, але цей процес часто буває складнішим. Ор­ганізація оцінює постачальників, застосовуючи систему ранжування за підсум­ками виконання договірних зобов’язань щодо якості, термінів постачання, ре­зультатів вхідного контролю товарів тощо. Дотримання постачальником умов контракту підвищує шанси повторного укладання угоди з ним у майбутньому, а погана робота, ймовірно, закінчиться тим, що його виключають зі списку поста­чальників. Компанії, які продають організаціям, мають:

1) зрозуміти потреби ор­ганізації;

2) одержати право потрапити до списку постачальників;

3) знайти потрібних людей у закупівельному центрі, від яких залежить прийняття рішен­ня;

4) забезпечити своєчасність постачання організаціям-покупцям.

5. Онлайн-закупівля на ринках організацій

        Поведінка організації-покупця і промисловий маркетинг продовжує розви­ватися із запровадженням технології Інтернет. 

        Переваги онлайн-закупівлі на ринках організацій

        Онлайн-закупівля на ринках організацій має свої особливості. По-перше, організації-споживачі зацікавлені в одержанні від постачальника своєчасної інфор­мації про придатність продукту, його технічні характеристики, умови викорис­тання, необхідність сервісного обслуговування, ціпу, графік поставок тощо. Таку інформацію можна швидко поширювати за допомогою Інтернету. По-друге, ця технологія дозволяє істотно скоротити витрати на збут за рахунок охоплення од­разу значної кількості клієнтів. 

         Онлайн-закупівля може здійснюватися у кількох формах. Організації-споживачі можуть купувати безпосередньо у постачальників. Дедалі більше ор­ганізації та торговці використовують е-ринки й онлайн-аукціони, щоб купити чи продати продукти або послуги.

         Е-ринки: віртуальні ринки організацій

         Істотною інновацією у процесі здійснення закупівлі організаціями-покупцями стало створення в Інтернеті торговельних співтовариств, названих е-ринками, які об’єднують організації-споживачі з організаціями-постачальниками. Ці онлайн-співтовариства мають різні назви, зокрема В2В, е-центри, і надають можливість швидкого обміну інформацією, грошима, продуктами і послугами. Е-ринки можуть бути незалежними торговельними співтовариствами або функціонувати як приватні незалежні ринки.  Е-ринок - це «нейтральна» третя сторона, яка забезпечує торговельну платформу в Інтернеті та вважається централізованим ринком, що дозволяє здійснювати обміни між покупцями та торговцями. Вони одержують винагороду за свій сервіс й існують у сферах, що мають такі особливості:

1) тисячі географічно розрізнених покупців і тор­говців;

2) непостійні ціни, що викликано коливаннями попиту і пропозиції;

3) швидка зміна технологій виробництва чи обслуговування;

4) легко порів­нювані пропозиції різноманітних постачальників.

          Організації малого бізнесу і торговці, зокрема, отримують вигоду від незалежних е-ринків. Вони пропону­ють їм економічний шлях для розширення бази замовників і зменшення вар­тості продуктів і послуг.

           Онлайн-аукціони на ринках організацій

           Популярними серед організацій-покупців і торговельних посередників стали онлайн-аукціони. Багато е-ринків пропонують цей сервіс. Найбільш поширені два види аукціонів: традиційний і зворотний. Ми окремо розглянемо кожен тип аукціону, щоб зрозуміти їхнє значен­ня для покупців.

           У традиційному аукціоні торговець виступає продавцем і запрошує по­купців, які претендують на купівлю, для того, щоб вони запропонували ціну у змаганні один з одним. Чим більша зацікавлених покупців, тим більший тиск на торговельні ціни вгору. Чому? Ціна завжди послідовна, майбутні покупці спо­стерігають за пропозиціями інших і вирішують, збільшувати чи ні торговельну ціну. Аукціон закінчується, коли залишається єдиний покупець, який і «виграє». 

         Зворотний аукціон працює у протилежному напрямі. У ньому покупець, який має потребу в товарі або послузі, спілкується із запрошеними постачальни­ками, які пропонують ціну у змаганні один з одним. Чим більше зацікавлених постачальників, тим більший тиск на торговельні ціни внизу. Чому? Подібно до традиційних аукціонів, пропозиція ціни послідовна, постачальники спостеріга­ють пропозиції цін інших і вирішують, зменшувати свої чи ні. Аукціон закінчу­ється, коли покупець погоджується на запропоновану ціну і «виграє» справу за нижньою граничною ціною. Зворотні аукціони дають вигоду організаціям-покупцям, зменшуючи вартість їхньої закупівлі.

Зрозуміло, що покупці вітають нижчі ціни, які висуваються зворотними аукціонами. Деякі постачальники так само схвалюють такі аукціони, бо вони дозволяють їм узяти у свої руки бізнес, якого вони, можливо, не мали б через давні партнерські відносини між клієнтом та іншим постачальником. З іншого боку, постачальники переконують, що зворотні аукціони не зважають на інші важливі критерії закупівлі й загрожують традиційним формам співпраці.