Теоретичний матеріал до теми 6 лекція 1
Сайт: | Дистанційне навчання КФКСумДУ |
Курс: | Економічний аналіз |
Книга: | Теоретичний матеріал до теми 6 лекція 1 |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | субота 19 квітня 2025 17:54 PM |
1. Значення, завдання і джерела аналізу виробництва продукції
В ринкових умовах всі підприємства здобули повну оперативну самостійність у виборі того, яку і скільки випускати ' продукції, з ким співпрацювати, кому продавати свої вироби, як організовувати і планувати всі виробничі процеси. Основне завдання промислових підприємств — найбільш повне забезпечення попиту населення високоякісною продукцією.
Мета аналізу випуску і реалізації — об'єктивна оцінка обсягу випущеної і реалізованої промислової продукції, рівня їх собівартості, а також виявлення резервів зростання обсягу реалізованої продукції і зниження її собівартості, розробка організацією економічних заходів щодо підвищення економічної ефективності виробництва.
Завдання аналізу випущеної реалізованої продукції
- Оцінка виконання плану і динаміки випуску та реалізації промислової продукції в цілому за структурою і асортиментом, за структурними підрозділами.
- Оцінка ритмічності і рівномірності випуску продукції та її реалізації.
- Аналіз впливу основних факторів на обсяг випуску і реалізації промислової продукції.
- Виявлення резервів зростання обсягу, удосконалення структури промислової продукції.
Для виконання аналітичного дослідження використовують статистичну звітність про виробництво продукції, а також планові матеріали відповідного відділу, бухгалтерські дані про випуск, відвантаження і реалізацію продукції, оперативні дані виробничої діяльності, залишки незавершеного виробництва готової продукції на складі відвантажених товарів.
2. Аналіз обсягів і динаміки виробництва продукції.
Об'єкти аналізу
1) Обсяг виробництва в цілому і за асортиментом.
2) Якість продукції.
3) Структура продукції.
4) Ритмічність виробництва.
Аналіз обсягу виробництва продукції проводиться в такій послідовності
- Оцінка виконання плану випуску продукції в цілому, в розрізі видів продукції, в розрізі структурних підрозділів.
- Оцінка динаміки випуску продукції в цілому, за структурою, за функціональними підрозділами.
- Аналіз зміни структури обсягу продукції порівняно з планом і в динаміці.
- Обчислення і оцінка показників ритмічності випуску продукції Критм = Фп / П.
- Обчислення і оцінка показників рівномірності випуску продукції визначаються за допомогою середньоквадратичної
Де V — коефіцієнт нерівномірності;
Хі — обсяг випущеної продукції за її період;
X — середній обсяг випуску продукції за період;
п — кількість періодів що підлягають аналізу.
6. Визначення впливу факторів на обсяг товарної продукції.
3. Аналіз асортименту продукції
Одним Із напрямків деталізації обсягу випуску продукції є вивчення його в асортиментно-структурному розрізі.
Асортимент — це перелік усіх видів продукції, що виробляється із зазначенням її обсягів випуску/Вужчим поняттям є номенклатура випуску, яка характеризує тільки кількість і різноманітність продукції. Структура — це співвідношення окремих виробів у загальному обсязі виробництва. Зміна асортименту проти планового веде до асортиментних, а структури випуску — до структурних зрушень.
Для загальної оцінки виконання плану по асортименту продукції використовують вартісні показники і обчислюють ступінь виконання плану з урахуванням асортименту продукції:
Nасорт=V1/V*100,
де Vі — фактичний випуск продукції в межах плану;
V — плановий випуск продукції.
При аналізі вивчають темпи розширення і оновлення асортименту.
Оновлення асортименту — це процес зміни застарілих зразків продукції на сучасні та технічно досконаліші або нової продукції.
Коефіцієнт оновлення асортименту розраховують, як відношення кількості нових виробів до загальної кількості продукції. Або логічніше його можна визначити як частку вироблених нових видів продукції до загальної вартості товарної продукції.
Один із напрямів в аналізу — це визначення частки продукції, яка має товарні знаки, зареєстровані у вітчизняних і міжнародних організаціях. Наявність товарного знаку на продукцію і захист його на споживчому ринку свідчать про оригінальність виробу, його високу та стабільну якість.
Визначають нові види товарів, які самостійно розроблено і впроваджено у виробництво за ліцензіями або, спільно з іншими фірмами. Підприємство має потурбуватися про необхідні документи, які засвідчують право користування технологіями або товарними знаками інших фірм та корпорацій.
Для оцінки асортименту необхідно розрахувати допоміжні показники — кількість застарілих зразків продукції, яку випускає підприємство та частку в обсязі товарної продукції.
З'ясовують причини такого становища, вказують винних, розробляють рекомендації для керівництва підприємства з метою поліпшення асортиментної ситуації.