СПРОЩЕНА СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ (ЄДИНИЙ ПОДАТОК)

Site: Дистанційне навчання КФКСумДУ
Course: Економіка підприємств_631
Book: СПРОЩЕНА СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ (ЄДИНИЙ ПОДАТОК)
Printed by: Гість-користувач
Date: Saturday, 19 April 2025, 3:44 PM

1. Особливості спрощеної системи оподаткування для I та II груп ФОПа

Спрощена система оподаткування для фізичних осіб пропонує на вибір чотири групи. В залежності від вибору тієї чи іншої групи, буде залежати скільки податків треба буде платити, яку та коли звітність подавати, а також з ким можна, а з ким не можна буде працювати.

Опишемо I і II групи єдиного податку:

I група – ФОП, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торгівельних місць на ринках та/або провадити господарську діяльність з наданням побутових послуг населенню. Обсяг доходу – не перевищує 300 тис.грн.

II група – ФОП, які надають послуги платникам єдиного податку або населенню; виробництво, продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Не поширюється на платників єдиного податку другої групи такі види діяльності як: посередницькі послуги з купівлі продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна; діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Наймані працівники – до 10 осіб. Обсяг доходу – до 1,5 млн.грн.

По базі оподаткування: ставки єдиного податку та єдиного внеску по спрощеній системі оподаткування виглядають наступним чином:

I група – ставка до 10% прожиткового мінімуму; ЄСВ – 22% бази нарахування;

II група – ставка до 20% мінімальної заробітної плати; ЄСВ – 22% бази нарахування.

Конкретні ставки ЄП для I і II групи щорічно встановлюються місцевою владою (див. Додатки 1,2,3).

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становитиме 1600,00 грн.;

Розмір мінімальної зарплати – 3200,00 грн.

2. ПОРЯДОК РОЗРАХУНКУ ЄП ДЛЯ І і ІI ГРУП

Максимальна ставка ЄП для платників:

І групи − 160 грн. на місяць (до 10%  від прожиткового мінімуму [1600 грн.*0,1 = 160 грн.])

ІІ групи − 640 грн. на місяць (до 20% від мінімальної заробітної плати[3200 грн.*0,2 = 640 грн.])

3. ПОРЯДОК РОЗРАХУНКУ ЄСВ ДЛЯ І і ІI ГРУП

«ФОП-єдинники»  повинні сплачувати ЄСВ за себе у самостійно визначеному розмірі, але не нижчому від мінімального страхового внеску, незалежно від факту отримання доходу.

Мінімальна ставка ЄСВ для платників:

І група: 325,00 грн. (22% від половини мінімальної заробітної плати [3200 грн.*0,5*0,22 = 352,00 грн.]).

ІІ група: 704,00 грн. (22% від мінімальної заробітної плати  [3200 грн.*0,22 = 704,00 грн.]).

Приклад 1. Сплата єдиного податку та ЄСВ «ФОП-єдинниками»  І групи у 2017 році

Фізособа-підприємець І групи за рік повинен буде сплачувати незалежно від факту отримання доходу: ЄСВ не менше як 4224,00 грн (352 грн* 12 міс) та єдиний податок максимум у сумі 1920 грн (160 грн * 12 міс.). Тобто загальне річне податкове навантаження ФОП І групи у 2017 році буде становити 6144 грн.

Приклад 2. Сплата єдиного податку та ЄСВ «ФОП-єдинниками»  ІІ групи у 2017 році

Фізособа-підприємець ІІ групи за рік повинен буде сплачувати незалежно від факту отримання доходу: ЄСВ не менш як 8448,00 грн. (704 грн * 12 міс) та єдиний податок максимум у сумі 7680 грн (640 грн * 12 міс.). Тобто загальне річне податкове навантаження ФОП ІІ групи у 2017 році буде становити 16128 грн.

Пенсіонери за віком, та інваліди, що отримують відповідно до закону пенсію чи соціальну допомогу не платять ЄСВ за себе.

4. ТЕРМІНИ СПЛАТИ ПОДАТКІВ «ФОП-ЄДИННИКАМИ»

ЄП сплачується щомісяця. Сплачується авансом до 20 числа поточного місяця

ЄСВ сплачується поквартально (квітень, липень, жовтень, січень). Сплачується протягом 19 днів, наступних за кварталом, за який проводиться оплата.

Звітують єдинники першої та другої групи раз на рік – протягом 60 календарних днів після закінчення календарного року. Якщо останній день терміну подання податкової декларації з єдиного податку припадає на святковий або вихідний день, останнім днем її подання є перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Крім того, з 2017 року платники єдиного податку мають законне право не подавати декларації платника єдиного податку, якщо у звітному періоді не було доходу.

5. КАСОВИЙ АПАРАТ

Наявність касового апарату для ФОП І групи не обов’язкове.

Для ФОП ІІ групи необов’язково за умови: річна виручка не перевищує 1 млн. грн. та/або наявна виключно безготівкова форма оплати. Якщо ФОП ІІ групи здійснює готівкові операції з торгівлі складною побутовою технікою, що підлягає гарантійному ремонту, наявність касового апарату обов’язкова. 

6. ЯКІ ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАБОРОНЕНО НА СПРОЩЕНІЙ СИСТЕМІ ОПОДАТКУВАННЯ?

Не можуть бути єдинниками підприємці, які провадять:

– діяльність з організації та проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);

– обмін іноземної валюти;

– виробництво, експорт, імпорт, продаж (будь-яку – оптову, роздрібну, комісійну тощо) підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ у ємностях до 20 л, пива та столових вин);

– видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);

– видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;

– діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності страховими агентами, сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами;

– діяльність з управління підприємствами;

– надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності) та зв'язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню);

– діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, з організації торгів (аукціонів) предметами мистецтва, колекціонування або антикваріату;

– організацію та проведення гастрольних заходів;

– технічні випробування та дослідження;

– діяльність у сфері аудиту;

– надання в оренду земельних ділянок загальною площею понад 0,2 га, житлових приміщень загальною площею більше ніж 100 кв. м, нежитлових приміщень (споруд, будівель) та/або їх частин загальною площею понад 300 кв. м;

– діяльність страхових (перестрахових) брокерів.

Не переведуть на єдиний податок і суб'єктів господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію єдинником мають податковий борг (крім безнадійного боргу, що виник за форс-мажорними обставинами).