КОНСПЕКТ: Аналіз активів підприємства та джерел їхнього фінансування

3. Аналіз динаміки складу і структури активів підприємства та джерел їхнього фінансування

Аналіз здійснюється на підставі аналізу наступних показників:

а) показник нетто-балансу;

б) показники, що характеризують стан основних засобів;

в) показники, що характеризують стан оборотних засобів.

Показник нетто-балансу – сума господарських засобів, що знаходиться в розпорядженні підприємства. Це валюта балансу. Зростання цього показника свідчить про нарощування майнового потенціалу підприємства.


Далі доцільно проаналізувати структуру активів підприємства (визначити питому вагу необоротних активів, оборотних активів та витрат майбутніх періодів). Якщо оборотні активи збільшуються, а необоротні зменшуються, це означає, що на даному підприємстві спостерігається тенденція прискорення оборотності майна підприємства. Результатом може бути вивільнення частини грошових коштів і короткострокових вкладень (якщо відсоток за цими статтями зріс).


Методи аналізу

Горизонтальний (у часі) аналіз передбачає порівняння кожної позиції звітності з аналогічною позицією попереднього періоду. Він дає змогу виявити тенденції зміни окремих статей або їх груп, що входять до складу бухгалтерської звітності. В основу цього аналізу покладено обчислення базисних темпів зростання балансових статей чи звіту про фінансові результати підприємства.


Найбільш типовими формами горизонтального аналізу є:

1) порівняння фінансових показників звітного і минулого періоду;
2) порівняння фінансових показників звітного періоду з показ­никами за планом;
3) порівняння фінансових показників за низку минулих періодів. Метою такого аналізу є виявлення тенденцій змін окремих показників, які характеризують результати фінансової діяльності підприємства.

 

Вертикальний (структурний) аналіз спрямований на визначення структури фінансових показників з виявленням впливу кож­ної позиції звітності на результат у цілому. Вертикальний аналіз подає фінансову звітність у вигляді відносних величин, які характеризують структуру узагальнюючих підсумкових показників. Обов’яз­ковим елементом аналізу слугують динамічні ряди цих величин, що дає можливість передбачати та прогнозувати структурні зрушення в складі господарських коштів і джерел їх покриття.

 У процесі цього аналізу визначають співвідношення (чистку) оборотних та необоротних активів; склад оборотних і необоротних активів, які використовують, склад активів підприємства за ступенем їх ліквідності, склад інвестиційного портфеля тощо.

Трендовий аналіз спрямований на порівняння кожної позиції звітності з низкою періодів, що передують, і визначення тренда, тобто основної тенденції динаміки показника, очищеної від випадкових впливів окремих періодів.