КОНСПЕКТ
4. Організація документообігу на підприємстві
Документообігом називаються порядок і шляхи руху документів з моменту їх складання або надходження до моменту здачі в архів.
Головне завдання документообігу — прискорення руху документів, і чим коротше і швидше буде організовано цей процес, тим він буде ефективнішим, і користувачі зможуть вчасно отримати інформацію для прийняття рішень.
Організує документообіг на підприємстві головний бухгалтер чи бухгалтер, який розробляє правила і технологію обробки облікової інформації.
Етапи документообігу:
І. складання первинних документів або реєстрація тих, що надійшли зі сторони;
ІІ. облікова обробка та реєстрація документів;
ІІІ. передача документів на зберігання в архів.
Організаційно перелічені етапи документопотоку відображаються в спеціальному документі, який називається план (графік) документообігу.
Документи, як правило, складаються оперативними працівниками підприємства (касирами, рахівниками цехів, комірниками, майстрами та ін.) або надходять зі сторони через канцелярію з обов'язковою реєстрацією (рахунки, акти, листи, повідомлення тощо). Кожному виконавцю видають виписку з плану (графіка) документообігу, в якій наводиться перелік документів, що відносяться до функціональних обов'язків виконавця, термін їх подання і перелік служб (підрозділів) підприємства, в які передаються ці документи.
Для зберігання документів призначені архіви.
1) Поточний архів організовують безпосередньо в бухгалтерії для зберігання документів звітного року, оскільки в поточному році часто є потреба звертатися до нього за довідковою інформацією. Поточний архів міститься у спеціальних закритих шафах.
2) Постійний архів розміщується у спеціально обладнаному приміщенні й призначений для зберігання не тільки бухгалтерських документів і звітів, а й справ інших підрозділів і служб підприємства. Всі прийняті на зберігання справи реєструють в архівній книзі.
Відповідно опрацьовані: систематизовані у хронологічному порядку, прошиті й марковані ярликами (рубриками) документи з поточного архіву передають у постійний після закінчення звітного року. Первинна документація зберігається в архіві окремо від облікових регістрів.
Терміни зберігання документів у постійному архіві визначено Головним архівним управлінням при Кабінеті Міністрів України. Відповідно до Переліку, затвердженого наказом цього управління від 20 липня 1998 р. № 41, документи поіменовані в розд. 42.
= для первинних документів, що фіксують факт виконання господарських операцій і є підставою для бухгалтерських і податкових записів, встановлено термін зберігання 3 роки;
= розрахунково-платіжних відомостей, актів документальних ревізій, податкових та інших перевірок — 5 років;
= особових рахунків робітників та службовців, студентів -75 років;
= статути та положення, бухгалтерські звіти і баланси, передавальні, розділювальні та ліквідаційні баланси зберігаються постійно.
3) Державний актив - після закінчення встановлених термінів зберігання документи, що мають особливо важливе значення, передають на безстрокове зберігання.
Інші документи підлягають знищенню спеціальною комісією за актом з відповідною відміткою в архівній книзі.