КОНСПЕКТ
1. Бухгалтерські документи як джерело первинної інформації
Документування – це суцільне і безперервне спостереження за всіма господарськими операціями на підприємстві.
Документ (лат. dokumentum) буквально означає свідоцтво, доказ. У широкому значенні під документом розуміють матеріальний носій, що його використовують у процесі спілкування, на якому за допомогою різних засобів і способів зафіксовано в доцільній для сприйняття формі інформацію. Документи складають у різних сферах людської діяльності (науці, освіті, медицині, техніці, економіці тощо).
Бухгалтерський документ — письмове свідоцтво певної форми і змісту, яке містить відомості про господарську операцію і є доказом її здійснення.
Спосіб оформлення господарських операцій документами називається документацією. Документація є важливим елементом методу бухгалтерського обліку, оскільки служить для первинного спостереження за господарськими операціями, і обов'язковою умовою для відображення їх в обліку.
Порядок документального оформлення господарських операцій та вимоги щодо складання документів регламентуються статтею 9 ("Первинні облікові документи та регістри бухгалтерського обліку") Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність Україні" від 16 липня 1999 р. № 996-ХІV, зі змінами.
Первинне спостереження, документування та документація відіграють важливу роль в управлінні діяльністю підприємства, а саме:
◘ дають уявлення про фактичний стан господарських засобів та їх зміни у процесі кругообігу засобів;
◘ забезпечують прозорість у роботі підприємства та контроль наявності та руху майна і коштів;
◘ є юридичним (правовим) свідченням господарських операцій, що здійснюються;
◘ є важливим джерелом контролю для зовнішніх і внутрішніх користувачів при проведенні ревізії, аудиту, аналізу господарської
Первинні документи мають бути складені на паперових шинних (електронних) носіях. Відповідно до цього існують і до змісту й оформлення документів.
Повнота і достовірність показників обліку значною мірою залежать від якості оформлених документів.
Щоб бути доказовим і мати юридичну силу, документ повинен мати обов'язкові реквізити.
Термін "реквізити" походить від латинського requisitum, що означає "потрібне, необхідне". Такими реквізитами для будь-якого первинного бухгалтерського документа є:
= назва документа (форми);
= дата і місце складання;
= назва підприємства, від імені якого складено документ
= зміст та обсяг господарської операції;
= одиниця виміру господарської операції;
= посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
= особистий підпис або інший знак, що дає змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції
Залежно від характеру операцій до первинних документів можуть бути внесені додаткові реквізити:
- ідентифікаційний код підприємства чи особи;
- номер документа;
- підстава для здійснення операції;
- дані про документ, що засвідчує особу;
- інші додаткові реквізити.
Якщо у первинному документі немає будь-якого обов'язкового реквізиту, такий документ недоказовий і не може бути підставою у бухгалтерському обліку.