КОНСПЕКТ
1. Господарський облік та його види
Господарська діяльність – це будь-яка діяльність, що пов’язана з виробництвом, обміном і споживанням матеріальних і нематеріальних благ. Суб’єктами господарської діяльності є фізичні та юридичні особи.
Господарський облік - кількісне відображення та якісна характеристика господарської діяльності з метою контролю та управління нею.
Він історично зумовлений; виник і розвивався разом із господарською діяльністю людини.
У XV ст. з'явилися перші друковані праці з правил ведення обліку, автором однієї з яких був Лука Пачолі (1445—1515), відомий як родоначальник бухгалтерії, його книга "Трактат про рахунки і записи" є першою працею з бухгалтерського обліку.
Із розвитком продуктивних сил і виробничих відносин у різних соціально-економічних формаціях облік адаптувався до вимог суспільства і в результаті сформувався як прикладна економічна наука.
Юридичні особи — суб'єкти господарської діяльності є обліковими одиницями, які мають окрему систему бухгалтерського обліку і складають встановлену звітність із дня реєстрації підприємства до його ліквідації.
Метою господарського обліку є адекватне відображення фактів господарської діяльності, надання повної і правдивої інформації для прийняття рішень.
Зміст господарського обліку пізнають через його стадії (етапи):
- спостереження;
- вимірювання;
- реєстрацію;
- групування;
- узагальнення.
Господарський облік завжди за своїм призначенням забезпечує формацією процес управління та його апарат, оскільки господарський облік у широкому розумінні є функцією управління, поряд із плануванням (бюджетуванням), контролем, аналізом і прогнозуванням.
В Україні господарський облік поділяють на три види, кожен з яких має свої завдання, об'єкти обліку, способи одержання й обробки інформації, функції.
1. Оперативний облік використовується для спостереження і контролю за окремими операціями і процесами на найважливіших ділянках господарської діяльності з метою управління ними в міру ї здійснення. Він тісно пов'язаний з контролем, не має певної систем документації, використовує всі вимірники, забезпечує оперативність одержання інформації.
2. Статистичний облік вивчає і контролює масові суспільно-економічні та окремі типові явища і процеси. При цьому кількісні аспекти статистика досліджує в нерозривному зв'язку з якісним змістом у конкретних умовах місця і часу. Статистика застосовує різні вимірники і властиві їй способи спостереження (масові та вибіркові), систему показників (абсолютні, відносні та середні величини).
Дані статистичного обліку застосовують для макроекономічної аналізу й управління, тому оперативний і бухгалтерський облік підпорядковують завданням державної статистики.
3. Бухгалтерський облік відображає господарську діяльність підприємств, організацій і установ. Він охоплює всі засоби господарства, джерела їх формування, всі господарські процеси і результати діяльності.
Всі три види обліку — оперативний, статистичний і бухгалтерський — тісно взаємопов'язані, доповнюють один одного й утворюють єдину систему обліку, яка ґрунтується на єдності предмета, мети, завдання, методології, державного регулювання.