КОНСПЕКТ: Аналіз виробництва продукції

3. Аналіз асортименту і структури випуску продукції

Асортимент продукції — це перелік найменувань виробів із вказівкою одиниць вимірювання кожного з них.


Вчасне оновлення асортименту продукції (послуг) із урахуван­ням зміни кон’юнктури ринку є одним із важливих індикаторів ді­лової активності підприємства та його конкурентоспроможності.


Мета аналізу — вироблення рекомендацій для зміни асортиме­нту та структури продукції на майбутній період з урахуванням по­треб ринку і можливостей підприємства.


Формуючи асортимент і структуру випуску продукції, підпри­ємство має враховувати:
1) попит на види продукції,
2) найефективніше використання трудових, сировинних, технічних, технологічних, фінансових та інших ресурсів, що є в йо­го розпорядженні.


Система формування асортименту продукції включає такі основні позиції:

  • визначення поточних і перспективних потреб покупців;
  • оцінювання рівня конкурентоспроможності продукції, що ви­пускається чи планується до випуску;
  • вивчення життєвого циклу виробів і вжиття вчасних заходів для впровадження нових, більш досконалих видів продукції і вилу­чення із виробничої програми морально застарілих та економічно неефективних виробів;
  • оцінювання економічної ефективності і ступеня ризику змін в асортименті продукції.


Асортиментна програма спрямована на оптимізацію викорис­тання технологічних знань та досвіду своєї фірми, оптимізацію фі­нансових ресурсів з точки зору рентабельності товарів, які випус­кають.


Показники аналізу асортименту:

1. Коефіцієнт асортиментності - надає характеристику змін в асортименті продукції і визначається шляхом ділення продукції, врахованної у виконання плану за асортиментом, на плановий обсяг виробництва.  

2. Коефіцієнт оновлення асортименту про­дукції шляхом ділення обсягу випуску нових виробів на зальний випуск продукції.


3. Коефіцієнт структурної активності - призначений для характеристики інтенсивності структурних перетворень на підприємстві 

Чим активніші структурні перетворення на підприємстві, тим вищий рівень цього коефіцієнта. Це свідчить про те, що адмініст­рація підприємства активно реагує на зміни кон’юнктури ринку, вчасно оновлюючи асортимент продукції.


Причини зміни асортименту продукції:

= зовніш­ні - не залежать від управлінських рішень підприємства (кон’юнктура ринку, зміна попиту на окремі види продукції, стан матеріально- технічного забезпечення, невчасне введення в дію виробничих по­тужностей підприємства з незалежних від нього причин, інфляція)

= внутрішні - це недоліки в організації виробництва, поганий техніч­ний стан обладнання, його простої, аварії, нестача електроенергії, низька культура виробництва, недоліки в системі управління та ма­теріального стимулювання.


Структура виробництва продукції - співвідношення окремих виробів у загальному їх випуску.


Зміна структури виробництва має великий вплив на всі еконо­мічні показники: на обсяг випуску продукції у вартісній оцінці, ма­теріаломісткість, собівартість продукції, прибуток, рентабельність.

Якщо збільшується частка дорожчої продукції, то обсяг її випуску у вартісному вираженні зростає, і навпаки.

Те саме відбувається з обсягом прибутку при збільшенні частки високорентабельної про­дукції і відповідно при зменшенні частки низькорентабельної про­дукції.