Конспект. Ч.2. Комплексне керування якістю (0,5 бали)

3. Кайдзен: 5 принципів японської моделі управління

Коли Масаакі Імаі, автора концепції Кайдзен, запитали, які мінімальні умови для впровадження кайдзен, він відповів:

«Во-первых, приверженность высшего руководства.
Во-вторых, приверженность высшего руководства.
И в-третьих, приверженность высшего руководства…»
Суть концепції Кайдзен - поліпшення або удосконалення, це японська філософія або практика, яка фокусується на безперервному вдосконаленні процесів виробництва, розробки, допоміжних бізнес-процесів і управління, а також усіх аспектів життя. 
Слово “кайдзен” складається з двох ієрогліфів - «зміни» і «добре». Змінюй на краще, змінюйся на краще. Причому змінюватися треба негайно, і маленька зміна краще, ніж відкладене вдосконалення. Кайдзен - це стиль або, якщо хочете, філософія управління.
Кайдзен концентрує увагу саме на поступовому поліпшенні процесів, але це не означає поліпшення заради поліпшень. Результат важливий, але процес його досягнення значить нітрохи не менше. На практиці це забезпечується покроковим виконанням циклу Демінга PDCA: Плануй > Роби > Перевіряй > Впливай >
Кайдзен перш за все задає правила поведінки і людських відносин на підприємстві. Звичайно, в кайдзен накопичений приголомшливий досвід по збору статистики, аналізу результатів роботи, щодо організації поставок. Нагромаджений досвід обов'язково стандартизується і тим самим стає доступний для відтворення на інших підприємствах. Але копіювання японських стандартів в інших частинах світу не буде означати роботу в дусі “кайдзен”.
В повсякденну роботу по постійному, безперервному вдосконаленню залучається весь персонал компанії від робітників до менеджерів, і що вкрай необхідно - ефективне залучення працівників здійснюється шляхом зміни власних установок вищого керівництва і тільки через повне прийняття філософії кайдзен.
Кайдзен починається з проблеми, чи, точніше, з визнання того, що вона існує. Якщо проблеми не виявлено, значить, немає потреби в удосконаленні. У цьому відмінність кайдзен від традиційного менеджменту американської та європейської моделі, а саме - вирішення всіх проблемних ситуацій безпосередньо в місці їх виникнення, тобто там, де продукту (послузі) додається споживча цінність.
У Японії ця методика отримала назву «генти генбуцу», що інтерпретується як «піти на місце і побачити реальну ситуацію, щоб зрозуміти її». В буквальному перекладі «генти» означає фактичне місце розташування, а «генбуцу» - реальні матеріали або вироби. Ще більш популярним став термін «гемба», який означає «реальне місце» і використовується у тому ж значенні, що і «генти генбуцу». Першим кроком вирішення проблеми є розуміння того, що необхідно бути в гемба. Це характерний тип поведінки для тих, хто практикує кайдзен - вони нічого не приймають на віру, і нічого не вважають само собою зрозумілим; вони знають, про що говорять, оскільки бачили все своїми очима.
Ключові компоненти Кайдзен:
  • Постійне скорочення всіх видів витрат, спрямоване на безперервне підвищення ефективності роботи
  • Раціональна організація робочих місць за допомогою системи 5S, що дозволяє досягти максимально можливого порядку, ефективності і продуктивності
  • Контроль якості в масштабі всієї компанії, причому поняття якості включає не лише якість продукції, а поняття якості самої роботи
  • Стандартизація – діяльність по стабілізації і підтримці досягнутих результатів покращення за рахунок навчання і дисципліни, забезпеченню стабільно високих результатів роботи
Ці принципи можна підлаштувати як під свою роботу, так і під своє власне життя. Особливо це стосується методу 5S:
Seiri - акуратність
Seiton - порядок
Seiso - чистота
Seiketsu - стандартизирование
Shitsuke - дисципліна

Масаакі Імаі представляв кайдзен як стратегію-парасольку, яка об'єднує багато відомих методів оптимізації виробництва і підвищення ефективності.