Конспект. Еволюція теорії та практики менеджменту (0,5 балів)
1. Передумови виникнення науки управління
Простежуючи еволюцію менеджменту, можна сказати, що витоки її сягають у глибину тисячоліть.
Ознаки управлінської поведінки простежуються і в тваринному світі. У ході полювання леви, вовки, гієни діють напрочуд скоординовано, зграя слонів, мавп чи інших тварин завжди має ватажка, який встановлює статус кожного індивіда і підтримує порядок у міжособистісних стосунках. Неперевершено досконалу організацію мають мурахи, бджоли та інші комахи.
Виникнення управлінської діяльності ми знаходимо в найдавніших суспільствах. В доісторичні часи полювання, спільна праця та охорона власної території вимагали чіткої координації дій кожного члена племені. Навряд чи можна було створити велетенські споруди та могутні імперії Стародавнього Світу без уміння керувати масами людей.
Одним із найдавніших і переконливих свідчень про важливість управління й організації є Біблія. Згадаймо події, описані в книзі «Іс- ход» розділ 18, де розповідається про те, як Мойсей, виводячи ізраїльтян із єгипетського полону, зіткнувся саме з проблемами управління. Оскільки його народ був досить чисельним (понад 600 тис. чоловіків, не враховуючи жінок та дітей), то повсякчас виникали конфліктні ситуації, в яких Мойсею як єдиному лідеру та керівникові необхідно було приймати рішення. Як свідчить текст Святого письма, «Мойсей сів судити людей, а люди стояли перед Мойсеєм з ранку до вечора». Звісна річ, такий спосіб управління забирав майже увесь час Мойсея і не був ефективним.
Тесть Мойсея Іофор запропонував структурувати управління, ввівши декілька його рівнів та розподіливши повноваження і обов'язки щодо управління людьми між своїми помічниками та керівниками організаційних підрозділів: «І послухав Мойсей слів тестя свого, і зробив все, що він говорив. І вибрав Мойсей із всього Ізраїлю здібних людей, і поставив їх начальниками народу, тисяченачальниками, стоначальниками, п'ятидесятиначальниками, і десятиначальниками. І судили вони народ в усякий час; про справи важливі доносили Мойсею, а всі малі справи судили самі».
Дослідники виділяють принаймні п'ять історичних етапів розвитку управлінської практики, а згодом і науки.
Перший етап відноситься до стародавніх часів, коли в Шумеру, Єгипті й Аркаді людські жертвоприношення були замінені на інші дари богам — худобу, ремісничі вироби, гроші тощо.
Другий етап становлення управлінської діяльності пов'язується з ім'ям вавилонського правителя Хамурапі (1792-1750 до н. е.).
Початком третього етапу історії менеджменту дослідники вважають період правління царя Навуходоносора II (605-562 до н. е.) знову ж таки у Вавилоні. Цар запровадив цілу низку управлінських інновацій, у тому числі систему виробничого контролю якості текстильної продукції.
Подальший розвиток управлінських ідей можна знайти в епоху Античності, зокрема, в системі територіального управління давньоримського правителя Діоклетіана (243-316 н. е.). Високо оцінюється спеціалістами організація управління Римської католицької церкви в епоху Середньовіччя, яка і зараз вважається однією з найбільш досконалих формальних організацій, особливо стосовно керування персоналом, побудови системи влади й формування авторитету.
Четвертий етап в еволюції менеджменту пов'язується з індустріальною революцією XVII—XVIII ст., коли управління відокремилось від виробничої діяльності у зв'язку з необхідністю організації та координації роботи працівників на великих підприємствах, які почали виникати у той час. На цьому етапі становлення менеджменту управління підприємством здійснювалось власником, який і уособлював вище керівництво компанії.
Поступово індустріалізація охоплювала все більше підприємств, прискорюючи розвиток промисловості. Розширення масштабів виробництва та ускладнення організаційних завдань спричинили необхідність вдосконалення системи управління, при тому відбулося відокремлення управління від капіталу. Саме в таких умовах власники капіталу почали рекрутувати професійних управлінців-менеджерів для здійснення функцій управління підприємствами.
П’ята управлінська революція мала місце в кінці XIX – на початку XX ст. ЇЇ часто називають бюрократичною, не дивлячись на велике значення революційних перетворень.
Однак, остаточне розмежування володіння власністю на капітал та управління цією власністю відбулось з появою акціонерних товариств, коли власники акцій на своїх зборах могли призначати найманих менеджерів. Рада директорів та акціонери перетворились на вищі керівні органи, перед якими менеджери звітували та відповідали за ефективне використання суспільного капіталу. Нова система розподілу владних та керівних функцій ознаменувала собою закінчення четвертого (індустріального) періоду розвитку менеджменту. Суспільство впритул підійшло до нового п'ятого радикального перевороту в уявленнях та практиці управління організаціями.