Теоретичний матеріал до теми 1
2. Як маркетинг виявляє і задовольняє споживчі потреби
Виявлення споживчих потреб.
На перший погляд здається, що виявляти споживчі потреби легко. Та коли розробляються нові товари, виникає багато питань. Часто споживачі не знають або не можуть з’ясувати, що їм потрібно, чого вони бажають. Коли компанія Apple створила перший персональний комп’ютер Apple II і тим самим започаткувала нову галузь, споживачі ще не знали, чим цей продукт може бути корисний, їм довелося спочатку вивчити персональні комп’ютери, а потім пристосовувати їх до задоволення своїх потреб. Отже, процес отримання від споживачів інформації про їхні справжні потреби може бути дуже складним.
Невдачі товарних новинок під час зіткнення зі споживчими потребами.
За оцінками експертів, приблизно 94% з понад 33 тис. споживчих товарів-новинок (досліджувались продукти харчування, напої, ліки, косметичні засоби та інша продукція для дому й догляду за домашніми тваринами), які щорічно пропонують на ринку США - це «бігуни па коротку дистанцію». Роберт МакМаш, який проаналізував понад 70 тис. ринкових новинок, зробив два висновки щодо причин успіху товару: треба намагатися забезпечити вигоду для споживача і вчитися на минулих помилках.
Рішення, які можуть запобігти невдачі товару-новинки, здаються простими. Спочатку треба з’ясувати, які потреби мають споживачі і чого вони хочуть. Потім треба продавати те, що людям потрібно й чого вони бажають, і не виробляти того, що непотрібне й небажане. Але це значно важче зробити, аніж сказати. За умов нинішньої конкуренції--товарам-новинкам важко досягти успіху.
Компанії щорічно вкладають значні кошти у маркетингові й технічні дослідження, що значно скорочує кількість невдач, але зовсім їх не виключає. Тому пристосованість до мінливих потреб споживачів стала постійним викликом для виробників у всьому світі.
Потреби і бажання споживачів.
Чого має прагнути маркетинг - задоволення первинних потреб споживачів чи задоволення їхніх бажань? Відповідь: і того, і того! З цього приводу точаться дискусії, які залежать від ви-
значення понять «потреба», «бажання» та ступеня свободи, яку має кожен потенційний споживач, коли приймає рішення про купівлю.
Потреба - це нагальна потреба людини в їжі, одязі, житлі. Вона виникає, коли відчувається брак предметів першої необхідності.
Бажання - це форма прояву потреб, яка складається під впливом знань покупця, його культурних та індивідуальних характеристик.
Нині на часі питання, чи маніпулює маркетинг споживачем, спонукаючи його купувати «не ті» товари - наприклад, «шкідливі» ласощі замість «корисного» яблука. Правила дорожнього руху України забороняють водію під час руху користуватися засобами зв’язку, тримаючи їх у руці (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладних службових завдань). З погляду етики й соціальної відповідальності такі правила цілком виправдані, проте вистачить кількох хвилин постояти на будь-якому перехресті, щоб побачити водіїв, які спокійно порушують цю норму. А така поведінка збільшує кількість дорожньо-транспортних пригод. Маркетинг, безумовно, намагається впливати на вибір товарів. Тоді виникає інше питання: чи завжди ми хочемо, щоб суспільство й держава втручалися й ставали на захист споживачів? Більшість покупців відповість, що треба, щоб держава захистила їх від шкідливих ліків і небезпечних автомобілів, але залишила за ними право вибирати цукерки і безалкогольні напої. Отже, не все так просто. Ось чому юридичні та соціальні погляди мають для маркетингу дуже важливе значення.
Як показано на рисунку 1-2, виявлення споживчих потреб не може обійтися без ґрунтовного дослідження потенційних споживачів чи то дітей, які купують цукерки, чи то студентів, які купують ролики, чи то компаній, які замовляють копіювальну техніку.
Рисунок 1-2 Першочергове завдання маркетингу - виявлення споживчих потреб
Основна діяльність відділу маркетингу будь-якої компанії має полягати у:
1) дослідженні уподобань споживачів для виявлення їхніх потреб;
2) визначенні напрямів розвитку галузі;
3) ознайомленні з товарами конкурентів;
4) аналізі потреб покупців, які стали клієнтами компанії.
Ринок - це сукупність людей, які бажають і можуть придбати певний товар.
Задоволення споживчих потреб
Маркетингова діяльність не обмежується виявленням споживчих потреб. Жодна організація не може задовольнити всіх споживачів, тому вона має зосередити свої зусилля на задоволенні потреб певної групи споживачів, які утворюють цільовий ринок організації, тобто те коло покупців, на яке вона спрямовує свою діяльність і маркетингову програму.
Комплекс маркетингових засобів («4P»). Після вибору цільового ринку організація розробляє дії щодо задоволення його потреб. Керівник служби маркетингу відповідає за розроблення комплексної програми, мета якої полягає у виведенні товару на ринок. Її можна досягти, застосувавши сукупність чотирьох складників комплексу маркетингу, які називають концепцією «4P» (за першими літерами англійських слів product - продукт, ргісе - ціна, promotion - просування, place - канали збуту). Цю концепцію вперше запропонував у 1960 році професор Джером Маккарті:
- Продукт - це товари, послуги та ідеї, призначені для задоволення потреб споживачів.
- Ціна - це грошова сума, яку споживачі мають заплатити за отримання товару.
- Просування - це засоби зв’язку між продавцем і споживачем.
- Канали збуту - це способи переміщення продукту від виробника до кінцевого споживача.
Пізніше ми розглянемо ці складники докладніше. Зараз належить запам’ятати, що вони утворюють комплекс маркетингу або контрольовані чинники маркетингу. Так їх називають тому, що вони перебувають під контролем служби маркетингу організації.
Неконтрольовані чинники зовнішнього середовища.
Існує багато чинників, які не контролюються службою маркетингу організації. Їх можна об’єднати у п’ять груп (рисунок 1-1): соціальні, економічні, технологічні, конкурентні й політико-правові. Вони впливають на маркетингові рішення і можуть як сприяти, так і перешкоджати маркетинговій діяльності.
Завжди вважалося, що чинники зовнішнього середовища ні від кого не залежать та перебувають поза зоною впливу маркетологів. Але останнім часом досвід успішних компаній починає спростовувати цю думку, бо технологічні й конкурентні прориви виробників дають змогу змінювати зовнішнє середовище.