Теоретичний матеріал до теми
3. Формування виробничих підрозділів і комплектування їх спеціалістами
Організація землевпорядних робіт тісно пов’язана з формуванням виробничих підрозділів. Залежно від характеру виконуваних землевпорядних робіт склалися певні особливості формування виробничих підрозділів, якими є відділи, сектори та ін.
В основу формування виробничих підрозділів покладено розрахунки потреби інженерно-технічних кадрів для виконання окремо проектних і вишукувальних робіт. Ці розрахунки дають змогу розв’язувати питання про формування проектної організації в цілому як окремого виробничого колективу. Для цього по кожному виду землевпорядних робіт розраховують кількість людино-місяців з урахуванням кваліфікації за формулою
Op
N=
HВ ,
де Op – запланований річний обсяг землевпорядних робіт, грн;
HВ – місячна норма виробітку спеціаліста, грн.
Раціональна організація землевпорядних робіт можлива за наявності виробничих підрозділів, формування яких залежить не тільки від характеру виконуваних робіт, але і від норм керованості в структурних підрозділах. Аналіз організаційної структури проектних організацій по землевпорядкуванню показує, що при формуванні проектних виробничих підрозділів один керівник найбільш ефективно здійснює управління5-6 підлеглими, оскільки процес праці в таких підрозділах потребує більших, ніж у вишукувальних підрозділах, витрат на оперативне планування, керівництво, облік і контроль робіт.
Одночасно з формуванням виробничих підрозділів їх комплектують відповідними кадрами. При цьому необхідно дотримуватися правила, що інженерні роботи повинні виконуватися інженерами, технічні – техніками, а креслярські – креслярами. Слід уникати комплектування виробничих підрозділів спеціалістами однієї кваліфікації.
При комплектуванні виробничих підрозділів враховують також співвідношення інженерів І, II, III категорій, техніків. З цією метою доцільно дотримуватися рекомендацій науково-дослідних установ щодо кількості і співвідношення спеціалістів у виробничих підрозділах.
Виробничі підрозділи комплектують здебільшого на початку року після затвердження річного плану землевпорядних робіт. Важливою умовою при цьому є стабільність складу інженерно-технічних працівників виробничих підрозділів на весь рік. Це сприяє кращій спеціалізації працівників, підвищенню продуктивності праці і якості продукції, узгодженості робіт між виконавцями. При стабільності складу виробничих підрозділів знижуються також затрати часу на інструктаж спеціалістів і контроль робіт.