Теоретичний матеріал до теми 8 лекція 1
3. Показники стану використання основних засобів.
Якщо первісна вартість ОЗ зросла на 130 тис. грн., то їх зносза час експлуатації збільшився на 62 тис. грн.. Це призвело до зростання рівня зносу ОЗ на 0,74 %, що свідчить про погіршення їх технічного стану.
Взаємозв’язок видів зносу ОЗ і форм їх зміщення показано на рис. 2. Аналіз технічного стану ОЗ проводяться за схемою, поданою на рис. 3. Технічний стан і відповідність ОЗ науково-технічним досягненням формується в процесі їх відновлення. Форми і темпи відновлення ОЗ обумовлені доцільністю реконструкції, заміни модернізацій груп і видів обладнання.
Коефіцієнт оновлення основних засобів характеризує інтенсивність уведення в дію нових ОЗ. Він показує частку введених ОЗ за визначений період у загальній вартості ОЗ на кінець звітного періоду.. Цей показник розраховується як у цілому так і в розрізі окремих груп ОЗ . Більш високий коефіцієнт оновлення активної частини ніж інших ОЗ , покаже, що оновлення засобів на підприємстві (табл. 13.18) здійснюється саме за рахунок активної частини і позитивно вплине на показник фондовіддачі.
Коефіцієнт оновлення (:
Де - вартість введених ОзЗ за звітний період;
- загальна вартість основних виробничих засобів на кінець року.
Коефіцієнт вибуття основних засобів характеризує рівень інтенсивності їх вибуття за собі зі сфери виробництва.
Коефіцієнт вибуття (:
де - вартість ОЗ, які вибули;
- вартість основних виробничих засобів на початок періоду.
Коефіцієнт вибуття доцільно розраховувати для всіх ОЗ, промислов-виробничих засобів, активної їх частини ,окремих груп промислово – виробничих ОЗ і основних видів обладнання.
Коефіцієнт придатності і вибуття якнайтісніше залежить від тем пів оновлення ОЗ: що більше коефіцієнт вибуття засобів наближається до коефіцієнта оновлення, та нижчим є рівень зносу засобів в ліпшим їх технічний стан. Це стосується і нашого умовного підприємства ().
Коефіцієнт приросту основних засобів характеризує рівень приросту ОЗ або окремих його груп за певний період.
Коефіцієнт приросту (
Де - вартість приросту ОЗ;
- вартість ОЗ на початок періоду.
Методика порівняного аналізу цього коефіцієнта аналогічна методиці аналізу коефіцієнтів оновлення та вибуття ОЗ.
У процесі аналізу руху та технічного стану ОЗ перевіряється виконання плану впровадження нової техніки , уведення в дію нових об’єктів , ремонту ОЗ. Визначається частка прогресивного обладнання в загальній його кількості і за кожною групою окремо, а також частка автоматизованого обладнання . Для характеристики вікового складу та морального зносу ОЗ групуються за тривалістю використання - до 5 років. 5 – 10 років,10 – 15 років і т.д. – і розраховується питома вага кожної групи в загальній кількості обладнання.
Оптимальним віком для обладнання є 7 років, оптимальні строки експлуатації інших видів засобів залежить від їх особистостей.
У таблиці 13. 20 подано класифікацію структури обладнання підприємства за віком.
Так, обладнання, що експлуатується протягом 10 років і менше, становить 40 % ( 21,6 + 18,4 ), у тому числі і матеріалізоване – 38,9 % ( 386+ 255 : 1647 – 100 ), ковальсько – пресувальне – 43,8 % (57+62: 272 – 100) .
Понад 15 років експлуатується 26,4 % обладнання, у тому числі металорізальне – 25, 2% ( 415:1647 – 100 ) і ковальсько- просувальне – 26,5% ( 72: 272 – 100). Отже для підвищення ефективності використання ОЗ потрібно провести зміну і модернізацію застарілого обладнання, використовуючи нові види обладнань, верстатів і машин, які забезпечують високу досконалість та економічність технологічних процесів . Щоб проаналізувати виконання плану рем онту за конкретними видами обладнання, застосовують дані відділів головного механіка та головного енергетика. Особливу увагу звертають на строки виконання ремонтних робіт та їхню якість.
Групування за технічною придатністю застосовують для характеристики стану робочих машин і обладнана, і інструментів , пристосувань. При цьому виділяють такі групи : придатне обладнання, обладнання яке потребує капітального ремонту, непридатне обладнання, котре потрібно списати.
Наступний етап аналізу – вивчення забезпеченості підприємства основними виробничими засобами.
Забезпеченість підприємства ОЗ характеризується показниками фондоозброєності праці та технічної озброєності праці.
Фондоозброєність праці розраховується як відношення середньої вартості основних виробничих фондів основного виду діяльності др. Кількості робітників у найбільшу зміну або до їх середньоспискової чисельності.