Теоретичний матеріал до лекції 7
2. Закони дії ринку
Ринковий механізм ґрунтується на дії важливих економічних законів, серед яких і закони попиту та пропозиції.
Попит залежить від ціни, причиною зміни попиту є зміна ціни. Причинно-наслідковий зв’язок між ціною товару і величиною попиту є законом попиту.
Закон попиту: чим вища ціна на товар, тим менший на нього попит з боку покупців, і навпаки, чим нижча ціна, тим більшим буде попит.
Графічно залежність між ціною та величиною попиту відбиває крива попиту. Вона має спадний нахил і показує залежність між ціною та величиною попиту на товар у даний момент, допускаючи, що інші умови залишаються незмінними.
Рис. 1 - Графік попиту
Закон попиту відображає найбільш типову ситуацію взаємозв’язку «попит-ціна». Але можливий ряд винятків, коли попит реагує на зміну ціни незвично:
1. Ефект снобізму (ефект Веблена). Деякі люди (багаті або які бажають здаватися такими) збільшують покупки в міру зростання цін, прагнучи купувати найбільш дорогі речі з міркувань престижу.
2. Ефект заміщення. Збільшення ціни на який-небудь товар X змушує споживача шукати йому заміну в інших товарах, що задовольняють ту ж потреба, і якщо існує такий товар У, попит на цей замінник (субститут) зростає.
3. Парадокс Гіффена. У деяких випадках зростання ціни на хліб супроводжувалося зростанням його споживання, оскільки покупки більш калорійних продуктів стають їм недоступні.
Крім ціни на попит впливають також інші фактори.
Нецінові фактори, що впливають на величину попиту:
- кліматичні та погодні умови - попит на певні товари коливається залежно від клімату, а також сприятливої чи несприятливої погоди;
- доходи споживачів - збільшення доходів населення призводить до зростання попиту;
- очікування споживачів – очікування зростання цін у майбутньому збільшує поточний попит і навпаки;
- ціна на супутні товари – якщо зростає ціна на товари субститути(взаємозамінні товари), то попит на нього знижується, а на його замінник підвищується. Якщо зростає ціна на товар комплемент (доповнюючий), то зменшується попит на цей товар і на доповнюючий. (зростання цін на бензин змушує власника авто менше ним користуватися, а відтак знижується попит на бензин);
- зміна особистих смаків та уподобань споживачів (наприклад, тенденції моди).
Під час побудови кривої попиту слід припустити, що інші фактори, які визначають величину попиту, є сталими. Коли будь-який із наведених вище факторів змінюється, то крива попиту переміщується праворуч або ліворуч від початкового положення. Зміна попиту виражається переміщенням усієї кривої попиту або праворуч (збільшення попиту), або ліворуч (зменшення попиту).
Рис. 2 - Зміна попиту під впливом нецінових факторів
Сталий причинно-наслідковий зв’язок між ціною та обсягом товарів (послуг), який товаровиробник здатний поставити на ринок, виражається законом пропозиції.
Закон пропозиції: з підвищенням цін зростає і величина пропозиції, і навпаки, із зниженням цін скорочується також і пропозиція.
Це пояснюється тим, що виробництво товарів ведеться задля прибутку. Чим вища ціна, тим більший прибуток, вигідніше виробництво товару.
Графічно, залежність величини пропозиції від ціни відбиває крива пропозиції. Вона має зростаючий нахил, тому що з підвищенням ціни товару збільшується величина його пропозиції.
Рис. 3 - Крива пропозиції
Крім ціни на пропозицію впливають також інші фактори.
Нецінові фактори впливу на пропозицію:
- технології виробництва (застосування нових технологій, дає змогу продовжити зберігання продукту, зменшивши собівартість одиниці продукції і веде до збільшення пропозиції);
- зміна цін на ресурси (зростання цін на ресурси призводить до збільшення витрат виробництва, зростання собівартості продукції, що змушує підприємця скорочувати пропозицію свого товару);
- зміна цін на споріднені товари. Якщо ціна на товар А зростає, а на товар Б залишається незмінною, то підприємець що виробляє товар Б, вигідно виробляти товар А, зменшивши тим самим виробництво товару Б;
- податкове навантаження (підприємства розглядають податки як витрати виробництва, тому збільшення податків збільшує витрати виробництва і скорочує пропозицію);
- наявність або відсутність конкурентів на ринку (зростання кількості конкурентів зумовлює збільшення пропозиції незалежно від цін товарів);
- очікування підприємців (величина пропозиції залежить від оптимістичних чи песимістичних очікувань підприємців).
Коли будь-який із наведених вище факторів змінюється, то крива пропозиції переміщується праворуч або ліворуч від початкового положення. Зміна пропозиції виражається переміщенням усієї кривої пропозиції або праворуч (збільшення пропозиції), або ліворуч (зменшення пропозиції).
Рис. 4 - Зміна пропозиції під впливом нецінових факторів
Ситуація на ринку, коли підприємці пропонують за певною ціною стільки товару, скільки споживачі готові купити, називають ринковою рівновагою (рис. 5).
Рівновага на графіку зображена точкою Е, де перетинаються крива попиту та пропозиції. Цій точці рівноваги відповідає рівноважна ціна Р* та рівноважний обсяг попиту і пропозиції Q*.
Рівноважна ціна (Р*) – ціна, за якою в наслідок дії конкурентних сил продавці пропанують стільки товару, скільки покупці готові купити.
Якщо ціна зростає вище рівноважного рівня, то утвориться надлишок запропонованих товарів. Якщо ціна знижується нижче рівноважного рівня, то попит зростає, а пропозиція знижується, тому утворюється дефіцит товару.
Рис. 5 – Ринкова рівновага