Теоретичний матеріал до Теми 1
4. Галузі психології
До XVII ст. психологія розвивалась як складова філософії, потім як самостійна галузь, а у XVIII ст. почався поділ психології на окремі галузі знань. Сучасна психологія являє собою цілісну систему, до якої входить понад три десятки галузей психологічних знань.
Загальна психологія вивчає закономірності психічної діяльності людини з нормальним розвитком. Це, зокрема, передбачає розгляд принципових, основних понять, які стоять перед психологією в цілому, обгрунтування методів дослідження психічних явищ, формування психологічних закономірностей.
Загальна психологія досліджує: пізнавальні процеси (відчуття, сприймання, пам'ять, мислення, уява); емоційні процеси (емоції, почуття); вольові процеси (боротьба мотивів, прийняття рішень тощо); питання, пов'язані зі спілкуванням, діяльністю особистості, її характером і здібностями.
Вікова психологія вивчає психічний розвиток людини, формування її психічних процесів і станів та поділяється на дитячу психологію, психологію підлітка, юнака, дорослої людини, людини похилого піку. Ця галузь психології невіддільна від диференційної психології..
У віковій психології розкривається зміст послідовних етапів розвитку, динаміка психологічних процесів. Предмет досліджує вплив на формування індивідуальних відмінностей культурно-історичних, і соціально-економічних та етнічних умов.
Генетична (від грец.— походження) психологія вивчає психічний розвиток людини з перших днів життя і до смерті. Вчені, які працюють у цій галузі, звертають увагу на періоди, пов'язані з кризами й напруженням. їх також цікавить внутріутробний розвиток, дитини, як надзвичайно важливий етап її психічного розвитку.
Педагогічна психологія вивчає психологічні основи виховання та навчання, досліджує формування пізнавальної діяльності та суспільно значущих якостей особистості. Зокрема, умови ефективного навчання, взаємовідносини між педагогами й учнями, психологію вчителя, єдність навчання і виховання, закономірності засвоєння знань, умінь і навичок, закономірності цілеспрямованого формування особистості.
У педагогічній психології вирізняють психологію виховання дітей дошкільного віку (дошкільна психологія), психологію навчання і виховання у шкільному віці, психологію професійно-технічної освіти, психологію вищої школи.
Соціальна психологія вивчає психічні явища, які виникають у процесі взаємодії людей у різних організаціях і соціальних групах, закономірності спілкування і взаємодії людей, діяльність малих і великих соціальних груп, процеси соціалізації особистості, розвиток соціальних установок тощо.
Психологія мистецтва вивчає процеси створення і сприймання людиною творів мистецтва, властивості і психічні стани людей, пов'язані зі створенням та сприйманням художніх цінностей.
Психологія спорту розробляє питання навчання і виховання спортсмена, закономірності формування спортивних навичок, умінь, вольових і моральних якостей; досліджує психічні особливості, що виявляються в умовах спортивних змагань і в діяльності тренера, розглядає психологічні аспекти підвищення ефективності тренування спортсмена, міжособистісні взаємини спортсменів у команді, між командній взаємини тощо.
Юридична психологія досліджує взаємини представників правознавчих спеціальностей з підсудними, засудженими тощо, зокрема психологію допитів і показань, а також психологію виправлення, що вивчає особливості психічної діяльності в умовах застосування покарань.
Психологія праці вивчає психологічні особливості трудової діяльності, зокрема професійно важливі якості певної спеціальності, психологічні основи організації та підвищення продуктивності праці; стосунки у трудовому колективі, професійну мотивацію, оптимізацію відносин у трудових колективах.
Психологія творчості вивчає процеси наукових відкриттів, творчої діяльності людей науки, літератури, музики, образотворчого мистецтва й раціоналізаторства
Інженерна психологія досліджує ставлення людини до різних механізмів, формування характеру у взаємодії з машинами тощо.
Авіаційна психологія вивчає діяльність спеціалістів-авіаторів.
Космічна психологія розробляє питання вольової та моральної підготовки космонавтів, вивчає психічні вияви у момент максимальних навантажень тощо.
Військова психологія вивчає психологію людини у військових структурах, питання навчання та виховання військових.
Психологія управління розглядає формування програм діяльності керівників і підлеглих, пов'язаних із зміною об'єктів управління; підвищення ефективності управління; психологічні особливості керівника, його управлінські потреби, здібності.
Екологічна психологія (психологія середовища) вивчає психологічні аспекти поліпшення природних умов життєдіяльності людини та виховує екологічну свідомість; досліджує особливості сприймання людиною середовища та виявлення несприятливих для її розвитку факторів; розробляє мотивації екологічної поведінки осіб, відповідальних за завдані довкіллю збитки тощо.
Політична психологія досліджує психологічні аспекти політичної поведінки людей, застосування психологічних знань до пояснення політичних процесів; вивчає психологічні компоненти (настрій, думки, почуття) у політичному житті суспільства, процес їх формування та вияви на рівні політичної свідомості й самосвідомості націй, соціальних груп тощо
Психологія мас вивчає окремих людей як членів соціуму, груп, натовпу, які організовуються в певний час і з певною метою.
Етнічна психологія (етнопсихологія) досліджує механізми групової психології етнічних спільнот, стосунки між цими спільнотами.
Історична психологія вивчає походження та розвиток пізнання, світосприймання, засвоєння звичаїв у різних епохах.
Економічна психологія вивчає психологічні явища, пов'язані з виробничими стосунками; ставлення людини до різних форм власності; психологічні питання розподілу результатів праці; проблеми потреб людини тощо.
Психологія соціальної роботи досліджує формування чи відновлення здатності людини до соціального функціонування.
Екстремальна психологія вивчає зміни психологічних закономірностей життя та діяльності людини за нестандартних умов Патопсихологія включає олігофренопсихологію (психологію людей з вадами розумового розвитку); тифлопсихологію (психологію людей з вадами зору); сурдопсихологію (психологію людей з вадами слуху).
Зоопсихологія досліджує психологію тварин, їхню поведінку (переважно в лабораторних умовах).
Психологія торгівлі вивчає взаємини між продавцем і покупцем; вплив реклами на ефективність торгівлі тощо.
Психологія реклами має на меті оцінку наявного чи сподіваного попиту на певні товари чи послуги.
Психологія "штучного інтелекту" розробляє методи моделювання на обчислювальних машинах та використання цих машин для розширення інтелектуальних можливостей людини.
Психологія комп'ютеризації вивчає закономірності й принципи організації діалогу між людиною та комп'ютером, розробку психологічних основ, створення ефективних комп'ютерних систем тощо.
Консультативна психологія складає систематизований опис процесів подання психологічної допомоги — консультації. Ця галузь психологічної науки вивчає процеси, що виникають між людиною, котра потребує допомоги у складних ситуаціях, тобто клієнтом, і людиною, яка надає консультацію; вивчає риси, притаманні особі консультанта, тощо.
Одночасно з диференціацією психологічних знань відбувається процес їх інтеграції в інші галузі (психолінгвістика, психопедагогіка, психозоологія, психофізіологія, психогігієна тощо).