Короткий конспект лекцій з розділу "Соціологія" для підготовки до модульного контролю

12. 12. Проблеми соціології конфлікту в дослідженнях сучасних вчених (Л. Козера, Р. Дарендорфа, К.-Е. Болдуінга)

Із сучасних вчених найчастіше вдаються до пробле­ми соціології конфлікту Л. Козер, Р. Дарендорф, К.-Е. Боулдінг. Американський соціолог Л. Козер у праці «Функції соціального конфлікту» обґрунтував ідею позитивної функції соціального конфлікту, який с своєрідним запобіжним клапаном системи, з допомо­гою якого суспільство пристосовується до нових умов. Всі різновиди конфлікту він типізував на внутрішні та зовнішні, виокремлюючи у кожному з них соціально-позитивні, які ведуть до розвитку системи, та деструк­тивні конфлікти, що загрожують її існуванню. Л. Козеру належить найпоширеніше у світовій соціології трактування конфлікту як боротьби за цінності й пре­тензії на певний статус, владу й ресурси; боротьби, в якій цілями є нейтралізація, заподіяння шкоди або знищення суперника. Демократичні, гнучкі суспільст­ва небезуспішно намагаються використати конфлікти собі на користь, оскільки толерантне ставлення до них дає змогу соціальній системі перетворити їх на засіб самооптимізації.

Німецький соціолог Р. Дарендорф у своїй теорій «конфліктної моделі суспільства» розглядав конфлікт всюдисущим. Нері­вність соціальних позицій, відмінність інтересів лю­дей  спричиняють конфлікти. Особливості су­спільств полягають у різному ставленні до конфліктів з боку влади. У демократичному суспільстві  є кон­флікти, але раціональні методи регулювання роб­лять їх невибухонебезпечними.

Три стадії роз­витку конфлікту за Р. Дарендорфом:

  1. Формування квазігруп з власними інтересами та готовністю до самозахисту.
  2. Організація квазігруп в угруповання, усвідом­лення ними власних глибинних інтересів.
  3. Безпосереднє зіткнення соціальних груп (класів, націй, політичних партій тощо).

Американський соціолог К.-Е. Боулдінг у праці «Конфлікт та захист: загальна теорія» ствер­джував, що конфлікт є невід'ємним елементом суспіль­ного життя, певним різновидом соціальної взаємодії, а сучасні суспільства здатні вивчати і регулювати його. Конфлікт є ситуацією, за якої сторони розуміють несумісність власних позицій та намагаються випереди­ти одна одну в своїх діях.