Теоретичний матеріал. Оплата праці на підприємстві (частина 2)
2. Безтарифні моделі організації оплати праці на підприємстві
В умовах ринкової економіки значна кількість підприємств перейшла на безтарифну систему оплати праці, що має багато різних моделей.
Заробітна плата робітника за цією системою визначається за формулою:
Однією з основних особливостей цієї моделі є встановлення співвідношень в оплаті праці працівників різних категорій у вигляді "вилок" з широким діапазоном, які дають змогу скорочувати кількість потрібних преміальних положень, що ускладнюють розрахунки, й, одночасно, забезпечити індивідуальний підхід до стимулювання ефективної праці кожного працівника.
Конкретну величину коефіцієнта для кожного окремого працівника можуть встановлювати трудові колективи або їхні керівники.
У випадку, коли працівник підприємства працював неповний місяць або не виконав норму, різниця між нарахованим відповідно до встановленого йому коефіцієнта та фактичною величиною його заробітку може спрямовуватись у страховий (резервний) фонд, кошти якого використовуються з метою стимулювання праці колективу в наступні місяці.
Працівники підприємства залежно від функцій, які вони виконують, складності завдань та рівня кваліфікації розподіляються за певними кваліфікаційними групами. Відповідно до цих груп працівників розробляються сітки, в яких встановлюються співвідношення в оплаті їхньої праці.
Розрив між співвідношеннями в оплаті праці кваліфікаційних груп працівників має бути достатнім для стимулювання праці різної складності, водночас не допускається необгрунтована диференціація в оплаті праці.
Застосування такої системи оплати праці дає змогу суттєво скоротити кількість необхідних преміальних положень, не знижуючи стимулюючої функції заробітної плати.
Це пояснюється тим, що показники преміювання можуть бути відображені через використання "вилок" в оплаті праці.