Теоретичний матеріал. Оплата праці на підприємстві (частина 1)

3. Тарифна система оплати праці

Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників – залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки.

Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати.

ТАРИФНА СІТКА

Тарифна сітка являє собою сукупність тарифних розрядів та відповідних їм тарифних коефіцієнтів.

Тарифний розряд відображає рівень кваліфікації робітника

Тарифні коефіцієнти показують, у скільки разів оплата праці кожного розряду кваліфікаційних робітників перевищує рівень оплати праці робітника першого розряду.

Тарифна сітка

Розряди

1

2

3

4

5

6

Коефіцієнти

1,0

1,08

1,23

1,35

1,54

1,8

 

Тарифна ставка — це розмір заробітної плати за одну годину робочого часу працівника певної кваліфікації.

Тарифна ставка I розряду – це мінімальна заробітна плата працівника, визначена в колективному договорі, яка відбиває законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якої не може здійснюватися оплата за виконану працівником місячну, годинну норму праці (обсяг роботи) – 7,53 грн.

Встановлення тарифної ставки I розряду залежить від економічного стану підприємства, його фінансових можливостей на період дії колективного договору, рівня середньої заробітної плати, що склався на підприємстві, державної, галузевої і регіональної гарантії мінімальної заробітної плати.

Тарифні ставки наступних розрядів розраховують множенням тарифної ставки I розряду на відповідний тарифний коефіцієнт за формулою:

Тсті - тарифна ставка I розряду;

ki – тарифний коефіцієнт розряду, який визначається.

Тарифні ставки на підприємствах диференціюються за складністю праці, кваліфікацією працівників. Вища ставка у робітників вищих розрядів.

Види тарифних ставок:тарифні ставки робітників можуть бути годинні, денні і місячні (оклади).

Годинні тарифні ставки застосовуються в тих галузях виробництва, де завдання робітнику установлюється у вигляді норм часу на одиницю виробу або на операцію. На основі годинних тарифних ставок здійснюються додаткові виплати робітникам за роботу в нічний час, доплати за понаднормові роботи тощо.

Денні тарифні ставки встановлюються в тих галузях, де розраховуються змінні норми виробітку.

Годинна тарифна ставка × продовження робочого дня = денна

Місячні тарифні ставки використовуються для певних категорій допоміжних працівників, а також робітників, зайнятих експлуатацією електроенергетичних установок.

Годинна тарифна ставка × середня кількість відпрацьованих годин за місяць (173,1 або 168,8) = місячна

Денна тарифна ставка × середня кількість робочих днів за місяць (21,2 дня) = місячна