Теоретичний матеріал. Сутність планування й особливості його здійснення на підприємстві

2. Функціонування системи планування

План – це кількісне відображення цілей та розробка шляхів їх досягнення.

Іншими словами, це результат планування, мотивована модель дій, створена на основі кон’юнктурного прогнозу економічного середовища і поставленої мети.

План підприємства – це завчасно розроблена система заходів, що передбачає цілі, зміст, збалансовану взаємодію ресурсів, обсяг, методи, послідовність і строки виконання робіт по виробництву і реалізації продукції або наданню послуг.

План дозволяє підприємству оцінити – наскільки реальне досягнення поставлених цілей, що допомагає, а що заважає їх досягти.

Похожее изображение

Напрями планування:

1. Прогресивне планування (спосіб «знизу-вгору»). Планування здійснюється від нижчих рівнів підприємства до вищих.

2. Ретроградний метод («зверху-донизу»). У цьому випадку процес планування здійснюється, виходячи із планування підприємства, шляхом деталізації його показників зверзу донизу по ієрархії. При цьому структурні підрозділи повинні перетворювати плани, що надходять, у своїх підрозділів.

3. Круговий метод зустрічне планування»). Він являє собою синтез вищерозглянутих методів. Круговий метод передбачає розробку планів у два етапи. На першому етапі («зверху-вниз») виробляється поточне планування за основними цілями. На другому етапі («знизу-вгору») розробляється кінцевий план на основі деталізованих планів. При цьому, в плани включаються найбільш позитивні рішення.

Етапи планування:

  1. Визначення цілей планування. Вони стають вирішальними факторами при виборі форми і методів планування.
  2. Аналіз проблеми.  На цьому етапі визначається вихідна ситуація на момент складання плану і формується кінцева ситуація.
  3. Пошук альтернатив. Серед можливих шляхів вирішення проблемної ситуації вибирається найкращий, та розробляються необхідні дії.
  4. Прогнозування. Формується уява про розвиток ситуації, яка планується.
  5. Оцінка. Проводяться оптимальні розрахунки для вибору найкращої альтернативи.
  6. Прийняття планового рішення. Вибирається і оформляється єдине планове рішення.

Картинки по запросу планирование

Принципи планування:

  • цілеспрямованість ;
  • єдність і повнота (планування повинно носити системний характер) ;
  • безперервність (здійснення процесу планування в рамках встановленого циклу і так, щоб розроблені плани безперервно змінювали один одного);
  • гнучкість (процес планування може змінювати свою направленість у зв’язку з виникненням непередбачуваних ситуацій);
  • точність (плани мають бути конкретизовані і деталізовані, враховані зовнішні і внутрішні умови діяльності підприємства);
  • принцип участі (кожний працівник підприємства стає учасником планової діяльності, незалежно від посади і від виконуваних функцій. Тобто, в процесі планування повинні брати участь усі ті, кого воно безпосередньо стосується)  .