Теоретичний матеріал. Організація виробництва

2. Виробничий цикл і сутність, структура, економічне значення

Виробничий цикл - це час, протягом якого запущені у виробництво предмети праці перетворюються на готову продукцію.

Основу виробничого циклу становить технологічний цикл - час виконання основних операцій оброблення виробу, що означає час, протягом якого оброблюється предмет праці.

Виробничий цикл завжди триваліший, ніж технологічний, тому що крім виконання технологічних операцій до нього включається час на виконання контрольних і транспортних операцій, час, затрачуваний на природні процеси, і час різних перерв.

При розрахунку тривалості технологічного циклу необхідно враховувати особливості пересування предметів праці за операціями. На підприємстві використовується один із наступних видів руху:

  1. послідовний;
  2. паралельний;
  3. паралельно-послідовний (змішаний, суміщений).

При послідовному пересуванні предметів праці обробка партії деталей на кожній наступній операції починається лише після того, коли вся партія пройде обробку на попередній операції. Тривалість технологічної частини виробничого циклу при послідовному пересуванні предметів праці можна визначити також за формулою:

де  m – кількість операцій технологічного процесу (і=1,2...n)

       n - кількість предметів праці в партії, одиниць.

       Ті – тривалість і-ої операції.

Послідовне поєднання операцій застосовується в одиничному та серійному виробництвах.

Паралельне поєднання операцій характеризується тим, що кожний предмет праці після закінчення попередньої операції відразу передається на наступну операцію й обробляється. Деталі однієї партії обробляються паралельно на всіх операціях. Тобто передача предметів праці на кожну наступну операцію відбувається поштучно або транспортною партією відразу після обробки на попередній операції.

При паралельному пересуванні тривалість технологічного циклу істотно скорочується і визначається за формулою:

де Тmax – тривалість найдовшої операції.

При паралельно-послідовному пересуванні предметів праці деталі передаються на наступну операцію у міру їх обробки на попередній операції поштучно або транспортною партією. Таким чином, обробка деталей відбувається одночасно на багатьох операціях і починається на наступній операції ще до закінчення обробки всієї партії на попередній, але за умови, щоб партія оброблялась на кожній операцій безперервно.

Тривалість технологічного циклу може бути визначена як різниця між тривалістю циклу при послідовному пересуванні та сумарною економією часу за рахунок часу виконання суміжних операцій (СО), тобто:

Ткорі - час виконання найкоротшої із суміжних у технологічному процесі операцій, хвилин.

Довгою вважається та операція, яка знаходиться між двома коротшими за неї, а короткою - та, яка знаходиться між двома довшими за неї.

У сучасних умовах підприємства зацікавлені в економії грошових коштів та прискоренні їх оборотності. Цього можна досягти за рахунок скорочення виробничого циклу шляхом:

  • удосконалення техніки та технології;
  • підвищення рівня організації виробництва;
  • скорочення часу перерв;
  • збільшення кількості змін роботи обладнання тощо.