Теоретичний матеріал. Теорія підприємств і основи підприємництва

5. Підприємство. Основні ознаки та напрями діяльності

Основною одиницею підприємницької діяльності в межах суспільного виробництва виступає підприємство. Кожна галузь народного господарства складається із сукупності окремих підприємств, які виробляють одну або споріднені види продукції, що необхідні для задоволення певних потреб населення та суспільства.

Традиційно під підприємством розуміють завод, фабрику та подібні об'єкти з відповідною системою виробничих відносин.

В умовах ринкової економіки підприємство - це товаровиробник, основна виробнича ланка економіки. Слід звернути увагу на те, що саме на підприємстві відбувається поєднання робочої сили із засобами виробництва. Від рівня діяльності підприємства залежить процес виробництва матеріальних благ, задоволення потреб населення, життєвий рівень, результати використання виробничих фондів, впровадження досягнень науково-технічного прогресу, тобто ефективність господарювання.

Підприємство - це самостійний господарський суб'єкт, що має право юридичної особи і здійснює виробничу, науково-дослідну та комерційну діяльність з метою одержання прибутку.

Головну мету підприємства, тобто чітко окреслену причину його існування, називають місією.

Місією сучасного підприємства вважають виробництво продукції (робіт, послуг) для задоволення потреб ринку з метою одержання максимального прибутку.

Картинки по запросу підприємство

Основними ознаками підприємства є:

- виробничо-технічна єдність;

- економічна єдність;

- організаційна єдність.

Виробничо-технічна єдність підприємства визначається спільністю призначення продукції (послуг) або спільністю процесів її виробництва. Вона визначає єдину систему технічної документації, загальну технічну політику окремих ланок підприємства тощо.

Економічна єдність підприємства проявляється в єдності плану, обліку, спільності матеріальних, технічних і фінансових ресурсів, економічних результатів роботи  та єдиної системи стимулювання.

Організаційна єдність підприємства передбачає наявність єдиного колективу, єдиної адміністрації і управління виробництвом, загальної системи їх обслуговування, що визначає спільну відповідальність за здійснювану діяльність.

Підприємство як юридична особа має такі ознаки:

  1. Володіє відокремленим майном.
  2. Має самостійний баланс.
  3. Має розрахунковий та інші рахунки в банках.
  4. Печатку зі своїм найменуванням.
  5. Не відповідає по зобов’язаннях інших підприємств.

Основні напрямки діяльності підприємства

  1. Вивчення ринку товарів, що передбачає комплексне дослідження рівня конкурентоспроможності продукції вимог споживачів, методів формування попиту і каналів просування товару.
  2. Інноваційна діяльність - це здійснення нових науково-технічних розробок, конструкторсько-технологічна підготовка виробництва та обґрунтування інвестиційних ресурсів  (капіталовкладень)  для впровадження нововведень.
  3. Виробнича діяльність, яка передбачає обґрунтування випуску продукції згідно з потребами ринку, формування маркетингових програм для кожного окремого ринку і виду продуктивного забезпечення виробництва необхідними штатними ресурсами і узгодження (балансування) виробничої програми і виробничої потужності.
  4. Комерційна – пов’язана з рекламою, безпосередньою організацією збута продукції, розвитком системи товарних бірж і економічним стимулюванням покупців.
  5. Після продажний сервіс устаткування, гарантійне технічне обслуговування і ремонт побутової техніки та машин і обладнання.

До інтегрованих  видів діяльності належать:

-        економічна;

-        соціальна.

Економічна діяльність охоплює стратегічне та поточне планування, облік і звітність ціноутворення, систему оплати праці, ресурсне забезпечення, зовнішньоекономічну  діяльність та фінансову діяльність.

Соціальна діяльність пов’язана з підготовкою та підвищенням кваліфікації персоналу, соціальним захистом працівників та створенням  належних умов праці та відпочинку.

Особливість підприємства як системи полягає в тому, що підприємство – це відкрита система, яка може існувати лише за умови активної взаємодії з навколишнім середовищем.

Довідник корисних знань!!!

Що таке фізична особа?

  • термін, що використовується для позначення людини (громадянина держави, іноземця, особи без громадянства) як учасника правових відносин. 
  • цей статус людна отримує від народження, тоді ж починає володіти правоздатністю.
  • це звичайна людина, яка володіє загальнолюдськими правами і обов’язками.
  • фізична особа може мати різноманітні правові статуси – громадянин, особа без громадянства, приватний підприємець, засновник юридичної особи.

Що таке юридична особа?

  • це статус, який присвоюється людині на основі певних правових дій, виконаних нею. Він необхідний, щоб відкрити більше можливостей для виконання необхідних суспільних і комерційних цілей.
  • під поняттям юридичної особи зазвичай мається на увазі група людей, кожен з яких називається засновником.
  • юридична особа несе повну правову відповідальність за своє майно.
  • організація з таким статусом має можливість виступати в суді в якості як відповідача, так і позивача. 
  • юридичною особою також може бути некомерційна організація. Її відмінність полягає в тому, що вона не ставить отримання прибутку основною метою своєї діяльності.