ПОРАДИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ

2. СТРАТЕГІЇ ТА ТЕХНІКИ ФОРМУВАННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ЗНАЧУЩОСТІ (СПРОМОЖНОСТІ)

СТРАТЕГІЯ 1

Мета стратегії: Формуйте віру в успіх. Допоможіть студентам повірити, що успіх можливий

ТЕХНІКА 1. ПІДКРЕСЛЮЙТЕ НАЙМЕНШІ УСПІХИ В НАВЧАННІ

Хвалити у процесі виконання складного завдання, а не чекати результату. Коли ми чекаємо кінцевого результату, то обов’язково порівнюємо з нормою, з тим, що і як повинно бути, порівнюємо з іншими. Людина негативно сприймає порівняння. Це неприродно. Природно – сприймати студента таким, який він є.

ТЕХНІКА 2. ГОВОРІТЬ НАВІТЬ ПРО НЕЗНАЧНІ ДОСЯГНЕННЯ

Говоріть про досягнення студента, навіть незначні. Ця техніка є особливо важливою для  студентів зі страхом невдач.

ТЕХНІКА 3. ДЕМОНСТРУЙТЕ ВІРУ В СТУДЕНТА

Ефективні фрази: «Ти зможеш», «З твоїми здібностями ти зможеш краще». Не говорити: «Для тебе і це результат» ( навіть якщо це так).

ТЕХНІКА 4. ВИЗНАВАЙТЕ СКЛАДНІСТЬ СВОЇХ ЗАВДАНЬ

Техніка особливо ефективна для студентів із страхом невдач. Техніка реалізується висловлюваннями типу : «Я знаю, що це складно, але впевнений, що ти зможеш», «Завдання непросте, складне»…Не говорити, що завдання просте.

СТРАТЕГІЯ 2

Мета: Концентруйте увагу студентів на минулих успіхах

Успіх породжує успіх. Метою стратегії є підкреслення минулих досягнень дитини, щоб сприяти продовженню успіху.

ТЕХНІКА 1. АНАЛІЗ МИНУЛОГО ДОСВІДУ

Психологи вважають, що успіх визначається 5-факторами: вірою у власні сили і здібності, кількістю зусиль, допомогою інших, складністю завдання, везінням. Два перші фактори є найголовнішими. Завдання вчителя: допомогти учням зрозуміти, що два перших фактори – головні складові успіху. Корисними, у зв’язку з цим є бесіди, делегування посильних завдань, які закріплюють успіх.

ТЕХНІКА 2. ПОВТОРЮЙТЕ І ЗАКРІПЛЮЙТЕ УСПІХ

Дорослі, зокрема господині, полюбляють готувати такі святкові блюда, які ім. вдаються. Діти надають перевагу завданням, виконання яких є успішним. Техніка ефективна у ситуаціях опрацювання складних тем та по відношенню до студентів зі страхом невдач. Доречно потренуватися на посильних завданнях до вироблення навичок.

СТРАТЕГІЯ 3

Мета: Визнання досягнень студентів

Стратегія спрямована на групу учнів, які досить повільно просуваються на шляху до власних досягнень.

ТЕХНІКА 1. АПЛОДИСМЕНТИ

Назва техніки не означає, що треба плескати в долоні. Аплодисменти повинні бути особливими: без оцінок, порівнянь, без очікувань на майбутнє. Техніку застосовувати потрібно опираючись на принцип «Тут і зараз». Практично це вимагає від викладача вміння описувати ситуацію і місце в ній учня.

Ситуація: Аня - сором’язлива, тримається обособлено у групі. На уроці фізкультури активно включається в гру. Реакція викладача: «Аня, я бачу, що сьогодні завдяки тобі, команда грає по новому!»

ТЕХНІКА 2. НАГОРОДИ І МЕДАЛІ

Техніка передбачає застосування різноманітних нагород, які б засвідчували активність, винахідливість, вихованість учня протягом певного часу ( дня, тижня, місця тощо). Нагороди можна використовувати і по відношенню до негативних проявів поведінки, якщо останні вимагали винахідливості, сміливості. Н-д, «золота медаль» за сміливість і винахідливість при спробі втекти з уроку.

ТЕХНІКА 3. САМОВИЗНАЧЕННЯ

Студенти більш орієнтовані на визнання з боку інших і очікують цього. Добре було б навчити учнів хвалити себе за власні досягнення і здобутки протягом дня, тижня, місяця.