ПОРАДИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ
1. Для першокурсників
1.Плануйте свій робочий день ефективно. Складіть план на день та чітко дотримуйтеся його. Рівномірно розподіліть фізичні навантаження, розумову діяльність, відпочинок.
2. Аналізуйте свій щоденний розпорядок. Так ви зрозумієте, на які справи у вас йде багато часу, а що ви зробити не встигаєте.
3. Починайте виконувати завдання від складнішого до легшого. Чергуйте відпочинок та навчання, обов’язково робіть перерви. Розподіляйте справи за пріоритетом. Спочатку невідкладні, потім ті, що можуть біти зроблені потім.
4. Дотримуйтесь режиму дня. Здоровий сон має тривати 7-8 годин. Якщо ви добре спите, то зранку будете відчувати бадьорість та зможете засвоїти більшу кількість матеріалу. Зауважте, що вечері краще вчити щось нове, а от зранку – закріплювати вже вивчене.
5. Структуруйте матеріал - робіть схеми, цитати, визначення, дати. Вони будуть слугувати опорними матеріалами при підготовці до заліків чи іспитів.
6. Займайте активну позицію: на семінарах та практичних заняттях доповідайте усно та письмово, запитуйте, виконуйте вправи.
7. Вчіться швидко конспектувати лекції. Головне, розробіть систему символів та скорочень, й запишіть їх на звороті зошита. Лишайте поля для додаткових нотаток. Пам'ятайте, що лекція не диктант, а тезове викладення думок лектора.
8. З початку навчання треба зосередитися на успішному складанні сесії. Ви мусите розуміти, що підготовка до неї починається з перших лекцій. Перед лекцією перегляньте конспект – це допоможе засвоїти нові знання на основі вже отриманих. Не соромтеся спитати у викладача, якщо ви не зрозуміли матеріал – краще зробити це на лекції чи практичному занятті, ніж не знати відповіді на іспиті.
Пам’ятайте, що ви не самотні, та завжди можете звернутися за порадою до адміністрації коледжу, класного керівника, викладачів, психолога.
Усміхайтеся й наповніть своє серце радістю! Студентство – неповторна й захоплююча пора!
1. Активно працюйте на занятті: уважно слухайте, відповідайте на запитання.
2. Став запитання, якщо чогось не зрозумів або з чимось не згодний.
3. Точно й детально записуй, що задано з кожної дисципліни.
4. Навчися користуватися словниками й довідниками. Якщо матеріал, який подавали на занятті, є для тебе складним, повтори матеріал цього ж дня, навіть якщо наступне заняття буде лише через кілька днів.
5. Починаючи виконувати завдання, думай не тільки про те, що треба зробити (тобто про зміст завдання), а й про те, як (за допомогою яких прийомів, засобів) це можна зробити.
6. Продумай послідовність виконання завдань з окремих дисциплін і спробуй визначити, скільки часу тобі знадобиться для виконання кожного завдання.
7. Прибери зі столу все зайве – те, що може відвертати твою увагу. Приготуй те, що потрібно для виконання першого завдання (підручник, зошити, карти, олівці, словники, довідники тощо). Між завданнями роби перерви.
8. Спочатку спробуй зрозуміти матеріал, а потім його запам’ятати.
9. Перш ніж виконувати письмові завдання, зрозумій і вивчи правила до них.
10. Читаючи параграф підручника, став собі запитання: про що (або про кого) йдеться в цьому тексті тощо.
11. Шукай зв’язок кожного нового поняття, явища, про яке ти дізнаєшся, з тим, що ти вже знаєш. Співвіднось нове з уже відомим.
12. Якщо матеріал, який треба вивчити, великий за обсягом або складний, розбий його на окремі частини й опрацьовуй кожну частину окремо. Використовуй метод ключових слів.
13. Не залишай підготовку до доповідей, творів, творчих робіт на останній день, адже це потребує багато часу. Готуйся до них заздалегідь, упродовж кількох днів, рівномірно розподіляючи навантаження.
14. Готуючи усні завдання, використовуй карти, схеми. Вони допоможуть тобі краще зрозуміти й запам’ятати матеріал.
15. Складай план усної відповіді.
16. Перевіряй себе.
ЯК ВИВЧИТИ ВІРШ
Вірш треба вивчати весь. Краще починати учити його за 2–3 дні до того моменту, коли він повинен бути вивченим; але якщо вірш треба вивчити до завтрашнього дня, то приготування уроків почніть з нього.
1. Прочитайте вірш вголос: перший раз – тихо, другий – голосно. З’ясуйте всі незрозумілі слова і обороти. Прочитайте третій раз – голосно і виразно. Кожного разу, читаючи вірш, ви повинні знати, що читаєте саме для того, щоб запам’ятати. Вже при другому прочитанні треба спробувати вловити мелодію, ритм вірша.
2. Зробіть двохвилинну перерву. Повторіть вірш вголос 2–3 рази, при необхідності заглядаючи в текст. Між повтореннями робіть невеликі паузи. Спробуйте уявити собі описувані у вірші події, образи, картини або його настрій.
3. Через декілька годин повторіть вірш вголос 2–3 рази, не заглядаючи в текст і відзначаючи в пам’яті погано вивчені місця. Після цього ще раз прочитайте текст, звертаючи увагу на інтонацію.
4. Навіть якщо вірш вивчений повністю, перед сном повторіть його ще раз.
5. Вранці наступного дня спочатку подивіться текст вірша, а потім прочитайте його по пам’яті.
6. Дуже довгі вірші слід вивчати частинами, але заучування кожної частини починайте з повторення кінця попередньої.
ЯК ПРАЦЮВАТИ З ПІДРУЧНИКОМ
1. Прочитай весь навчальний матеріал з метою загального ознайомлення зі змістом.
2. Виясни значення важких слів, термінів і понять та висловів за допомогою словника, по записах у робочому зошиті.
3. Розподіли навчальний матеріал на частини.
4. Визнач головну думку автора, зроби записи у формі плану, тез.
5. Прочитай текст ще раз і постарайся переказати його зміст по пам’яті.
ЯК СКЛАСТИ ПЛАН ТЕКСТУ ПІДРУЧНИКА
1. Прочитай заголовок тексту і подумай: який зміст покладено в заголовок?
2. Прочитай даний текст і постарайся виділити в ньому зрозумілі нові терміни.
3. Розглянь і постарайся зрозуміти малюнки і їх частини, що відносяться до тексту.
4. Прочитай текст окремо по абзацах і визнач, про що говориться у кожному з абзаців.
5. Склади план прочитаного тексту (пунктами плану можуть бути заголовки абзаців).
6. Закрий книжку, розкажи за складеним планом увесь текст, постарайся зрозуміти і запам’ятати його зміст.
7. Дай відповіді на всі питання в кінці тексту або на запитання, поставлені вчителем.
ЯК ПЕРЕКАЗАТИ ТЕКСТ
1. Уважно прочитай текст, запитання і завдання до нього.
2. Знайди в тексті відповіді на поставлені питання. Виконай всі завдання.
3. Запам’ятай всі терміни і поняття, які виділені в тексті.
4. Склади план своєї розповіді.
5. Перекажи зміст тексту згідно із складеним планом, використовуючи у своїй розповіді нові терміни, поняття.