Теоретичний матеріал до семінарського заняття

1. Семінарське заняття №12

Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин

Мета заняття: ознайомитись з повноваженнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

                                             Хід  роботи

Державне регулювання (адміністрування) у сфері землеустрою це сукупність основних напрямів, форм і методів цілеспрямованого впливу державних і недержавних органів управління на функціонування і розвиток системи землеустрою.Державне регулювання (адміністрування) у сфері землеустрою розкривається у виконуваних ним функціях:

1) управління розвитком усіх складових землеустрою в процесі їх діалектичної взаємодії. Ця функція здійснюється завдяки впровадженню і вдосконаленню всіх форм землеустрою, форм і методів Державного регулювання (адміністрування) у сфері землеустрою;

2) забезпечення планомірного розвитку системи землеустрою передусім на основі використання законів планомірного розвитку, визначення місця і ролі державного землеустрою. Ця функція може бути реалізована шляхом запровадження довготривалих планів розвитку землеустрою у формі державної цільової програми, прогнозування земельних відносин тощо;

3) забезпечення цілісного еколого-економічного відтворення раціонального використання земель, використання різноманітних землевпорядно-правових, економічних та адміністративних важелів щодо охорони земель та довкілля;

4) перерозподіл земельної ренти І і ІІ між державою і землекористувачами з метою справедливого оподаткування та розподілу доходів від інвестицій у землекористування;

5) створення єдиної нормативної бази для здійснення різних форм земельної політики, передусім форм землекористування та землеустрою;

6) регулювання економічних відносин прав власності на землю та організаційно-економічних відносин землекористування;

7) регулювання (адміністрування) еколого-технологічних відносин і передусім щодо охорони земель.

Організацію і планування землеустрою на загальнодержавному і місцевому рівнях здійснюють Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України «Про землеустрій» та іншими законами України.

Організація землеустрою здійснюється органами виконавчої влади та місцевого самоврядування на різних ієрархічних рівнях. Зокрема на національному рівні:

1. До повноважень Кабінету Міністрів України належать: організація здійснення землеустрою; забезпечення виконання загальнодержавних програм використання та охорони земель.

2. До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, у сфері землеустрою (станом на 2013 р. це Мінагрополітики України) належать: забезпечення розроблення та реалізації загальнодержавних і регіональних програм з питань землеустрою; забезпечення здійснення землеустрою.

3. До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у сфері землеустрою (станом на 2013 р. це Держземагенство України) належать: участь у реалізації загальнодержавних і регіональних програм використання та охорони земель; здійснення землеустрою, у тому числі забезпечення проведення державної інвентаризації земель; створення інформаційної бази даних з питань землеустрою; проведення в установленому законодавством порядку державної експертизи програм і проектів з питань землеустрою; організація, у тому числі за участю іноземних наукових установ та організацій, наукових досліджень з питань землеустрою; забезпечення створення, формування і ведення Державного фонду документації із землеустрою; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

На регіональному рівні організацію землеустрою здійснюють:

1) Верховна Рада Автономної Республіки Крим на території республіки в частині: розроблення, затвердження та участі у реалізації республіканських програм використання та охорони земель, підвищення родючості ґрунтів відповідно до загальнодержавних програм; погодження та участі у реалізації загальнодержавних програм використання та охорони земель у межах території Автономної Республіки Крим.

2) Обласні ради на своїй території в частині: затвердження та участі у реалізації регіональних програм використання та охорони земель, підвищення родючості ґрунтів; організації землеустрою; координації робіт із землеустрою; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

3) Рада міністрів Автономної Республіки Крим в частині: участі у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних та республіканських програм щодо використання та охорони земель; координації здійснення землеустрою; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

4) Місцеві державні адміністрації в частині: участі у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм щодо використання та охорони земель; координації здійснення землеустрою; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

На локальному рівні організацію землеустрою здійснюють:

1)    Київська і Севастопольська міські ради на їх території в частині:

розробки, затвердження і реалізації цільових програм, схем та проектів
землеустрою щодо використання та охорони земель; організації здійснення
землеустрою; організації і здійснення контролю за використанням та
охороною земель комунальної власності при проведенні землеустрою;
інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм;
вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

2) Районні ради на території району в частині: організації землеустрою та затвердження землевпорядних проектів; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

3) Сільські, селищні, міські ради на території сіл, селищ, міст в частині:

організації і здійсненні землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; координації здійснення землеустрою; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.