Експлуатація, регулювання та налагодження електронних генераторів
9. Генератори на логічних елементах
Генератор імпульсів можна зібрати на логічних елементах, а точніше з використанням мікросхем логіки, що, власне, і представлено на рисунку 25. Для початку розглянемо простий, при цьому найбільш уживаний, генератор на двох інверторах, який інакше називається несиметричним мультивібратором. Його схема показана на рисунку 25.
Рисунок 25 – Несиметричний мультивібратор на двох інверторах
У цій схемі резистор R вводить в режим підсилення перший інвертор, а вихідна напруга цього інвертора утримує в режимі підсилення другий інвертор. Позитивний зворотний зв'язок здійснюється через конденсатор С. Для схеми характерно, що генератор володіє "м'яким", тобто що не потребує первісного "поштовху", самозбудженням. Це означає, що як би повільно не збільшувалась напруга живлення, генератор все одно запрацює.
Частоту генерації можна визначити за формулою:
f = 1 / 2RC
Взагалі ж частота генерації сильно залежить від напруги джерела живлення і деяких інших чинників. Тому формула дає лише наближене значення (приблизно ± 10%). Крім того, існує й інша формула для розрахунку частоти проходження імпульсів:
f≈0.5 / RC
Оскільки розрахунки не дають достовірного результату, то для отримання більшої точності частоти в схему необхідно включити замість постійного резистора R – змінний.
Замість інверторів можна використовувати логічні елементи 2І-НЕ або 2АБО-НЕ, з'єднавши їх виводи відповідним чином.