Теоретичний матеріал до теми 6.
1. Загальні відомості за перегородки, вимоги до них та їх класифікація.
Перегородками називають вертикальні несучі конструкції, що огороджують, які відділяють одне приміщення від іншого. У цивільних будинках застосовують також стіни-перегородки, які крім функцій, що обгороджують, виконують і несучі. Такі конструкції спираються на самостійні фундаменти, їхнє рішення аналогічне стінам.
Опорами для перегородок є несучі елементи перекриттів (балки, плити), а для перегородок розташованих у перших поверхах безпідвальних будинків і в підвальних поверхах, – цегельні й бетонні стовпчики чи бетонна підготовка. Перегородки не допускається спирати на конструкції підлоги (крім столярних перегородок).
Відповідно до призначення перегородки повинні відповідати таким вимогам: мати малу масу і невелику товщину; мати гарні звукоізоляційні якості й необхідний опір загорянню; відповідати санітарно-гігієнічним якостям (бути гладкими, піддаватися очищенню, а також не мати щілин); бути індустріальними щодо влаштування.
Для житлових будинків залежно від призначення перегородки підрозділяють на міжкімнатні, міжквартирні й огороджуючі санітарно-кухонні вузли. При цьому міждуквартирні перегородки – у порівнянні з міжквартирними повинні мати підвищену звукоізоляцію. У то й же час до перегородок, що огороджують кухні й санвузли, висувають ви- моги підвищеної вологостійкості й гігієнічної обробки поверхні (для зручності миття).
За способом влаштування перегородки можуть бути з малорозмірних елементів і виробів і з крупнорозмірних елементів. Перегородки з малорозмірних елементів улаштовують безпосередньо на місці їхньої установки, а з крупнорозмірних елементів, що є збірними, – шляхом монтажу готового виробу.
Залежно від матеріалу перегородки бувають цегельні, з пустотілих керамічних і легкобетонних каменів, дерев'яні, з деревесно стружкових і деревесноволокнистих плит, гіпсові й гіпсошлакові, з різних легких і ячеїстих бетонів, зі склоблоків і склопрофіліту.
У малоповерхових будинках можна влаштовувати перегородки з малорозмірних елементів і виробів, а в будинках зі стінами з місцевих матеріалів (черепашника, туфу, дерева та ін.) перегородки доцільно зводити з цих матері алів.