Теоретичний матеріал до лекції 10

2. Види ринків

     Дослідження ринку як економічної категорії потребує аналізу його структури, тих елементів, з яких він складається, і які взаємодіють між собою. Загальну характеристику ринкових структур, поділ їх на групи і види можна скласти за такими ознаками:

      1)  За економічним призначенням:

1.1     Фінансовий ринок – це певна сукупність економічних відносин з приводу організації і купівлі-продажу вільних грошових коштів і перетворення їх на грошовий капітал. Фінансовий ринок складається із ринків:

а) Ринок капіталів – здійснює інвестиції у розвиток виробничої і невиробничої сфери економіки.

б) Кредитний ринок – є сукупністю відносин між надавачами і одержувачами позики в товарній або грошовій формі.

в) Ринок цінних паперів, він поділяється на: первинний – емісія цінних паперів, випуск їх в обіг; вторинний – забезпечує перепродаж раніше випущених цінних паперів через фондову біржу.

г) Валютний ринок – є сукупністю економічних відносин з приводу купівлі-продажу іноземних валют і платіжних документів (чеків, векселів).

1.2 Ринок робочої сили – це сукупність економічних відносин між найманими працівниками, підприємцями і біржами праці з приводу організації, використання і купівлі-продажу робочої сили.

1.3 Ринок засобів виробництва складається з ринку засобів праці (машин, обладнання, устаткування тощо) і ринку предметів праці (матеріалів, сировини, енергоресурсів).

1.4 Ринок інформації – це сукупність економічних відносин з приводу збирання, обробки, систематизації інформації та її продажу кінцевому споживачу.

1.5 Ринок інтелектуальної власності має своїми об’єктами патенти, ліцензії, проекти, «ноу-хау», наукові прогнози тощо. Цей ринок є сукупністю відносин, які виникають і розвиваються між людьми з приводу створення і привласнення названих об’єктів власності.

      2)  за  територіальною  ознакою:

 2.1 Місцевий ринок - у вигляді селищного, міського, районного, обласного, регіонального ринків;

2.2 Національний (внутрішній) ринок - сукупність ринків всередині країни;

2.3 Світовий (зовнішній) ринок - це  сукупність і взаємодія національних ринків різних країн.

       3)  за нормами чинного законодавства:

3.1  Легальний (офіційний) ринок – це ринок, що офіційно дозволений та відкритий для оподаткування;

3.2  Нелегальний (тіньовий) ринок – це незареєстрований ринок, на якому відбувається ухиляння від оподаткування.

     4)  за умовами дії:

4.1 Вільний ринок - це ринок, на якому велика кількість продавців та покупців здійснюють акти купівлі-продажу в умовах вільного ціноутворення.

Усі продавці та покупці мають однакову інформацію про стан ринку (ціни, товари, попит, пропозицію); вони можуть вільно входити в ринок і виходити з нього.

4.2 Монополізований ринок – це ринок, на якому діє один (або декілька) продавців, що встановлюють завищену ціну, а також перешкоджають входженню на ринок новим учасникам. Доступ до інформації на такому ринку обмежений.

4.3 Регульований ринок – це ринок, на якому держава законодавчо обмежує економічну свободу його окремих учасників, захищаючи конкуренцію, ціни тощо.

        5) залежно від мети учасників ринку та видів торгівлі:

5.1 Оптовий ринок – це ринок, на якому держава, підприємства (фірми) та громадяни закуповують товари у великій кількості для подальшої їх переробки або для перепродажу;

5.2 Роздрібний ринок – це ринок, на  якому покупці купують товари і послуги в роздріб, тобто поштучно, переважно для особистого споживання.