Теоретичний матеріал до лекції 10

1. Суть ринку, його функції та структура

     У буденному розумінні ринок - це місце, де купують і продають різні товари. Однак це спрощений підхід. Ринок - явище надзвичайно складне і багатогранне.

     У стародавніх народів ринок виник як епізодично повторювана процедура обмінних операцій, частіше за все пов'язана із святами та ритуальними дійствами. Сьогодні уявлення про ринок є дещо іншими, масштабнішими. Однак сутність ринку з точки зору актів купівлі-продажу залишається незмінною, заснованою на взаємному інтересі покупців та продавців. Девіз А. Сміта «Дайте мені те, що хочу я, і я вам дам те, що хочете ви» до сьогодні зберіг свою актуальність.

     У процесі історичного розвитку ринкового (товарного) господарства змінювалися розуміння ринку й ринкового механізму, їх сутність.

     Ринок сьогодні розглядають як тип господарських зв'язків між суб'єктами господарювання. Ринкові зв'язки можливі тільки за умови вільної купівлі-продажу товарів і послуг.

Звідси можна дати таке визначення ринку.

     Ринок - це система економічних відносин, що виникають в результаті купівлі-продажу товарів і послуг на основі стійкої взаємодії товарного і грошового обігу.

Ринок характеризується певною структурою, а остання визначається суб’єктами та об’єктами ринкових відносин.

     Суб'єктами ринку є продавці та покупці. В ролі продавців і покупців виступають домогосподарства (одна особа або кілька осіб), підприємства (фірми), держава. Більшість суб'єктів ринку діють одночасно і як покупці, і як продавці.

     Об'єктами ринку є товари і гроші. Товарами виступає не тільки вироблена продукція та чинники виробництва (земля, праця, засоби виробництва, капітал), а й послуги, ноу-хау, інформація.

     Розвиненість ринку і ринкових відносин залежить від розвитку його складових. Йому притаманні такі ознаки:

1. Необмежена кількість учасників актів купівлі-продажу, вільний доступ на ринок і вільний вихід з нього.

2. Мобільність матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, оскільки підприємницька діяльність передбачає збільшення отримуваного доходу, а на це можна розраховувати тільки при розширенні виробництва, застосуванні нової техніки, новітніх технологій тощо.

3. Отримання кожним суб'єктом ринку достовірної та повної інформації про пропозицію, попит, норму прибутку тощо.

4. Усунення монополії виробника, однорідність однойменних товарів, інакше на ринку не буде свободи економічної поведінки продавців і покупців.

5. Купівля і продаж товарів мають здійснюватися за цінами, прийнятними як для продавців, так і для покупців за домовленістю між ними в результаті торгу на вільному ринку у вигляді попиту і пропозиції, що формує ринкову ціну.

                                                               Функції ринку:

Функція регулювання. Ринок регулює всі економічні процеси– виробництво, обмін, розподіл, споживання, визначаючи пропорції і напрями розподілу економічних ресурсів на мікро- та макрорівні за рахунок розширення або звуження попиту і пропозиції.

Функція стимулювання. Ринок спонукає виробників товарів і послуг до зниження витрат, підвищення якості та споживчих властивостей товарів.

Розподільча функція. Доходи виробників і споживачів у ринковій економіці диференціюються через ціни, зумовлюючи соціальне розшарування суспільства за доходами.

Функція санації. Ринок через конкуренцію очищає економічне середовище від неконкурентоспроможних господарств і підтримує найсильніші.

Інформативна функція. Ринок через ціни інформує виробника, торговця, споживача про те, що вигідно виробляти і купувати, а що ні, скільки чого треба запропонувати, на які верстви населення  варто орієнтуватися у своїй господарській діяльності.

Функція інтеграції. Ринок об’єднує суб’єктів економічної системи в одне ціле, сприяючи формуванню єдиного економічного простору як у межах окремої держави, так і в межах світової економіки.